OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Rower miejski od 15 marca oraz zmiany w ruchu rowerowym!

Ze względu na panującą aurę miłośnicy rowerów miejskich tegoroczny sezon rozpoczną 15 marca. Rowery podczas przerwy zimowej przeszły przegląd techniczny. Co istotne dla korzystających z tych pojazdów, jak i osób na co dzień poruszających się po ostrowskim śródmieściu własnym rowerem – pojawiły się tu zmiany w zasadach ruchu drogowego.

– Z uwagi na prognozę pogody na najbliższy okres i związane z nią bezpieczeństwo użytkowników, w uzgodnieniu z firmą NextBike, która odpowiada za sprawność systemu rowerów miejskich, podjęliśmy decyzję, że system Ostrowskiego Roweru Miejskiego wystartuje 15 marca – mówi Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Zimą pojazdy zostały wyczyszczone, naprawione i czekają na rozpoczęcie sezonu.

Ostrów Wielkopolski jest czwartym miastem w Wielkopolsce, które zdecydowało się uruchomić system roweru miejskiego Nextbike. 11 października 2017 roku mieszkańcy miasta po raz pierwszy skorzystali z publicznych jednośladów. Na początku do dyspozycji było 20 rowerów na dwóch stacjach. Aktualnie użytkowanych jest 121 rowerów na 13 stacjach.

Warto wiedzieć, że Miejski Zarząd Dróg wprowadził zmiany w zasadach ruchu drogowego na terenie ostrowskiego śródmieścia. Kontraruch (jazda w kontrze do obowiązującego ruchu na drogach jednokierunkowych) jest obecnie wprowadzony na części jednokierunkowej przy Placu Rowińskiego oraz na całości ulicy Wiosny Ludów. Rowerem możemy również wjechać w Rynek od ulicy Wrocławskiej. Tu musimy jednak pamiętać, by ustąpić pierwszeństwa pojazdom wyjeżdżającym z Wiosny Ludów. Informuje o tym odpowiednie oznakowanie.

– To nowe rozwiązanie w Ostrowie. Prosimy kierowców, by właśnie w przypadku kontraruchu zwrócić szczególną uwagę na rowerzystów. Nie ma tu wydzielonego kontrapasa, jak w przypadku ulicy Wolności. Nie trąbmy zatem na rowerzystów, którzy korzystają z tego uprawnienia. Kontraruch stosowany jest z powodzeniem w wielu miastach. To rozwiązanie bezpieczne przy zastosowaniu się do wprowadzonych zasad – informuje Marcin Wieruchowski, dyrektor MZD.

Na drogach tych ustawiono znaki z zakazem wjazdu, pod którymi umieszczono tabliczki z rysunkiem jednośladu oraz napisem „Nie dotyczy”. Ruch rowerowy „pod prąd” musi odbywać się tu przy prawej krawędzi jezdni. Dla bezpieczeństwa rowerzystów na tych odcinkach ograniczono prędkość pojazdów do 30 km/h.

13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
O S W
1 miesiąc temu

Miało być “nowocześnie” na miarę wielkich miast, gdzie takie rozwiązania się sprawdzają, ale niestety wyszło jak zawsze, czyli beznadziejnie i tyle.

Batman
1 miesiąc temu

Oj będą tam wypadki z udziałem rowerzystów.

LILI
1 miesiąc temu

A ten znak ustąp ze znakiem na dole o głownej drodze to dla kogo w ta strone obrócony? Dla rowerzystów? To jest popieprzone zeby dac rowerzystom jechac pod prad bez kontrapasów, dojdzie tam kiedys do tragedii.

mk
1 miesiąc temu

karol3414 – następnym razem zanim zaczniesz pisać takie głupoty, upewnij się czy aby na pewno masz rację. Dyrektor MZD nie musi niczego wymyślać – strefa 30 już od dłuższego czasu obowiązuje w odpowiednim rozporządzeniu, łącznie z jazdą rowerem “pod prąd” na drodze jednokierunkowej. Mam nadzieję, że nie masz prawa jazdy i jak jeździsz autem to tylko po dywanie w pokoju dziecięcym…

badblondi
1 miesiąc temu

Czlowiek sie boi z dzieckiem po chodniku chodzic, bo rowerzysci sobie jezdza gdzie chca, zacznijmy od tego, zeby policja wyrzucila ich na droge!

karol3414
1 miesiąc temu

Rozumiem kontrapas, ale ruch rowerem “pod prąd” na drogach nieoznakowanych to głupota. A pamiętam jeszcze jak uczono mnie że znak “zakaz wjazdu” od znaku “zakaz ruchu” różni się właśnie tym że od pierwszego nie ma wyjątków (nie licząc pojazdów uprzywilejowanych).
Skąd kierowca wjeżdżający w ulicę jednokierunkową ma wiedzieć, że dopuszczony jest na niej ruch rowerów pod prąd? Skąd ma wiedzieć że może się spodziewać kogoś kto chce sobie skrócić drogę i to jeszcze na tak wąskiej ulicy jak Wrocławska czy Wiosny Ludów. I na koniec już czysto techniczne pytanie, jak rowerzysta ma jechać przy prawej krawędzi jezdni skoro tam jest parking? A Pan Wieruchowski niech nie wymyśla sobie zasad, bo jest tylko dyrektorem MZD a nie ustawodawcą i nie on jest od wymyślania zasad. Zasady ruchu drogowego na drogach publicznych zawarte są w Ustawie o Ruchu Drogowym, a Pan Wieruchowski może sobie wymyślać zasady na swoim podwórku a nie na drogach publicznych.

SpalarniaŚmieci
1 miesiąc temu

Zajebista logika. Nakaz w prawo, nie dotyczy rowerów. Czyli rower ma pełne prawo wpierdolić się na czołówkę pod auto. Tak samo nie widzę sensu tego Ustępu Pierwszeństwa z oznaczeniem drogi z pierwszeństwem skoro na wprost (do Rynku) i w prawo (Wiosny Ludów) to ulice jednokierunkowe z zakazem wjazdu. Ślepa uliczka?

Kornik
1 miesiąc temu

Chora inwestycja te rowery , wydaję mi się , że dokładają do tego interesu. Ludzie nie szanują tych rowerów. Tyle się ich widzi przebitych, porzuconych, uszkodzonych. Lepiej by stworzyć nowe miejsca pracy. Firma sprzątająca by się przydała, ludzi zatrudnić do sprzątania lasów, rowów, itp. A nie straż miejska i odrobek.

oze
1 miesiąc temu

czy można prosić o pełną dokumentację zdjęciową (np z każdej strony wraz ze znakami) nowych skrzyżowań?
Warto będzie się zapoznać z obecną organizacją ruchu drogowego w tamtym miejscu zanim się tam pojawi. Widzę że organizacja ruchu jest inna – lepsza, niż w projektach na stronie mzd. Czy można poruszać się rowerem “pod prąd” od staszica w stronę rynku?

fanroweru
1 miesiąc temu

U mnie sezon trwa cały rok.” Uczciwy ksiądz” już czeka na pierwszy wypadek z udziałem rowerzysty. Cienko przędą klechy że czeka na śmierć rowerzysty.

13
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x