Poniżyli godność rodziców. Ci musieli ślęczeć na chodniku (aktualizacja)

Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce miało renomę gospodarnej i nowoczesnej. Tymczasem tak prozaiczna rzecz jak zapisanie dziecka do żłobka została sprowadzona do czasów „komuny”, gdy ludzie byli zmuszeni stać w długich kolejkach. Powodem była kolejność zgłoszeń, a zapisy odbywały się tylko w formie tradycyjnej.

Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce ma 1 żłobek. Jest w nim przewidziane 40 miejsc. Gmina posiada także 4 przedszkola. Rodzice kolejny rok byli zmuszeni stać w kolejce ponad 24 godziny, wielu z nich siedząc na przyniesionych ze sobą krzesełkach.

To rodzice, dziadkowie, wujkowie, ciotki etc. stojący pod żłobkiem gminnym w celu zgłoszenia dziecka. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że zapisy ruszają od jutra (11.05 godz. 7.00) a kolejka stoi od 10.05 godz. 6.30. Spowodowane jest to świadomością rodziców, że nie ma wystarczającej ilości miejsc aby każde dziecko mogło dostać się do żłobka. Sytuacja każdego roku powtarza się a reakcji ze strony włodarzy miasta jakby brak.. – napisała pani Martyna.

A czy nie można jak w Ostrowie od kilku juz lat i do zlobka i do przedszkola zrobic zapisów internetowych? Jeszcze w takim czasie? Mowi sie o dystansie społecznym unikania zgrupowań a tu takie coś

– skomentowała pani Natalia.

I niech coś mi powie że ten kraj to nie jest patologia żeby ludzie musieli koczować k**wa pod żłobkiem aby zapisać swoje dzieci…

– dodał pan Michał.

Burmistrz nie odniósł się jeszcze do zarzutów. W ostrowskim żłobku istnieje system zapisu przez internet. Rodzice zdobywają punkty np. za to, że oboje pracują, mają już inne dziecko lub czy występuje u dziecka niepełnosprawność.

 

Aktualizacja:

Przedstawiamy stanowisko Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzego Łukasza Walczaka:

„Trwająca w dniach 11-28 maja rekrutacja do naszego gminnego żłobka stała się tematem artykułów internetowych, w których autorzy piszą m.in. o „poniżaniu godności rodziców”, którzy chcąc mieć gwarancję przyjęcia swojej pociechy do placówki ustawili się w kolejce już 10 maja od wczesnych godzin porannych i „musieli ślęczeć na chodniku”.

CZYTAJ  Gruba sprawa. Kilka radiowozów w akcji

Na portalu www.ostrow24.tv napisano ponadto, że Gmina ma jeden żłobek i „jest w nim przewidziane 40 miejsc”. Żłobek mamy wprawdzie jeden, ale miejsc jest w nim 80, z czego 40 wolnych – tzn. przewidzianych do rekrutacji w roku bieżącym. Pozostałe zajmują dzieci, które do żłobka już uczęszczają i ich opieka w tej placówce będzie kontynuowana aż do rozpoczęcia edukacji w przedszkolu. 

Prowadzenie przez samorządy żłobków nie jest dla nich obligatoryjne, tak jak jest to w przypadku przedszkoli. Poza miastem Ostrów Wlkp. i Gminą Ostrów Wlkp. jesteśmy trzecim samorządem w powiecie posiadającym tego typu placówkę, która ma charakter publiczny.  W naszej Gminie widzimy jednak taką potrzebę, ponieważ wzrasta zaufanie społeczne do tego typu placówek opiekuńczo-wychowawczych. Od samego początku sukcesywnie więc zwiększamy liczbę miejsc w  naszym żłobku. W momencie jego utworzenia w roku 2015 było to 30 miejsc, w 2017 – 42 miejsca, w 2018 – 68 miejsc, od roku 2019 roku – 80 miejsc. Liczba ta w ciągu zaledwie czterech lat wzrosła więc aż o 166%  i to pomimo  podobnego na przestrzeni wspomnianych lat poziomu dzietności! (wg wykazu ewidencji ludności liczba urodzeń w 2015 roku – 190, w 2016 – 184, w 2017 – 208, w 2018 – 173, w 2019 – 179, w 2020 – 181).  

