Chciał napiętnować trucicieli, został dotkliwie pobity

W Przygodzicach postanowiono powalczyć z właścicielami kominów powodujących duże zadymienie w okolicy. Świadomość nt. szkodliwości smogu jest coraz większa, dlatego takie inicjatywy powinny być popierane. Niestety jeden z inicjatorów został pobity.

Na Facebooku utworzono grupę „Truciciele w Przygodzicach”. W miejscowości zamieszkałej przez 2,5 tysiąca osób wielu mieszkańców zna się z widzenia. Wrzucanie widoku domów z kopcącymi kominami niemalże od razu powodowało rozpoznawalność wśród tej małej społeczności. Logiczne było, że każdy „truciciel” poczuł się naznaczony i mógł wybrać zmianę sposobu palenia w piecu. Znalazł się jednak przygodziczanin, który postanowił wymierzyć sprawiedliwość poprzez przemoc siłową.

Część mieszkańców zaczęła skarżyć się sołtysowi na „lokalnego ekologa” – inicjatora grupy. Do grupy przystąpiły 133 osoby. Na stronie pojawiły się pozytywne i negatywne komentarze.

„Utworzona grupa ma na celu uświadamianie, że palenie śmieciami, opałem nie spełniającym parametrów oraz palenie niezgodnie ze sztuką jest szkodliwe. Zachęcam do zamieszczania zdjęć, jak wydostaje się dym z posesji największych trucicieli” – poinformował na stronie jej administrator.

Zainteresowany czystym powietrzem przyznał, że na pomysł zrodził się spontanicznie. Jego 6-miesięczna córka cierpi na alergię, a każde wyjście na dwór w okresie grzewczym pogarszało jej sytuację zdrowotną.
„We wsi nie można wyjść na spacer, uprawiać żadnego sportu, ponieważ nie da się oddychać” – powiedział. Zapewnił, że jego celem nie było „branie kogoś specjalnie na celownik; przejeżdżałem autem i te kominy się nawinęły po drodze”.

„Bardzo się cieszę, że świadomość naszych mieszkańców dotycząca czystego powietrza jest coraz większa, a działając razem w tym kierunku wiele możemy zrobić” – brzmi jeden z wpisów.
Z kolei inny mieszkaniec ocenił akcję: „najgorzej jeśli (…) zaczyna się oskarżać ludzi z mniejszym statusem majątkowym, którzy nie zdążyli jeszcze zarobić na pompy cieplne i palą węglem”.

CZYTAJ  Będzie moc atrakcji na festynie kolejowym

„Otrzymałem mnóstwo telefonów ze skargami w tej sprawie od ludzi rozgoryczonych tą sytuacją, bo ich zdaniem to daleko idący niewłaściwy kierunek działania” – powiedział sołtys Robert Wnuk, który dodał, że również został „uchwycony w tej elitarnej grupie”, więc rozumie odczucia mieszkańców.

Sfotografowani mieszkańcy uważają, że nie ma jeszcze zakazu palenia w piecach węglem lub miałem. Administrator grupy przypuszcza, że niektórzy niestety spalają śmieci.

Wracając do pobicia. Jeden ze sfotografowanych mieszkańców postanowił „porozmawiać” z administratorem. Podjechał do niego i zażądał usunięcia zdjęcia z internetu. Kiedy spotkał się z odmową, uderzył „ekologa” w twarz. Złamał mu nos i podbił oko. O zajściu powiadomiono policję, która prowadzi czynności wyjaśniające.

Po zgłoszeniu na policję, napastnik przeprosił swoją ofiarę. Dodał: „Myślę, że ten pan zrozumiał, że źle uczynił” .

„Zaskoczyła mnie reakcja lokalnej społeczności na to zdarzenie, ale wszyscy przyklaskiwali i cieszyli się z tego, do końca, niewłaściwego aktu. Mają nadzieję, że ta nauczka uspokoi sąsiada” – powiedział sołtys.
Administrator zapowiedział, że grupy nie zlikwiduje. „Jeżeli ta akcja przysłuży się do tego, że w następnym sezonie będzie w powietrzu lepiej, to chyba było warto” – ocenił.

Dodał, że „lokalni samorządowcy powinni wykazać się czynną postawą wspierającą wymianę pieców, nie zakrywając się przepisami; niestety sami niektóry nie potrafią dać przykładu”.

