OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Chciał napiętnować trucicieli, został dotkliwie pobity

W Przygodzicach postanowiono powalczyć z właścicielami kominów powodujących duże zadymienie w okolicy. Świadomość nt. szkodliwości smogu jest coraz większa, dlatego takie inicjatywy powinny być popierane. Niestety jeden z inicjatorów został pobity.

Na Facebooku utworzono grupę „Truciciele w Przygodzicach”. W miejscowości zamieszkałej przez 2,5 tysiąca osób wielu mieszkańców zna się z widzenia. Wrzucanie widoku domów z kopcącymi kominami niemalże od razu powodowało rozpoznawalność wśród tej małej społeczności. Logiczne było, że każdy „truciciel” poczuł się naznaczony i mógł wybrać zmianę sposobu palenia w piecu. Znalazł się jednak przygodziczanin, który postanowił wymierzyć sprawiedliwość poprzez przemoc siłową.

Część mieszkańców zaczęła skarżyć się sołtysowi na „lokalnego ekologa” – inicjatora grupy. Do grupy przystąpiły 133 osoby. Na stronie pojawiły się pozytywne i negatywne komentarze.

„Utworzona grupa ma na celu uświadamianie, że palenie śmieciami, opałem nie spełniającym parametrów oraz palenie niezgodnie ze sztuką jest szkodliwe. Zachęcam do zamieszczania zdjęć, jak wydostaje się dym z posesji największych trucicieli” – poinformował na stronie jej administrator.

Zainteresowany czystym powietrzem przyznał, że na pomysł zrodził się spontanicznie. Jego 6-miesięczna córka cierpi na alergię, a każde wyjście na dwór w okresie grzewczym pogarszało jej sytuację zdrowotną.
„We wsi nie można wyjść na spacer, uprawiać żadnego sportu, ponieważ nie da się oddychać” – powiedział. Zapewnił, że jego celem nie było „branie kogoś specjalnie na celownik; przejeżdżałem autem i te kominy się nawinęły po drodze”.

„Bardzo się cieszę, że świadomość naszych mieszkańców dotycząca czystego powietrza jest coraz większa, a działając razem w tym kierunku wiele możemy zrobić” – brzmi jeden z wpisów.
Z kolei inny mieszkaniec ocenił akcję: „najgorzej jeśli (…) zaczyna się oskarżać ludzi z mniejszym statusem majątkowym, którzy nie zdążyli jeszcze zarobić na pompy cieplne i palą węglem”.

„Otrzymałem mnóstwo telefonów ze skargami w tej sprawie od ludzi rozgoryczonych tą sytuacją, bo ich zdaniem to daleko idący niewłaściwy kierunek działania” – powiedział sołtys Robert Wnuk, który dodał, że również został „uchwycony w tej elitarnej grupie”, więc rozumie odczucia mieszkańców.

Sfotografowani mieszkańcy uważają, że nie ma jeszcze zakazu palenia w piecach węglem lub miałem. Administrator grupy przypuszcza, że niektórzy niestety spalają śmieci.

Wracając do pobicia. Jeden ze sfotografowanych mieszkańców postanowił „porozmawiać” z administratorem. Podjechał do niego i zażądał usunięcia zdjęcia z internetu. Kiedy spotkał się z odmową, uderzył „ekologa” w twarz. Złamał mu nos i podbił oko. O zajściu powiadomiono policję, która prowadzi czynności wyjaśniające.

Po zgłoszeniu na policję, napastnik przeprosił swoją ofiarę. Dodał: „Myślę, że ten pan zrozumiał, że źle uczynił” .

„Zaskoczyła mnie reakcja lokalnej społeczności na to zdarzenie, ale wszyscy przyklaskiwali i cieszyli się z tego, do końca, niewłaściwego aktu. Mają nadzieję, że ta nauczka uspokoi sąsiada” – powiedział sołtys.
Administrator zapowiedział, że grupy nie zlikwiduje. „Jeżeli ta akcja przysłuży się do tego, że w następnym sezonie będzie w powietrzu lepiej, to chyba było warto” – ocenił.

Dodał, że „lokalni samorządowcy powinni wykazać się czynną postawą wspierającą wymianę pieców, nie zakrywając się przepisami; niestety sami niektóry nie potrafią dać przykładu”.

