Otwarto nowy żłobek pod Ostrowem

Udostępnij
Tweet

Pierwszy Gminny Żłobek w Gorzycach Wielkich otwiera swoje drzwi dla najmłodszych mieszkańców Gminy Ostrów Wielkopolski. Inwestycja po niespełna rocznej budowie jest gotowa. W miniony piątek, 7 maja odbyło się symboliczne poświęcenie obiektu. Ze względu na pandemię koronawirusa oficjalne otwarcie przesunięto na późniejszy termin.

- dsc_0029.jpg

- dsc_0031.jpg

- dsc_0033.jpg

– Jest to pierwszy gminny żłobek w naszej gminie. Do tej pory rodzice musieli sobie radzić oddając dzieci m.in.: pod opiekę dziadków czy do prywatnych instytucji. Odważyliśmy się wybudować duży żłobek, który przyjmie 20% dzieci w wieku od roku do trzech lat z terenu gminy. W poniedziałek przychodzą dzieci, wszystkie miejsca są zajęte, jest nawet krótka lista rezerwowa. To inwestycja, która powstała z marzeń, by „coś” wybudować z niczego. Dziś jestem bardzo szczęśliwy i wzruszony, że powstał tak wspaniały obiekt. Myślę, że najmłodsi zasługują na wszystko co najlepsze – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

- dsc_0035.jpg

- dsc_0039.jpg

- dsc_0006.jpg

- dsc_0023.jpg

- dsc_0002.jpg

- dsc_0003.jpg

- dsc_0013.jpg

- dsc_0011.jpg

- dsc_0015.jpg

- dsc_0023.jpg

- dsc_0022.jpg

- dsc_0020.jpg

Budynek zaskakuje prostotą, przeplataną z nowoczesnością, technologicznymi nowinkami i spójnością aranżacji. Sale zabaw usytuowane są od strony południowej. Z każdej prowadzi bezpośrednie wyjście na taras i zieloną strefę. Wysokie okna i możliwość obserwowania świata przez małe dzieci to dodatkowy atut obiektu. Przy każdej sali znajduje się szatnia, toaleta z prysznicem oraz podręczny magazyn. W sumie w budynku jest aż 60 pomieszczeń. Począwszy od sal zabaw, poprzez bardzo nowoczesne zaplecze kuchenne wraz z wyposażeniem, pralnię, suszarnię, pokój logopedy, pokój pielęgniarki, pokój karmiącej matki, ogólnodostępne toalety, skończywszy na wózkowni, serwerowni czy pomieszczeniach technicznych.

- dsc_0001.jpg

- dsc_0025.jpg

- dsc_0016.jpg

- dsc_0017.jpg

- dsc_0021.jpg

To także obiekt przyjazny środowisku. Nowoczesne ogrzewanie gazowe wspomagają zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne. Budynek wyposażony jest również w nowoczesną wentylację.

- dsc_0161.jpg

- dsc_0160.jpg

- dsc_0164.jpg

– Placówka jest bardzo nowoczesna i tę nowoczesność będę chciała przełożyć na funkcjonowanie żłobka. Opiekunki mają do dyspozycji na salach sprzęt komputerowy, ekran multimedialny, rzutniki, projektory, więc mam nadzieję, że przyciągną uwagę dzieci i chętnie wdrożą w swoją pracę wychowawczo – opiekuńczą i dydaktyczną. Będzie zapewne dużo atrakcyjnych zajęć. Bardzo bym chciała zaangażować w życie placówki rodziców dzieci, by budowali razem z nami wizerunek żłobka – podkreśla Monika Jurasik, dyrektor Gminnego Żłobka w Gorzycach Wielkich.

CZYTAJ  Najtwardszy strażak z Ostrowa!

Całość inwestycji dopełnia zewnętrzne otoczenie. Zadbano o najmniejsze szczegóły, piękna zieleń, mała architektura wraz z oświetleniem dodatkowo akcentuje atrakcyjność żłobka.

- dsc_0157.jpg

- dsc_0159.jpg

Na uwagę zasługuje również plac zabaw przeznaczony dla dzieci w wieku do 3 lat. Bezpieczna karuzela, huśtawki, bujaki, drewniany domek  czy piaskownice będą zapewne często odwiedzanym miejscem przez najmłodszych.

- dsc_0043.jpg

- dsc_0044.jpg

- dsc_0045.jpg

- dsc_0166.jpg

Zarówno plac zabaw jak i teren wokół żłobka został ogrodzony. Wkrótce, od strony zachodniej  pojawi się brama wjazdowa, dzięki temu cały obiekt będzie zamknięty po godzinach pracy żłobka dla postronnych osób.