86 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ivan
1 rok temu

Jak gaz o 500% wzrośnie to tylko gromnice wam zostaną pony z mista

Cukru
1 rok temu

Co za ormowiec a tam małe dzieci rodzice palą co jest nawet pampersy żeby ciepło bylo

Andrzej
2 lat temu

Ale trzeba mieć ciasny łeb żeby wierzyć w propagandę ze SMOG powoduje jakieś choroby ha ha ha, węgiel jest zły bo jest Polski

do natura 2000 racja
2 lat temu

masz racje -za realizacje programów ekologicznych odpowiedzialna je Rada Gminy i organ wykonawczy jakim jest wójt Gminy . Lata przespanych projektów ekologicznych, stagnacja, obiecanki w wyścigach wyborczych, pokazowe inwestycje jedynie i charakterze wizerunkowym , skutkuje ,ze gmina pogrąża się w mgle zaniedbań ekologicznych. Ci młodzi ludzie z Przygodzic maja dużo racji w tym ,ze chcą zmian . To oni glosowali na obecnego wójta, radnych, sołtysa dlatego aby jak to określali nastąpiły zmiany . Czy maja czuć się zawiedzeni ? Jak widać i czytać
to pokolenie nie jest zadowolone z polityki ekologicznej Rady Gminy.
Ludzie wołali ,dajce kanalizacje – i tam gdzie dostali, około 70% i tak pompuje wsio do czystych ujęć wodnych. Kto to powinien kontrolować, nadzorować ? Kto wypracował wymagane przez UE Uchwały środowiskowe , kto ? -Rada Gminy. – wiec gniewni i wściekli z Przygodzic, w które drzwi powinni walić? – w drzwi Rady Gminy. Rady soleckiej ,wójta. Bo kto jak nie oni ?.
Dobra inicjatywa w Przygodzicach – gratulacje. Jak widać i czuć młode pokolenie nie spaczone dochodzi do głosu . Wiec znowu czas na zmiany .

natura 2000
2 lat temu

Część gminy ujęta jest jako NATURA 2000….nie rozumiem dlaczego mieszkańcy nie potrafią tego docenić , a włodarze gminy na smród unoszący się nad „naturą” przymykają oczy.

do Eko
2 lat temu

ECO ma 200% racji – na dzisiaj wybór ? to jedynie wybór to gaz. Mętalność kmiota na wsi jest podobna do osła . Skąd bierze sie ta opinia ? Bo własnie dymi ,spalając nazbierane od lat opony od przykrywania kiszonki, folie, śmeci, stare zgniłe drewno na to tani miał i jest dobrze / Jemu/ .
Jak nie do gmino dofinansowania to jest dobrze i mam to w h…… Nowe osiedla, mlodzi ludzie juz inaczej na to spogladają . Bo świat i jest dla nich otwarty a nie tylko krowi ogon.

wieś
2 lat temu

gościu w tym ma dużo racji – czy palisz od góry ,czy od dołu to wizualnie jest różnica. Ale skład chemiczny i tak idzie w nasze płuca . Nie jest ważne czy dym ma kolor biały czy siwy, czarny. wazne aby w nim nie było rakowych pierwiastków itp. Alternatywa GAZ. na dzisiaj jedyna.
W gminie problem ekologiczny zaczyna się od d….y strony. Najpierw zatrudnia sie w gminie, armię pracowników a reszta to fikcja – i polityka , bajanie na zebraniach wiejskich . Moze i dobrze,ze w Przygodziach młode pokolenie bierze sprawy w swoje ręce.

Antudureń
2 lat temu

Dzikie, katolickie, słowiańsko – komusze plemię polackie, bo społeczeństwem tego nie nazwę.
Królewski Szczep Piastowy sprzedany za 500+ hahahaha

DYZMA
2 lat temu

DOTKLIWIE POBITY CO ZA BZDURY RAZ DOSTAŁ Z LISCIA

Paweł
2 lat temu

Donosicielstwo zawsze będzie piętnowane! To co ,,przypuszcza,, donosiciel nie ma związku z tym , czym palą ludzie. Problem leży w złym rozpalaniu. Wstaw zdjęcia erupcji wulkanu który wyrzuca tyle trujących substancji, co 200 lat palenia w piecu. Idź pod…ać wulkan. Tylko na to Cię stać konfidencie.

86
0
Napisz co o tym sądziszx