OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Czy dlatego zalało miasto? Czy ktoś za to odpowie?

Czy dlatego zalało miasto? Czy ktoś za to odpowie?

Ulewny deszcz, który spadł w nocy z czwartku na piątek wyrządził olbrzymie szkody. Zalane zostały piwnice, samochody, a także miejsca użyteczności publicznej. Unieruchomione zostały wszystkie auta straży miejskiej czy agregat prądotwórczy wykorzystywany w sytuacjach kryzysowych. W ramach dziennikarstwa śledztwa dotarliśmy do bulwersujących ustaleń.

Zbiornik retencyjny przy ulicy Kamiennej w Ostrowie Wielkopolskim powstał w 2019 r. i kosztował 684 tys. zł. Teoretycznie potrafi on pomieścić niemalże 5 tysięcy metrów sześciennych wody opadowej, która przy praktycznie każdej nawałnicy spływa z okolic Wysocka w kierunku centrum Ostrowa. Przypomnijmy, że pod miastem idzie kanał wysoki na około 1,7 metra. Jeśli najpierw wypełni się wodą spływającą z Wysocka, zabraknie miejsca na spłynięcie deszczu, który spadł w Ostrowie.

Zbiornik przy ulicy Kamiennej został wyposażony w rurę odpływową, na której zastosowano regulator o przepustowości 0,5 m3/sek. Wykonawca robót przed rurą zamontował tymczasową zaporę złożoną z desek. Jej zadaniem jest odseparowanie rury odpływowej na czas ewentualnej naprawy. Przez minione dwa lata deski pozostawały na swoim miejscu co skutkowało wypełnieniem zbiornika na poziomie około 60%. Tym samym przez czyjąś urzędniczą nieuwagę zbiornik kosztujący ponad pół miliona złotych spełniał swoją funkcję tylko w 40%. Dopiero po zalaniu Ostrowa do osób odpowiedzialnych za tę sytuację spłynęły uwagi o niesprawdzeniu się zbiornika retencyjnego przy ulicy Kamiennej. Dopiero wczoraj wysłano ekipę do usunięcia części desek, co obniżyło lustro wody w zbiorniku do około 30%.

Dotychczasowe rozwiązanie było korzystne dla grupki wędkarzy, którzy ze zbiornika retencyjnego zrobili sobie łowisko. W tym samym miejscu nieznani sprawcy zostawiają odpady, co świadczy o braku ich kultury osobistej.

Do tej pory zbiornik był zarządzany przez Miejski Zarząd Dróg. Warto raz jeszcze podkreślić, że zbiornik ma minimalizować straty na terenie miasta po ulewnym deszczu, a nie służyć do łowienia ryb.

CZYTAJ  Tortowy strach na sesji? Radnych odgrodzono taśmą od mieszkańców

ZBIORNIK PO WYBUDOWANIU

ZBIORNIK PRZED USUNIĘCIEM ZAPORY

Po wstępnym obniżeniu lustra wody

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
59 komentarzy
Max
4 lat temu

Zabetonujcie więcej powierzchni zielonych,nie tyczy się to tylko ostrowa

Wierzący i praktykujący sOstrowianin
4 lat temu

Przyczyną jest oczywista, gdyby proboszcz pokropił zbiornik woda święconą to żadne żywioły by go nie pokonały a tak diabelski deszcz zniszczył wysiłek Polskich katolików a wystarczyło poświęcić.

Kruppa
4 lat temu

Ha,ha,ha.
Odpowiedzialność urzędnicza w Polsce jest iluzoryczna i obowiązuje od sołtysa w…dół. Kiedy babcia przez nierozwagę skosztuje cukierka w sklepie to skutkuje to najpoważniejszymi konsekwencjami.

xxxxx
4 lat temu

ale syf i śmieci są wszędzie ! NIESTETY !

Konrad
4 lat temu

Władze powinny wybetonować więcej miejsc w Ostrówku, może tak cały park miejski, powycinać więcej drzew, zrobić więcej parkingów dla samochodów bo się nie mieszczą i przede wszystkim za często czyszczą kratki i studzienki na ulicy. U mnie raz na 15 lat to przesada. A ja nie rozumiem tych bezmózgich „zielonych obrońców” co uważają że CO2 jest szkodliwe i zmienia klimat na świecie. To w takim razie czym będą oddychać wszystkie rośliny. I nie powinni nazywać się obrońcami klimatu jeśli wypili jakiś napój gazowany xD. Z jednym tylko się zgadzam, że za dużo na świecie jest samolotów i samochodów, ale elektryki nic nie dadzą, ponieważ muszą być czymś ładowane a prądu brakuje (same wiatraki nie dadzą radę) i gdy samochód elektryczny jest już wrakiem to koszt utylizacji jest wielokrotnie wyższy niż normalnego auta. Władze każą nam segregować odpady, rozumiem. Ale że mam je myć jeśli są lekko brudne z resztek i marnować przy tym wodę, nie rozumiem.

Ja
4 lat temu

Wieruchowski do dymisji!

Siedzę na kwarantannie
4 lat temu

Czy za Urbaniaka też tak nieudacznie budowano zbiorniki?

Ostatnio edytowany 4 lat temu by Siedzę na kwarantannie
Karmnik
4 lat temu

Inwestycje, błędy itp to jedno, ale zmiany klimatyczne, to drugie.

Elektor
4 lat temu

Polska to gubernia land stan republika jak zwał tak zwał Unii Europejskiej. A mentalność zdecydowanej większości tubylców jak poddanych cara w 19 wieku. Nie ma nawet legend o odpowiedzialności za coś jakiegoś urzędnika. Posada w budżetówce to szczyt marzeń tubylców. Między Odrą a Bugiem nie w cenie jest praca talent odpowiedzialność, tu się liczy koneksja posada na urzędzie. Wszystkiemu temu patronują zboczki w sutannach uświęcając wielowiekowy obyczaj utrzymywania budżetówki kosztem ucisku zwykłego człowieka. Taka tu tradycja.

dziadek Jesusa
4 lat temu

Kultura wędkarzy bez komentarza. Ciekawe czy u siebie w domu ćpają puszki pod drzewo?

59
0
Napisz co o tym sądziszx
×