OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Zmarł znany podróżnik Aleksander Doba. Co robił w Ostrowie?

– Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro spełniając swoje marzenia.
Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki.

Aleksander Doba zasłynął przepłynięciem pomiędzy Ameryką, a Europą w specjalnym kajaku. Był wielkim podróżnikiem i kajakarzem. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Najpierw z Afryki do Ameryki Południowej, następnie z Europy do Ameryki Północnej i w końcu z Ameryki Północnej do Europy. Ponadto uwielbiał latać szybowcem, jeździć rowerem czy żeglowac.

Spotykał się z sympatykami w Ostrowie Wlkp. czy Daniszynie. Opowiadał o swoich przygodach podróżniczych.

Mając 60 lat postanowił samotnie przepłynąć kajakiem Atlantyk. Jak mówił, pomysł ten niewielu ludzi potraktowało poważnie, mimo to udało mu się pozyskać sponsorów, dzięki którym mógł podjąć to niesamowite wyzwanie.

– Nikt na takiej jednostce pływającej jak moja nie przetrwał takich silnych sztormów – 10 w skali Beauforta z 10 metrowymi falami, a Polak jak widać potrafi. Polak potrafi dobrze przygotować się i przeżyć.

– Proszę zapamiętać, zrozumieć i stosować to co powiem. „Woda to jest żywioł, którego nie zwycięży się nigdy. Można być jedynie niepokonanym”. Ja tylko przepłynąłem Atlantyk, nie dając się pokonać!

Miał 74 lata.

5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Stary pryk
14 godzin temu

Niestety chłop porwał się z motyką na słońce. Po co wchodził na tą górę? Przesilił organizm , serce mu nie wytrzymało. Na stare lata powinien się oszczędzać A nie przecenić siły nad zamiary.

Ciepłownik
16 godzin temu

A czego niby te gimby miałyby się uczyć? Jak bezsensownie za nieswoje pieniądze robić rzeczy nikomu niepotrzebne? Temat co najmniej dyskusyjny.

tomek
1 dzień temu

czerpał z życia do końca

Marcin osw
1 dzień temu

Spełniony człowiek szkoda ale czas robi swoje

Scyzoryk
1 dzień temu

Gimby powinny się od niego uczyć i brać przykład a nie aby siedzieć przed kompem i nawalać w gierki i inne bzdety.

5
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x