POLECANE NEWSY
84 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej
10 miesięcy temu

Ale trzeba mieć ciasny łeb żeby wierzyć w propagandę ze SMOG powoduje jakieś choroby ha ha ha, węgiel jest zły bo jest Polski

do natura 2000 racja
10 miesięcy temu

masz racje -za realizacje programów ekologicznych odpowiedzialna je Rada Gminy i organ wykonawczy jakim jest wójt Gminy . Lata przespanych projektów ekologicznych, stagnacja, obiecanki w wyścigach wyborczych, pokazowe inwestycje jedynie i charakterze wizerunkowym , skutkuje ,ze gmina pogrąża się w mgle zaniedbań ekologicznych. Ci młodzi ludzie z Przygodzic maja dużo racji w tym ,ze chcą zmian . To oni glosowali na obecnego wójta, radnych, sołtysa dlatego aby jak to określali nastąpiły zmiany . Czy maja czuć się zawiedzeni ? Jak widać i czytać
to pokolenie nie jest zadowolone z polityki ekologicznej Rady Gminy.
Ludzie wołali ,dajce kanalizacje – i tam gdzie dostali, około 70% i tak pompuje wsio do czystych ujęć wodnych. Kto to powinien kontrolować, nadzorować ? Kto wypracował wymagane przez UE Uchwały środowiskowe , kto ? -Rada Gminy. – wiec gniewni i wściekli z Przygodzic, w które drzwi powinni walić? – w drzwi Rady Gminy. Rady soleckiej ,wójta. Bo kto jak nie oni ?.
Dobra inicjatywa w Przygodzicach – gratulacje. Jak widać i czuć młode pokolenie nie spaczone dochodzi do głosu . Wiec znowu czas na zmiany .

natura 2000
10 miesięcy temu

Część gminy ujęta jest jako NATURA 2000….nie rozumiem dlaczego mieszkańcy nie potrafią tego docenić , a włodarze gminy na smród unoszący się nad „naturą” przymykają oczy.

do Eko
10 miesięcy temu

ECO ma 200% racji – na dzisiaj wybór ? to jedynie wybór to gaz. Mętalność kmiota na wsi jest podobna do osła . Skąd bierze sie ta opinia ? Bo własnie dymi ,spalając nazbierane od lat opony od przykrywania kiszonki, folie, śmeci, stare zgniłe drewno na to tani miał i jest dobrze / Jemu/ .
Jak nie do gmino dofinansowania to jest dobrze i mam to w h…… Nowe osiedla, mlodzi ludzie juz inaczej na to spogladają . Bo świat i jest dla nich otwarty a nie tylko krowi ogon.

wieś
10 miesięcy temu

gościu w tym ma dużo racji – czy palisz od góry ,czy od dołu to wizualnie jest różnica. Ale skład chemiczny i tak idzie w nasze płuca . Nie jest ważne czy dym ma kolor biały czy siwy, czarny. wazne aby w nim nie było rakowych pierwiastków itp. Alternatywa GAZ. na dzisiaj jedyna.
W gminie problem ekologiczny zaczyna się od d….y strony. Najpierw zatrudnia sie w gminie, armię pracowników a reszta to fikcja – i polityka , bajanie na zebraniach wiejskich . Moze i dobrze,ze w Przygodziach młode pokolenie bierze sprawy w swoje ręce.

Antudureń
10 miesięcy temu

Dzikie, katolickie, słowiańsko – komusze plemię polackie, bo społeczeństwem tego nie nazwę.
Królewski Szczep Piastowy sprzedany za 500+ hahahaha

DYZMA
10 miesięcy temu

DOTKLIWIE POBITY CO ZA BZDURY RAZ DOSTAŁ Z LISCIA

Paweł
10 miesięcy temu

Donosicielstwo zawsze będzie piętnowane! To co ,,przypuszcza,, donosiciel nie ma związku z tym , czym palą ludzie. Problem leży w złym rozpalaniu. Wstaw zdjęcia erupcji wulkanu który wyrzuca tyle trujących substancji, co 200 lat palenia w piecu. Idź pod…ać wulkan. Tylko na to Cię stać konfidencie.

Eco
10 miesięcy temu

Uważam , że wokół ogrzewania gazowego narosło wiele nieprawdziwych mitów.Ale do rzeczy obecne kotły gazowe mają nieporówne wydajności w stosunku do starych kotłów jedynie ich małą wadą jest ich cena ,ale biorąc dotację wychodzi znośnie.Jeżeli natomiast chodzi o koszty CO,CW to mogę tylko wzorować się na moim przykładzie gdzie przy powierzchni 160m3 +4 dorosłe osoby za cały ubiegły rok wyniosły 3031,24. Faktem jest, że w ubiegłym roku nie było mroźnej zimy.Pragnę nadmienić , że do 2016 roku paliłem węglem ,a zużycie na cały rok wynosiło od 4 do 5 ton plus moja robota no i bałagan z tym związany.Teraz tym wszystkim którzy powtarzają niesprawdzone informacje na powyższy temat proponuję zastanowić się czy warto truć siebie swoją rodzinę i sąsiadów kosztem pseudo oszczędności , uważam że warto zainwestować w swoje zdrowie.

Artur
10 miesięcy temu

Kopciuchy mogą tyle dymu nie robić ale ładują całą mieszankę do pieca do pełna bo nie chce się dokładać za chwilę a i jarają się faktem że dym idzie na ostro w stronę sąsiada od to cała ideologia kopcenia.

84
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x