Budowa żłobka nie byłaby możliwa z takim rozmachem gdyby nie zewnętrzne dofinansowanie.  3 lutego 2020 roku  wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk, w Poznaniu, odebrał promesę na budowę obiektu w Gorzycach Wielkich. Kwota dofinansowania wyniosła niebagatelną kwotę 2 mln 541 tys. złotych. O taką kwotę samorząd wnioskował i taką otrzymał. Pieniądze pochodziły z programu rządowego Maluch+.  Promesę w obecności ówczesnego wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka wręczała minister rodziny Marlena Maląg.

- dsc_0087.jpg

Trzy miesiące później, 25 maja w urzędzie gminy, wójt oraz wicemarszałek wielkopolski Krzysztof Grabowski podpisali umową na dofinasowanie inwestycji. Tym razem pieniądze pochodziły ze środków unijnych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła ponad 3 mln 400 tysięcy złotych. Część tej kwoty wspomogła budowę żłobka, ale przede wszystkim, pieniądze przeznaczone zostaną na pierwsze 2 lata funkcjonowania placówki. A więc m.in.: wypłaty dla pracowników i bieżące utrzymanie placówki.

 

- dsc_0074.jpg

– Do tej pory, jest to niewątpliwie największa i najdroższa inwestycja oświatowa w naszej gminie, realizowana w bardzo trudnych czasach. Kosztowała nas trochę stresu, dlatego że samo podpisanie umowy, wszelkie terminy, nie dawały gwarancji, że uda się zakończyć budowę  żłobka w terminie.  Dobra współpraca między wykonawcą a urzędem zaowocowała tym, że udało się zakończyć realizację bez przeszkód. Dodatkowo do żłobka wkrótce zostanie pobudowana także nowa droga dojazdowa od ulicy Teodora Korcza, która połączy się z ulicą Szkolną – mówi Antoni Hadryś, z-ca wójta gminy.

W sumie całkowity koszt budowy obiektu wyniósł ponad 5 mln 122 tysiące złotych. Dofinansowanie zewnętrzne bardzo odciążyło gminny budżet – podkreśla skarbnik gminy Maria Olejniczak i dodaje – Projekt obejmuje zarówno budowę żłobka jak i jego bieżące utrzymanie i funkcjonowanie na najbliższe dwa lata. Przypomnijmy, że projekt trwa do stycznia 2023 roku. Natomiast Gmina Ostrów Wielkopolski w ramach rozruchu placówki również musiała zainwestować swoje środki, ponieważ zakupów było więcej niż wynikało to z projektu – tłumaczy Maria Olejniczak.

CZYTAJ  Miasto odciąga młodzież m.in. od telefonów i wydaje na to 1,5 miliona złotych

Projekt żłobka zakładał także całkowite wyposażenie obiektu, a więc zakup m.in.: zabawek, sprzętu kuchennego, komputerowego, pościeli, nocników a nawet szczoteczek do zębów czy chusteczek nawilżanych. Inwestycja prowadzona była w formie „zaprojektuj i wybuduj”.

- 163646214_2875161992760457_4557795936364977697_o.jpg

– Myślę, że to bardzo ważny obiekt nie tylko dla mieszkańców  Gorzyc Wielkich, ale dla całej gminy.  Możemy się poszczycić jako Gmina Ostrów Wielkopolski, tym że bardzo dbamy o dzieci, o najmłodszych mieszkańców. Poczynając od programu „ Dobry Początek”, teraz nareszcie mamy ciągłość mamy żłobek, zaopiekujemy się najmłodszymi, mamy piękne przedszkola i szkoły – podsumowuje radna z Gorzyc Wielkich Ewa Mierzwicka.

Zainteresowanie placówką, jeszcze w fazie budowy było ogromne.

– To świadczyło tylko o tym jak bardzo ważna i potrzebna jest to inwestycja w naszej gminie. Na początku, były obawy czy damy radę zapełnić wszystkie miejsca, szybko jednak okazały się one niesłuszne – dodaje Agnieszka Głowacka, radna z Gorzyc Wielkich.

Dziś to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych wizytówek oświatowych w Gminie Ostrów Wielkopolski.

Nowoczesny, przestronny, położony w zacisznym miejscu, z dala od ulicznego zgiełku żłobek wydaje się być idealnym miejscem opieki dla najmłodszych mieszkańców gminy. Placówka w Gorzycach Wielkich powstała w sąsiedztwie istniejącego przedszkola i szkoły podstawowej. Teraz to doskonały kompleks oświatowy wraz z boiskiem sportowym i parkingami.

- dsc_0168.jpg

 

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Iluś
3 lat temu

Do #Staś : kryteriami są znajomości. Rzadko kto dostał się tam ze względu na naprawdę dobre kwalifikacje i doświadczenie. Koleżanka koleżanki, znajomy znajomego. Nie wszyscy ale ponoć sporo ich tam. Czas zweryfikuje wszystko.

22
0
Napisz co o tym sądziszx