Powstaje Nowy DPS. Pierwsza uroczystość (aktualizacja)

W dniu 21 maja 2021 r wmurowany został kamień węgielny pod budowę nowego Domu Pomocy Społecznej, którego inwestorem jest Powiat Ostrowski. Jednym ze  świadków tej uroczystości była Aurelia Kwiatkowa 102-letnia mieszkanka obecnego DPS.

Nowy DPS to jedna z nielicznych w regionie tego typu inwestycji i największych przedsięwzięć realizowanych przez samorząd powiatowy.

Wstępną koncepcję budynku przygotował architekt Radosław Torzyński. Przetarg na projekt i generalnego wykonawcę przeprowadzony został w formule „zaprojektuj i wybuduj’’. Zwycięzca i główny wykonawca został wyłoniony w postępowaniu zakończonym w dniu 18 czerwca 2020 r. Została nim firma Miksbud Sp. z o.o Marii i Dominika Rogusznych

Nowy Dom Pomocy Społecznej będzie mieć ponad 3,2 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej znajdować się będzie 77 miejsc dla pensjonariuszy. Będą oni mieli do dyspozycji 34 dwuosobowe pokoje z łazienkami, strefę opieki medycznej dla osób wymagających specjalistycznej i całodobowej opieki oraz leczenia. Powstanie także cały szereg pracowni kulinarnych, plastycznych, informatycznych, pomieszczeń do fizjoterapii, zaplecze techniczne i administracyjne oraz kaplica.

-,,Czasem słyszę sformułowania, że budujemy luksusowy dom. Ale czy w dzisiejszych czasach luksusem ponad miarę jest, że pokoje będą miały własne węzły sanitarne? Ludzie, którzy trafiają do DPS mają za sobą całe życie, czasami są trudne i bolesne historie. Oni zasłużyli na to, by w jesieni życia mieć godne warunki i to, co najlepsze’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

zdjecie

zdjecie

W przygotowaniach do tej inwestycji wykorzystano m.in. doświadczenia partnerskiego powiatu Sonneberg, który prowadzi kilkanaście placówek.

Szacunkowa wartość przedsięwzięcia obejmująca budowę oraz wyposażenie Domu Pomocy Społecznej planowana jest na poziomie ok. 18 mln. złotych.

Jedną ze stref będzie część wspólna tzw. „ryneczek’’, który ma pełnić funkcję integracyjną, ma być miejscem spotkań pensjonariuszy, organizacji większych imprez i przedsięwzięć. W praktyce miejsce to ma pełnić także funkcję pokoju dziennego pobytu. Docelowo ma on przypominać ostrowski Rynek.

CZYTAJ  Ruszyły prace na dawnym PKS-ie. Wiemy co tam się dzieje

Charakter użytkowy będzie miał także dach, na którym znajdzie się instalacja fotowoltaiczna, która powinna pokryć zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną.

-,,Decyzja o rozpoczęciu tej budowy podjęta była zgodnie przez wszystkich radnych. Dwóch z nich nie już tutaj z nami, ale myślę, że zarówno Grzegorz Finke, jak i Michał Wilczura patrzą na nas teraz z góry i kibicują temu projektowi. Ważne są drogi, oświata, zdrowie, ale dobrze w sferze opieki społecznej jest realizowana na inwestycja’’ – powiedział Piotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu.

zdjecie

Planowane oddanie do użytku nowego DPS przewidziane jest na drugą połowę przyszłego roku.

zdjecie

zdjecie

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
waza
3 lat temu

Podstawowe pytanie na temat szumnej budowy domy starosci?? Kto wymyslil lokalizacje ?> na takim skrawklu , wcisnietego placyku midzy ogrodkami dzialkowymi przy ruchliwej ulicy?
Totalna porazka Pana Starosty i calej Rady. 18 milionow wyrzucone w bloto. To ma byc chyba umieralnia. Tak trudno bylo zainteresowac sie jak to wyglada w innych miastach polskich czy panstwach. Ludzie z zapezialego ostrowka bez polotu,pchajacy sie do wladzy a bez wyobrazni.Nie odrobione lekcji w szkole !! Chihot historii! Drodzy Panstwo.Jestesmy juz w XXI wieku !

Wacław
3 lat temu

Ile na miesiąc za pobyt?

Maria
3 lat temu

Kto się tam dostanie, czy senior z małą emeryturą również?

rzól
3 lat temu

wreszcie można powtórzyć za Bareją ” wongiel je we wiosce!!!”

BMW 5
3 lat temu

Z czego tu się cieszyć …

kier
3 lat temu

A gdzie ? Powiat jest duży !

Błażej Ostój
3 lat temu

A myślałem ze burdel tam postawią

7
0
Napisz co o tym sądziszx