Czy dlatego zalało miasto? Czy ktoś za to odpowie?

Ulewny deszcz, który spadł w nocy z czwartku na piątek wyrządził olbrzymie szkody. Zalane zostały piwnice, samochody, a także miejsca użyteczności publicznej. Unieruchomione zostały wszystkie auta straży miejskiej czy agregat prądotwórczy wykorzystywany w sytuacjach kryzysowych. W ramach dziennikarstwa śledztwa dotarliśmy do bulwersujących ustaleń.

Zbiornik retencyjny przy ulicy Kamiennej w Ostrowie Wielkopolskim powstał w 2019 r. i kosztował 684 tys. zł. Teoretycznie potrafi on pomieścić niemalże 5 tysięcy metrów sześciennych wody opadowej, która przy praktycznie każdej nawałnicy spływa z okolic Wysocka w kierunku centrum Ostrowa. Przypomnijmy, że pod miastem idzie kanał wysoki na około 1,7 metra. Jeśli najpierw wypełni się wodą spływającą z Wysocka, zabraknie miejsca na spłynięcie deszczu, który spadł w Ostrowie.

Zbiornik przy ulicy Kamiennej został wyposażony w rurę odpływową, na której zastosowano regulator o przepustowości 0,5 m3/sek. Wykonawca robót przed rurą zamontował tymczasową zaporę złożoną z desek. Jej zadaniem jest odseparowanie rury odpływowej na czas ewentualnej naprawy. Przez minione dwa lata deski pozostawały na swoim miejscu co skutkowało wypełnieniem zbiornika na poziomie około 60%. Tym samym przez czyjąś urzędniczą nieuwagę zbiornik kosztujący ponad pół miliona złotych spełniał swoją funkcję tylko w 40%. Dopiero po zalaniu Ostrowa do osób odpowiedzialnych za tę sytuację spłynęły uwagi o niesprawdzeniu się zbiornika retencyjnego przy ulicy Kamiennej. Dopiero wczoraj wysłano ekipę do usunięcia części desek, co obniżyło lustro wody w zbiorniku do około 30%.

Dotychczasowe rozwiązanie było korzystne dla grupki wędkarzy, którzy ze zbiornika retencyjnego zrobili sobie łowisko. W tym samym miejscu nieznani sprawcy zostawiają odpady, co świadczy o braku ich kultury osobistej.

Do tej pory zbiornik był zarządzany przez Miejski Zarząd Dróg. Warto raz jeszcze podkreślić, że zbiornik ma minimalizować straty na terenie miasta po ulewnym deszczu, a nie służyć do łowienia ryb.

CZYTAJ  Chciał sprzedać książkę. Stracił tysiące złotych

ZBIORNIK PO WYBUDOWANIU

ZBIORNIK PRZED USUNIĘCIEM ZAPORY

Po wstępnym obniżeniu lustra wody

59 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SPAIK
1 rok temu

A dlaczego zalało auta w urzędzie miejskim?

po
1 rok temu

Jaka kara spotkała osobę odpowiedzialną za samochody SM?

krytyk
1 rok temu

zarzad miasta zajmuje sie wyłaczniem działaniami „pod publiczkę”, ktore maja działac wzrokowo na mieszkanców i zapewnic im bycie wybranymi w nastepnych wyborach …..Prawdziwe potrzeby miasta nie sa tak ….widokowo atrakcyjne i ….w zw z tym malo popularne – po co inwestowac w to, co ludzie nie widzą ? Potrzebne sa trzy nastepne tężnie i dwa nastepne centra przesiadkowe ,oraz dwa nastepne baseniki dla dzieci …..oraz centra rekreacyjnego wypoczynku posrod jezdzacych samochodow – najlepiej na kazdej ulicy !!!

mieszkaniec
1 rok temu

Zbiornik nadal jest prawie pełen. Rozumiem, że czekamy na kolejną wielka ulewę?

BRUDNE ULICE/SYF
1 rok temu

No to jutro szykuje się powtórka z rozrywki, a syf na ulicach po ostatniej ulewie wciąż leży, oby tak dalej !!!

Bhp
1 rok temu

Znając ciebie dobrze uważam że chcąc o kimś wyrażać się w ten sposób najpierw spojrzyj i przyjrzyj się sobie w
LUSTRZE!!!!!!!

Kierowca
1 rok temu

Wyjadą zamiatarki na ulicę miasta (tak jak zwykle przed 8 gdy większość jedzie do pracy) by pomielic bezproduktywnie kurzu i będzie ladnie

Wojjciech do Bhp
1 rok temu

Ale pierdoły piszesz Bhp. Zbiornik na Sadowej jest poniżej Ołoboku? Toż to bzdura roku! Co za jełop!

Bhp
1 rok temu

Za moich młodych lat na terenie miasta było kilka stawów , które zbierały wodę deszczową . Ile zostało na dzień dzisiejszy .?? Gdzie ma podziać się wodą deszczową .Bardzo mało prywatnych posesji nie jest zabetonowane . I nie tylko zrzucać winę za zalane wodą miasto na władzę , spójrzmy w lustro, i pomyślmy ile jest naszej winy

Wiesława
1 rok temu

Na kamiennej pełno Ukrainy ryby łapie po 10-15cm i na chleb do roboty. Dzikusy pieprzone. Siedzą po nocach i zasmiecaja. WON!!!

59
0
Napisz co o tym sądziszx