Ranking najpopularniejszych porodówek. Jak wypadł Ostrów?

Nie da się ukryć, że szpitale walczą o pacjentki spodziewające się dzieci. Wiadomo, że najlepszą formą w tym przypadku jest polecanie danej placówki medycznej przez zadowolone mamy. Ostrowski szpital zajął wysoką lokatę w rankingu. 

  • Od 2016 r. do końca marca 2021 r. w Wielkopolsce odnotowaliśmy około 200 tys. porodów.
  • W 2020 r. ich liczba spadła względem poprzednich lat. Hospitalizacji zakończonych porodem było 35 tys.
  • W których szpitalach pacjentki rodzą najczęściej? W Wielkopolsce widać ośmiu wyraźnych liderów i pięć szpitali regularnie wymieniających się w pierwszej „10”.

Choć nie brak stosujących różne kryteria rankingów prezentujących „najlepsze porodówki w Wielkopolsce”, to jednak niezależnie od nich najważniejszym i najlepszym wyznacznikiem są wybory pacjentek – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Wielkopolski Oddział NFZ przeprowadził coroczną analizę statystyk odnotowywanych porodów, by sprawdzić jak tym razem prezentują się te liczby i gdzie najczęściej rodzą pacjentki.

Już blisko 200 tys. hospitalizacji zakończonych porodem odnotowały wielkopolskie szpitale od początku 2016 r. do końca marca 2021 r. Jednak od 2017 r., kiedy było ich niemal 40 tys., liczba ta regularnie spada. W 2018 r. do 38 tys., 2019 r. – 37 tys., a w ubiegłym – 35 tys. Z kolei do końca marca 2021 r. porodów było na razie 7,5 tys., czyli o tysiąc mniej niż w pierwszym kwartale 2020 r.

Miesiącem z najniższą liczbą porodów w ostatnich pięciu latach okazał się być grudzień 2020 r. Dziewięć miesięcy po wybuchu pandemii COVID-19 odnotowaliśmy ich 2,3 tys. – o blisko 20 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Ośmiu liderów, za nimi „rywalizacja”

W 2020 r. na 36 oddziałach położniczo-ginekologicznych w Wielkopolsce do dyspozycji pacjentek było ponad 1,4 tys. łóżek. 52 proc. tej bazy znajduje się w subregionie poznańskim, gdzie w ubiegłym roku odnotowano 19 tys. porodów.

CZYTAJ  Pies wypadł z 2. piętra

W Wielkopolsce znajduje się 13 szpitali, w które w latach 2016-2020 sprawozdały ponad 1000 porodów rocznie. 

W tym czasie na pierwszych ośmiu miejscach zawsze znajdowały się (uszeregowane według liczby porodów w 2020 r. Ranking preferuje wielką aglomerację poznańską, ale na tle porównywalnych miejscowości jesteśmy liderem):

  1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (6228 porodów)
  2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2856)
  3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (2167)
  4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1918)
  5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1533)
  6. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1518)
  7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. R. Ostrzyckiego w Koninie (1211)
  8. Pleszewskie Centrum Medyczne (1155)

O wejście do pierwszej „10” co roku rywalizuje pięć kolejnych placówek regularnie zamieniających się miejscami. W 2020 r. na 9. miejscu znalazł się Szpital Średzki Serca Jezusowego (1020 porodów), a dziesiątkę zamykał Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu (999 hospitalizacji).

 

Tym razem na dalszych miejscach znalazły się: SPZOZ w Wolsztynie (975 porodów), Szpital Specjalistyczny im. S. Staszica w Pile (932) i Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (815).

Inaczej było np. w 2019 roku, kiedy to Szpital w Gnieźnie z 1011 odnotowanych porodów znalazł się w „10” (za Szpitalem w Środzie Wielkopolskiej, gdzie odebrano wtedy 1040 porodów), a za nimi uplasowały się Szpital w Pile (989 porodów w 2019 r.), Kaliszu (977) i Wolsztynie (975).

Więcej przyjeżdżających niż wyjeżdżających

W 2020 r. ponownie więcej pacjentek z innych województw zdecydowało się rodzić w Wielkopolsce niż Wielkopolanek – wyjechać do innego regionu.

Rodzących spoza Wielkopolski było 2,4 tys., co stanowiło blisko 7 proc. wszystkich hospitalizacji zakończonych porodem w ubiegłym roku (to niewielki wzrost względem 2019 r.). Najwięcej z nich wybrało Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy ul. Polnej w Poznaniu, a następnie placówki w Lesznie, Międzychodzie czy Kępnie. Najwięcej rodzących spoza Wielkopolski stanowiły pacjentki z województwa lubuskiego i dolnośląskiego.

CZYTAJ  Spłonęła koparka

Poza Wielkopolską odnotowano z kolei niecałe 2,1 tys. porodów pacjentek mieszkających w naszym województwie. W tej grupie kobiety najczęściej rodziły w szpitalach w woj. kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Paul
2 lat temu

Jeśli Polna jest na pierwszym miejscu a Pleszew na ostatnim to chyba ktos sie pomylil…. Ja z Poznania jechałam rodzic W Pleszewie, bo niestety znam realia tego szpitala na Polnej i traktowanie ciężarnej, nie mówiąc o powikłaniach….na jakiej podstawie ten ranking No nie wiem…

ona 36
2 lat temu

Rodzilam w Grudniu na Sw.Rodziny w Poznaniu Koszmar!!!!!

Kruppa
2 lat temu

Jezeli w Ostrowie nie będzie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy za godne wynagrodzenie, to wkrótce na porodówce będą rodzic wyłącznie Ukrainki. Ludzie młodzi wieją z tego miasta aż huczy.

Anonim
2 lat temu

Większa połowa noworodków to Usługówka-Porodówka

Lech
2 lat temu

Ponoć to autentyk.
„chłopaki , hurrra, zostałem ojcem!
No to kupuj duży bukiet i gnaj do żony.
Jakby wam to powiedzieć, żona o niczym nie wie…”

Patiii
2 lat temu

Wiadomo że Poznań będzie nadal na pierwszym miejscu. Skoro kobiety które miały pozytywny wynik na covid rodziły właśnie tam!!

6
0
Napisz co o tym sądziszx