OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Uczniowie wybrali szkoły. Które są najpopularniejsze w 2021 roku?

Zakończył się nabór do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski. Zakwalifikowanych do przyjęcia zostało 1710 uczniów, którzy mają teraz kilka dni na ostateczne potwierdzenie podjęcia nauki w danej szkole.

Ogłoszenie naboru kończy maraton poprzedzający nabór i trwający od połowy maja. Kandydaci rejestrowali się w formie elektronicznej wskazując szkołę pierwszego, drugiego lub kolejnych wyborów.

-,,Sprawdzona marka oświaty naszych szkół przyciąga co roku uczniów spoza naszego powiatu oraz innych województw. W tym roku było to ponad 300 uczniów. Oznacza to dużą konkurencję w najbardziej obleganych kierunkach, ale dla wszystkich przygotowaliśmy miejsca w naszych szkołach’’ – mówi Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

W tym roku Powiat Ostrowski przygotował 1792 miejsca wolne w szkołach, z czego 802 miejsca w liceach ogólnokształcących, 686 miejsc dostępnych było w technikach, a 308 w szkołach branżowych.

Do szkół prowadzonych przez Powiat Ostrowski ubiegało się 1827 uczniów. Z czego 1803 kandydatów potwierdziło to złożeniem kopi dokumentów. W dniu 21 lipca 2021 roku podczas Zarządu Powiatu Ostrowskiego, w wyniku elektronicznego naboru zakwalifikowano do przyjęcia 1710 uczniów. Niezakwalifikowanych pozostało 92. Ponadto 25 uczniów nie złożyło kompletu wymaganej dokumentacji.

-,,Ponad prawie 87 proc. uczniów trafiło do szkoły z pierwszej preferencji czyli do tej do której od początku planowali przyjąć. Prawie 8 proc. to były preferencje drugiego wyboru’’ – powiedział Rafał Luciński Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Na uczniów, którzy nie znaleźli miejsca w swoich wymarzonych szkołach nadal oczekuje 109 wolnych miejsc.

Absolwenci szkół podstawowych w prawie 45 proc. wybierali naukę w liceach, a w ok. 55 proc. naukę w szkołach technicznych (technikach i branżowych).

Wśród młodzieży największym zainteresowaniem cieszyły się w liceach: klasy językowe w IV LO, w I LO klasa matematyczno-fizyczna, natomiast w III LO klasa o profilu biologiczno-chemicznym. W szkołach technicznych informatyka i mechatronika w ZST. Odnotowano także spory wzrost zainteresowania kierunkami związanymi z energią odnawialną. Z kolei w ZSU uczniowie chętnie wybierali specjalność z zakresu techniki fotografii i multimediów oraz tradycyjnie specjalność technik żywienia i gastronomii.

Zarząd Powiatu Ostrowskiego podjął ostatecznie uchwałę o uruchomieniu od nowego roku 53 oddziałów szkołach powiatowych.

Ostateczny krok należy teraz do uczniów, którzy wyrażoną w formie wolę muszą potwierdzić donosząc m.in. oryginały świadectw, do szkół do których zostali zakwalifikowani. Mają na to czas najpóźniej do 30 lipca 2021 r.

7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Młody
8 dni temu

Co sądzicie o wyborze szkoły branżowej na Kantaka, zastanawiam się czy tam iść?

K.
8 dni temu

W wielu szkołach średnich w Ostrowie jest bardzo niski poziom nauczania. Dlatego przed wyborem szkoły zastanowiłbym się, która w rzeczywistości prezentuje jakiś poziom i daje perspektywy.

AudiRS6
8 dni temu

Do Kkk praca a szkoła to dwa różne światy, wykształcenie to nie wszystko, dużą role odgrywają znajomości często ludzie po studiach zapierdzielają przy łopacie bo z czegoś trzeba żyć, a znaleźć pracę w zawodzie dopiero trudno. Ja ukończyłem technikum samochodowe, w zawodzie mechanik i ani dnia nie przepracowałem w zawodzie, udało mi się otworzyć małą działalność, tak że jestem niezależny czego wszystkim życzę.

XXX
8 dni temu

Wybór Liceum to faktycznie porażka ale tylko dla osób ,które nie mają umiejętności ani aspiracji iść potem na studia. Niestety kończysz taką szkołę ,najgorzej jak jeszcze nie zdasz matury i masz zero perspektyw i umiejętności.

Xd
8 dni temu

Jasne Zap. Ciekawi mnie statystyka ,zatrudnienia w wyuczonym kierunku po ukończeniu tej szkoły.Renoma szkoły to nie wszystko ,nie daje potem pracy.

Kkk
8 dni temu

Chodziłem do liceum i żałuję. Gdybym mógł teraz wybierać wybrałbym technikum. Po liceum czeka człowieka tylko emigracja lub praca w hańbiących zawodach typu przedstawiciel handlowy lub w fabrykach jeśli chce się dobrze zarabiać…

eOhm
8 dni temu

Kto nie był w “ZAPie” ten nie zna życia!

7
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x