Czy dlatego zalało miasto? Czy ktoś za to odpowie?

Udostępnij
Tweet

Ulewny deszcz, który spadł w nocy z czwartku na piątek wyrządził olbrzymie szkody. Zalane zostały piwnice, samochody, a także miejsca użyteczności publicznej. Unieruchomione zostały wszystkie auta straży miejskiej czy agregat prądotwórczy wykorzystywany w sytuacjach kryzysowych. W ramach dziennikarstwa śledztwa dotarliśmy do bulwersujących ustaleń.

Zbiornik retencyjny przy ulicy Kamiennej w Ostrowie Wielkopolskim powstał w 2019 r. i kosztował 684 tys. zł. Teoretycznie potrafi on pomieścić niemalże 5 tysięcy metrów sześciennych wody opadowej, która przy praktycznie każdej nawałnicy spływa z okolic Wysocka w kierunku centrum Ostrowa. Przypomnijmy, że pod miastem idzie kanał wysoki na około 1,7 metra. Jeśli najpierw wypełni się wodą spływającą z Wysocka, zabraknie miejsca na spłynięcie deszczu, który spadł w Ostrowie.

Zbiornik przy ulicy Kamiennej został wyposażony w rurę odpływową, na której zastosowano regulator o przepustowości 0,5 m3/sek. Wykonawca robót przed rurą zamontował tymczasową zaporę złożoną z desek. Jej zadaniem jest odseparowanie rury odpływowej na czas ewentualnej naprawy. Przez minione dwa lata deski pozostawały na swoim miejscu co skutkowało wypełnieniem zbiornika na poziomie około 60%. Tym samym przez czyjąś urzędniczą nieuwagę zbiornik kosztujący ponad pół miliona złotych spełniał swoją funkcję tylko w 40%. Dopiero po zalaniu Ostrowa do osób odpowiedzialnych za tę sytuację spłynęły uwagi o niesprawdzeniu się zbiornika retencyjnego przy ulicy Kamiennej. Dopiero wczoraj wysłano ekipę do usunięcia części desek, co obniżyło lustro wody w zbiorniku do około 30%.

Dotychczasowe rozwiązanie było korzystne dla grupki wędkarzy, którzy ze zbiornika retencyjnego zrobili sobie łowisko. W tym samym miejscu nieznani sprawcy zostawiają odpady, co świadczy o braku ich kultury osobistej.

Do tej pory zbiornik był zarządzany przez Miejski Zarząd Dróg. Warto raz jeszcze podkreślić, że zbiornik ma minimalizować straty na terenie miasta po ulewnym deszczu, a nie służyć do łowienia ryb.

CZYTAJ  Zderzenie peugeota i busa

ZBIORNIK PO WYBUDOWANIU

ZBIORNIK PRZED USUNIĘCIEM ZAPORY

Po wstępnym obniżeniu lustra wody

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

59 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SPAIK
2 lat temu

A dlaczego zalało auta w urzędzie miejskim?

po
2 lat temu

Jaka kara spotkała osobę odpowiedzialną za samochody SM?

krytyk
2 lat temu

zarzad miasta zajmuje sie wyłaczniem działaniami „pod publiczkę”, ktore maja działac wzrokowo na mieszkanców i zapewnic im bycie wybranymi w nastepnych wyborach …..Prawdziwe potrzeby miasta nie sa tak ….widokowo atrakcyjne i ….w zw z tym malo popularne – po co inwestowac w to, co ludzie nie widzą ? Potrzebne sa trzy nastepne tężnie i dwa nastepne centra przesiadkowe ,oraz dwa nastepne baseniki dla dzieci …..oraz centra rekreacyjnego wypoczynku posrod jezdzacych samochodow – najlepiej na kazdej ulicy !!!

mieszkaniec
2 lat temu

Zbiornik nadal jest prawie pełen. Rozumiem, że czekamy na kolejną wielka ulewę?

BRUDNE ULICE/SYF
2 lat temu

No to jutro szykuje się powtórka z rozrywki, a syf na ulicach po ostatniej ulewie wciąż leży, oby tak dalej !!!

Bhp
2 lat temu

Znając ciebie dobrze uważam że chcąc o kimś wyrażać się w ten sposób najpierw spojrzyj i przyjrzyj się sobie w
LUSTRZE!!!!!!!

Kierowca
2 lat temu

Wyjadą zamiatarki na ulicę miasta (tak jak zwykle przed 8 gdy większość jedzie do pracy) by pomielic bezproduktywnie kurzu i będzie ladnie

Wojjciech do Bhp
2 lat temu

Ale pierdoły piszesz Bhp. Zbiornik na Sadowej jest poniżej Ołoboku? Toż to bzdura roku! Co za jełop!

59
0
Napisz co o tym sądziszx