Rozpoczęła się redukcja uciążliwych zapachów ze składowiska

Z terenu Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim zostaną wywiezione odpady zielone. To pierwszy etap zmniejszenia uciążliwości odorowych.  Ostatecznie z ostrowskiej instalacji zniknie nawet 3 tysiące ton odpadów biodegradowalnych.

Wykonany w ubiegłym roku audyt instalacji wykazał, że źródłem nieprzyjemnych zapachów są odpady zielone. Jednym ze wskazań było ich wywiezienie.

– W listopadzie ogłoszono pierwszy przetarg na wywóz odpadów zielonych, ale został on unieważniony. Na ten przetarg zgłosiła się tylko jedna firma Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie, a oferta była zdecydowanie za wysoka – o 600 tys. złotych wyższa niż zakładaliśmy. W styczniu ogłosiliśmy ponowny przetarg, na który wpłynęły trzy oferty. Wybraliśmy najkorzystniejszą z nich. Udało się zaoszczędzić 600 tys. złotych i teraz odpady zielone jadą do Kleczewa. Rozpoczęliśmy już ich wywóz – mówi Marzena Wodzińska, prezes RZZO.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji, złożył Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kleczewie.

– Opracowaliśmy kompleksowy program, który wskazał nam elementy mające nas doprowadzić do tego, aby uciążliwości odorowe generowane przez zakład były mniejsze. Jednym z nich jest wywiezienie odpadów biodegradowalnych. To działanie doraźne, ale określiliśmy także działania strategiczne w naszym mieście – wyjaśnia Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W Ostrowie Wielkopolskim system zbiórki odpadów ulegających biodegradacji został zmieniony. Mieszkańcy gromadzą odpady zielone w specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach.

– W niektórych gminach, zrzeszonych w ramach naszego międzygminnego porozumienia odpadowego,  odpady są nadal gromadzone i przywożone w foliowych workach.  Tam zachodzi szybki, niewłaściwy proces gnilny. Te odpady w momencie przywiezienia na instalacje już generują odory. Zwiększyliśmy blisko dwukrotnie cenę za przyjęcie tego odpadu. W naszej ocenie spowoduje to, iż pozostałe gminy zmienią system zbiórki odpadów zielonych z workowych na pojemnikowy – dodaje Mikołaj Kostka.

POLECANE NEWSY
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bbbb
10 miesięcy temu

Do Tomek-a według Ciebie dokąd?Sąsiadowi pod nos? Na śmieci trzeba mieć pomysł, od przewożenia ich nie ubędzie

O S W
10 miesięcy temu

Pożyjemy – zobaczymy i przede wszystkim poczujemy czy będzie mniej śmierdziało, ale raczej wątpię, swoją drogą to gospodarność do pozazdroszczenia, zwozić odpady, nie wiedzieć co z nimi zrobić, później płacić żeby ktoś je odebrał i zagospodarował za nas, no piękna gospodarność po Ostrowsku oczywiście, a te co teraz zbierają to niby nie będą śmierdzieć czy co będą z nimi robić, znów perfumować bo pomysłu na zagospodarowanie biomasy brak ???

Tomek
10 miesięcy temu

Całe te wysypisko powinni zlikwidować i przenieść w inne miejsce

jau
10 miesięcy temu

To jest ekologia po Ostrowsku spalić RDF i zrębki, zamiast zbudować reaktor na biomasę i mieć naprawdę eko-energię. RDF powinno się spalać w hutach lub cementowniach. Najlepsze są odkrycia 20 lat później od innych i cieszyć się że to nowość gdy inni już o tym zapomnieli.

ja
10 miesięcy temu

Najpierw przywyżą, potem wywożą. To się nazywa oszczędność. Po ostrowsku. Można jeszcze zafoliować.

Mieszkaniec
10 miesięcy temu

Już na samym początku kiedy wprowadzono zbiórkę odpadów BIO pisałem do Urzędu Gminy ,że worki nie są dobrym pomysłem. Latem po skoszeniu trawy i zapakowaniu w foliowe worki, kiedy leżały przez 2 tygodnie czekając na wywiezienie, lał deszcz i kiedy przyszła pora odbioru odpadów to worki rwały się na strzępy i panowie zbierali zielone odpady ręcznie. Ale Urząd Gminy odpowiedział , że nie ma żadnej potrzeby wprowadzania pojemników i że worki zostaną ( korespondencja do wglądu na stronie Urzędu). Dużo czasu i nie minęło i worki jednak są złe i potrzebne są kosztowne pojemniki.

Kruppa
10 miesięcy temu

W Ostrowie trzeba wywieźć i zmienić wiele.
Najlepiej zacząć od zmiany obecnej władzy.
W każdym głosowaniu domagajmy się inwestycji gwarantujących nowe miejsca pracy.
Dziś i jutro ten postulat jest być albo nie dla miasta i mieszkańców, reszta to tylko detale.
Ludzie uciekają z miasta za chlebem.
Czas pokaże, że miałem rację.

Abc
10 miesięcy temu

No i prawidłowo. Szkoda że dopiero teraz.

8
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x