Na portalu www.ostrow24.tv napisano również, że „w ostrowskim żłobku istnieje system zapisu przez internet. Rodzice zdobywają punkty np. za to, że oboje pracują, mają już inne dziecko lub czy występuje u dziecka niepełnosprawność”. W naszej Gminie, pomimo zapisu osobistego, rekrutacja również odbywa się na podstawie regulaminu, który określa  punktację poszczególnych kryteriów. Wśród nich znajdują się: miejsce zamieszkania na terenie gminy i miasta Nowe Skalmierzyce, dziecko obojga rodziców pracujących zawodowo, dziecko rodzica samotnie go wychowującego, dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, znaczny bądź umiarkowany stopień niepełnosprawności, kryterium wielodzietności.  Rekrutacja odbywa się na podstawie uzyskanej liczby punktów rekrutacyjnych. W przypadku uzyskania równorzędnej sumy punktów Komisja Rekrutacyjna wybiera dziecko na podstawie kolejności złożenia wniosku. Samo miejsce w kolejce nie decyduje zatem o przyjęciu dziecka do placówki. 

CZYTAJ  Niewiele brakowało i by się motocykliście upiekło (aktualizacja)

Należy ponadto podkreślić, że system rekrutacji elektronicznej również nie jest doskonały i nie daje gwarancji, iż miejsce w żłobku znajdą dzieci najbardziej tego potrzebujące.  „

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

25 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kaczor Donald
2 lat temu

Po co ten skowyt ! Macie 500 + i inne dodatki,to sobie trzeba radzić.To na to,te pieniądze. A nie płodzić dzieci na 500 +,kasę wydawać na inne wydatki a państwo dalej doić,aby była kolejna kasa.Wynająć opiekunki a nie,żeby państwo w każdej sytuacji wychowywało wam dzieci i dalej finansowało.

Czyt.
2 lat temu

Ale stanie od wczoraj to chyba przesada
… A druga przesada to cała ta afera…

Anba
2 lat temu

Za Bożenki żłobka nie było w ogóle…
Mi korona z głowy nie spadła i mam szczęśliwy numerek 69
Może się synek dostanie bo jest jeszcze regulamin oprócz miejsca w kolejce.
Z tą utratą godności to przesada

Czytelnik
2 lat temu

Kolejka ustawiała się 10 maja wieczorem a nie o 06:30 i dziś rano 11 maja ruszyły zapisy

rodzic
2 lat temu

Prawda jest taka, że każde dziecko powinno znaleźć swoje miejsce w żłobku czy przedszkolu, a tych miejsc od lat brakuje. Zamiast 500+ należało by usprawnić system opieki nad dziećmi bo to jest największy koszmar dzisiejszego rodzica. Ta sama „patologia” króluje w szkołach podstawowych. Dziecko ma do szkoły na godz. 10, lekcje kończy o 13, a miejsc w świetlicach brak. I weź tu rodzicu pracuj jak nie masz dziadków na emeryturze….

Mieszkaniec wsi
2 lat temu

Platwormiany burmistrz a tyle budka obiecuje

Dario
2 lat temu

Jednak Budzik ogarniała?

skalki
2 lat temu

Do żłobków czy przedszkoli mają w pierwszej kolejności Patisony i „kobiety samotnie wychowujące dziecko” powinno się to sprawdzać i weryfikować i za podpisanie takiego oświadczenia 50.000 kary jak się udowodni życie we 2 . Do czego to doszło żeby nie było miejsca w przedszkolu jak oboje rodziców pracuje i poniekąd opłaca tą instytucje. Państwo takie coś powinno kontrolować a nie brak kuźwa maseczki.

Civi
2 lat temu

To jest chore!!! A niby sie tam tak dobrze mieszka haha rodzice powinni się zbuntować ..

Kaziu.
2 lat temu

Panie Walczak. Bardzo słabo pan sobie radzi. Bożenko Budzik szybko wróć.

25
0
Napisz co o tym sądziszx