OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Kto może niech idzie do kościoła

W związku z pandemią, od 15 lutego do odwołania obowiązywać będzie dyspensa biskupa kaliskiego od obowiązku uczestnictwa w nabożeństwach. Oznacza to, że nieobecność w te dni na mszy świętej nie jest obciążona grzechem. Dyspensa dotyczy m.in. osób w podeszłym wieku, chorych czy tych, które po prostu obawiają się zakażenia.

Komunikat bpa Damiana Bryla, nowego ordynariusza diecezji kaliskiej pojawił się na stronie Kurii Diecezjalnej:

„Mając na uwadze trwające zagrożenie związane ze stanem pandemii, udzielam, zgodnie z kanonami 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane od dnia 15 lutego 2021 r. do odwołania następującym wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie:

a) w podeszłym wieku,

b) z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) które czują obawę przed zarażeniem,

d) wszystkim, którzy w wyniku ograniczeń prawnych (np. kwarantanna, izolacja) nie będą mogli uczestniczyć we Mszy św.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

Zachęcam osoby korzystające z dyspensy do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W związku ze zbliżającym się Wielkim Postem, proszę, aby wszyscy którzy mogą, zachowując przepisy sanitarne, uczestniczyli w życiu Kościoła poprzez udział w niedzielnej Mszy św., rekolekcjach i nabożeństwach pasyjnych oraz korzystali z sakramentu pokuty i pojednania” – apeluje biskup.

29 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Prawicowiec
3 miesięcy temu

Kościół to najbogatsza o instytucja w Polsce. Wierni są tylko pozorem do ich pseudo duszpasterskiej j działalności. Choja ręka ekipa przestępczo – rządowa oddaje im wszelkie dobra z nawiązką. Do tego finansuje ich z naszych podatków bez zgody każdego Katolika na piśmie. Dziękuję, nie pisze się do tego cyrku na kółkach.

miasto
3 miesięcy temu

dawno te niby koscielne budy powinny byc pozamykane –

NO RESPECT
3 miesięcy temu

A swoją drogą, to patriotyczna młodzież stadionowa tak się stęskniła za kościołem przez tę pandemię, że wysmarowała 2 graffiti, z logiem Lecha i Ovii na ścianie Domu Katolickiego i budynku na jego tyłach przy Farze. Zaznaczam, że to budynki zabytkowe. Ach, ci obrońcy kościoła. No ale skoro tak bohatersko bronili jesienią, niczym Najman vel Kordecki Częstochowy, to może im się należało… 😉

sdf
3 miesięcy temu

Powoli oglądmy upadek i wysychanie Kościoła jako instytucji. Pozorne poczucie władzy Kościoła sprawiło ,że odsłoniły się prawdy i sekrety.
Kościół sam zaczyna się dusić na własnej pętli.

Ciepłownik
3 miesięcy temu

Podpisuję się pod opiniami, że każdy ma prawo wierzyć w co chce i chodzić gdzie chce, ale pod warunkiem, że każdy wierzący łoży na swój kościół, czy inną tego typu organizację. Wniosek – skończyć z konkordatem i finansowaniem kościoła. Wtedy będzie porządek, ale dopóki kościół będzie chodził pod rękę z polityką jest to raczej niemożliwe, niestety. Ale jest nadzieja, że jak wymrą babuszki, to interes sam się zwinie.

Eldorado
3 miesięcy temu

Oj widzę ogromny ból dupska u lewaków… ale was to boli oj jak was to boli… i tylko tyle możecie

Bolo
3 miesięcy temu

Ciemnogród idzie zatrwożony, na kolana pada. Majątki państwo i ziemię za bezcen przekazuje. Ci pławią się w luksusach, w dupie mają poczciwego Kowalskiego! Rozliczyć ich za krzywdy, nikt nie rozlicza w naszym kraju. Mają w Polsce jak u Pana Boga za piecem! Czy gdyby sami wierzyli w Boga, piekło i te inne hity, postępowali by jak postępują!? Krzywdząc dzieci, naiwnych wykorzystując….wiedząc jaka kara ich za to czeka. Drudzy to tuszują latami….No cyrk w XXI wieku.

xyz
3 miesięcy temu

Palec77

To pomieszczenie nazywa się zakrystia…

Załamany
3 miesięcy temu

Precz mowię nienawiści !!! Takie hasła głoszą zwolennicy obecnej opozycji … ale Jezeli ktoś ma inne poglądy niż oni nagle zapominają o tej mowię jad wylewa sie na lewo i prawo… tak wyglada obecna lewica tylko ich prawa sie liczy niczyja więcej… podobno żyjemy w kraju demokratycznym i dobrowolnym wyborem jest to czy ktoś idzie do kościoła i wierzy w Boga czy tez nie…. osobiście nie chodze do kościoła bo mam swoje powody do tego lecz nie sa one związane z obecna moda… ciekawe co bedzie gdy pedofilstwo zacznie byc tak samo gloryfikowanie jak obecnie pedalstwo i inne odmienności ?? Bo lewica do tego dąży … tez bedzie tacy surowi w obec nich ?

Dżon
3 miesięcy temu

Skoro kościół tak może to i restauratorzy powinni otworzyć swoje lokale i ogłosić że “kto może” niech przyjdzie zjeść

29
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x