Możesz mieć zawał serca tylko w godzinach 7:30-15:30

Udostępnij
Tweet

Kolejny raz urzędnicy wpadli na pomysł by umieścić defibrylator wewnątrz urzędu. Przez to można go użyć tylko w godzinach otwarcia urzędu 7:30-15:30. Czy faktycznie ma on służyć mieszkańcom czy może urzędnikom?

W budynku Urzędu Gminy Ostrów Wielkopolski, przy ulicy Gimnazjalnej 5 zamontowano defibrylator AED (Automatyczny Elektroniczny Defibrylator). To niezwykle cenne urządzenie ratujące ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.

Defibrylator znajduje się na parterze budynku, w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. O tym, że urząd jest wyposażany w urządzenie informują specjalne tablice, zamontowane na znakach drogowych przy ulicy Gimnazjalnej 5.

– Każdego dnia urząd gminy odwiedza wiele osób załatwiających swoje sprawy, takie urządzenie jest więc niezbędne. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby użycia defibrylatora, ale jeśli zdarzy się taka sytuacja, będziemy lepiej przygotowani – podkreśla wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

NZK (nagłe zatrzymanie krążenia) może spotkać każdego, niezależnie od wieku. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie, dlatego tak ważna jest natychmiastowa pierwsza pomoc, która może uratować życie poszkodowanego.

Niezbędne jest wówczas podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), która może zwiększyć szansę na przeżycie nawet kilkukrotnie. W przypadku osoby dorosłej, polega ona na naprzemiennym wykonywaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechów, aż do przyjazdu karetki. W takich sytuacjach użycie zewnętrznego defibrylatora AED, w połączeniu z RKO znacznie zwiększa szansę osoby poszkodowanej na całkowity powrót do zdrowia.

– Obsługa AED została maksymalnie uproszczona. Bardzo czytelna instrukcja graficzna na opakowaniu oraz pomoc asystenta głosowego sprawiają, że nawet człowiek, który nigdy nie słyszał o defibrylatorze, poradzi sobie z jego użyciem – podkreśla Anna Woźnica z Zespołu Promocji Gminy.

Korzystanie z automatycznego defibrylatora zewnętrznego nie wymaga szkolenia. Mimo to wciąż niewiele osób to robi, a głównym powodem – poza brakiem wiedzy – jest strach.

CZYTAJ  Strażak po służbie zreanimował skutecznie 10-latkę (ZDJĘCIA)

– Dlatego chcielibyśmy zorganizować dla naszych mieszkańców bezpłatne szkolenie z użycia defibrylatora oraz udzielenia pierwszej pomocy przez wykwalifikowanego ratownika. Wystarczy zadzwonić do urzędu gminy pod numer tel. 62 734 62 35 i poinformować nas o tym. My zajmiemy się resztą – dodaje Anna Woźnica z Zespołu Promocji Gminy.

Pracownicy urzędu gminy, na czele z wójtem Piotrem Kuroszczykiem, już takie szkolenie przeszli pod czujnym okiem ratownika medycznego Mateusza Byzi. Zachęcamy naszych mieszkańców do skorzystania z zaproszenia na bezpłatne szkolenie.

Zakup defibrylatora został sfinansowany z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski. Kosztował 5,5 tysiąca złotych. Inicjatorami zakupu tego typu urządzenia do urzędu byli pracownicy: Anna Woźnica z Zespołu Promocji Gminy i Mateusz Krawczyk z Referatu Spraw Obywatelskich.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
gość
3 lat temu

czy defiblyratory są GDZIEŚ na zewnątrz??????????

Pilotazyscenarzystopizdolotuś.
3 lat temu

Odpowiedź brzmi: Urzędnikom. Nawet moje 7 letnie dziecko znało odpowiedź na to pytanie.

Do Dr Serce.
3 lat temu

To nie absurd to bardzo potrzebny sprzęt i oby nie był nigdy potrzebny. A jeśli chodzi o chirurgię to też było dobre posunięcie. Te oddziały okazało się że w pewnym momencie były wszystkie pełne. Gdzie chorzy na civid mieli się podziać, chorzy w ciężkim stanie. Nie miałeś covida to się ciesz i nie ironizuj bo los bywa przewrotny jeszcze wszystko przed tobą.

Dr Serce
3 lat temu

Absurd podobnego kalibru miał miejsce niedawno z oddziałem Kardiologii, który został przerobiony na oddział zakażonych przez chińskiego nietoperza.W tamtym okresie raczej nie było można mieć zawału a już napewno byłoby niepewnością polityczną go mieć.

Kmn
3 lat temu

wojt sobie i dla siebie kupił cacko wiec komu ma słuzyc. widocznie wójcio kardiologiczny.

Oby się nigdy nie przydał
3 lat temu

A umieściliby go na zewnątrz to góra trzy dni i jest zdemolowany przez jakiegoś pijanego szajbusa.

8
0
Napisz co o tym sądziszx