Projekt budżetu Ostrowa na 2021 rok

Co będziemy budować i w co inwestować w 2021 roku? W minionym tygodniu, podczas konferencji online, został przedstawiony mieszkańcom projekt budżetu Ostrowa Wielkopolskiego na nadchodzący rok. Przed nami odważne inwestycje w trudnych czasach kryzysu. Wśród najważniejszych znalazły się: nowe drogi, budowa przedszkoli przy ulicy Dobrej i Staroprzygodzkiej, modernizacja Rodzinnych Ogrodów Działkowych, modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt, rozbudowa i modernizacja strażnicy OSP przy ulicy Staszica, modernizacja pomieszczeń w budynku przy ulicy Raszkowskiej 39 na potrzeby utworzenia Domu Senior +, zielono – niebieska infrastruktura, modernizacja Stadionu Miejskiego i budowa Centrum Treningowego Za Parowozownią, rewitalizacja ostrowskiej kolejki, czy kontynuacja ostrowskich programów wsparcia.

+

– Jest to siódmy projekt budżetu Ostrowa Wielkopolskiego, który przygotowałam wraz z moim zespołem. Nigdy dotąd zaplanowanie dochodów i wydatków nie przychodziło nam z takim trudem. Od kilku lat mamy do czynienia z obciążaniem samorządów kosztami „reform” wprowadzanych przez rząd. Najbardziej wyraźnie widać to w wydatkach oświatowych. Subwencja oświatowa otrzymywana z ministerstwa pokrywa zaledwie połowę kwoty wydatków na przedszkola i szkoły. Dostajemy niespełna 50 mln zł, a wydajemy ponad 100 mln zł. Dodatkowo działamy z okresie pandemii, a w jej konsekwencji trudnej sytuacji wielu firm i spadających dochodów miasta np. z tytułu podatku dochodowego. Przyszłoroczne dochody pozostają sporą niewiadomą, bo nikt nie potrafi dziś odpowiedzieć na pytanie o skutki wciąż szalejącej pandemii. Mimo trudnej sytuacji podjęliśmy decyzję o bardzo odważnym inwestowaniu w rozwój miasta. W dobrym momencie pozyskaliśmy bardzo atrakcyjne wsparcie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na realizację zadań, których oczekują ostrowianie. Gdyby nie środki z EBI na inwestycje moglibyśmy przeznaczyć 11 mln zł, a nie prawie 50 mln zł.

– Życzyłabym nam wszystkim, aby jak najwięcej z tych inwestycji wykonywały ostrowskie firmy, co im pomoże przetrwać kryzys, rozwijać się i zapewnić dochody zatrudnionym w nich naszym mieszkańcom. Projekt budżetu na rok 2021 zakłada utrzymanie miejskich programów wsparcia, jak becikowe, stypendia, dotacje na wymianę pieców i montaż zbiorników na gromadzenie deszczówki. Swój duży udział w zarządzanie miastem będą mieli także ostrowianie, bowiem zachowujemy dotychczasowe kwoty przeznaczane na Ostrowski Budżet Obywatelski (1 mln zł) i inicjatywę lokalną (500 tys. zł). Nawet w tym trudnym czasie nie chcemy być administratorami miasta, ale je rozwijamy. Finansami Ostrowa Wielkopolskiego zarządzamy bardzo odpowiedzialnie. Potwierdza to ocena dokonana w ostatnich dniach przez międzynarodową agencję Fitch Rating. Wskazuje ona jednoznacznie, że nasza sytuacja finansowa jest stabilna i taką pozostanie w 2021 roku. Zaznaczam, że jako samorząd nie musimy poddawać się ocenom ratingowym. Chcę jednak, aby nasze działania były recenzowane i oceniane przez niezależne instytucje, merytorycznie, a nie politycznie. Przez najbliższe tygodnie projektem budżetu będą zajmować się radni. Będę wdzięczna także Wam, drodzy ostrowianie, za opinie i uwagi – zaznacza Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Krzysztof Bosak przyjedzie do Ostrowa z Anną Bryłką

– W czasach kryzysu będziemy inwestować w 2021 w infrastrukturę, która sprzyja rozwojowi istniejących firm i powstawaniu nowych. Dlatego w budżecie znajdą się zadania, których realizacja poprawki jakość dróg przy ulicy Staroprzygodzkiej, gdzie funkcjonuje sporo zakładów pracy zatrudniających ponad tysiąc osób. Będziemy także budować drogi na obszarze strefy inwestycyjnej w rejonie ulic Wrocławskiej i Wysockiej. Rok 2021 to również inwestowanie w ochronę środowiska i dostosowywanie miasta do zmian klimatycznych. Zaczynamy m. in. kilkuletnie zadanie budowy zielono-niebieskiej infrastruktury (nowa zieleń, zatrzymywanie wód deszczowych). Prawie półtora miliona złotych przeznaczamy na dopłaty do wymiany kopciuchów na piece ekologiczne. Będą też dopłaty do montażu zbiorników do zbierania deszczówki. Do spółki RZZO przekażemy kolejne pieniądze na modernizację instalacji, aby ograniczyć uciążliwe zapachy – dodaje Mikołaj Kostka, I zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego

– W przyszłym roku na dobre wystartuje Ostrowski Ekspres Inwestycyjny obejmujący także zadania oświatowe. Powstanie dokumentacja kompleksowej modernizacji Szkoły Podstawowej nr 1, którą będziemy prowadzić w latach 2022-2023. Przede wszystkim jednak rozpoczniemy budowę dwóch nowych budynków przedszkolnych: przy ulicy Dobrej z oddziałami żłobkowymi i integracyjnymi oraz przy ul. Staroprzygodzkiej. To będzie zupełnie nowa jakość infrastruktury służącej najmłodszym mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego. Będziemy też kontynuować modernizację Stadionu Miejskiego i rozpoczniemy budowę centrum sportowo-treningowego na terenach za parowozownią. Parter domu katechetycznego przy ulicy Raszkowskiej będziemy adaptować na potrzeby centrum dziennego pobytu dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami – mówi Sebastian Górski, II zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Rozmowa z Michałem Żabińskim – skarbnikiem miejskim Ostrowa Wielkopolskiego

To drugi budżet Ostrowa Wielkopolskiego, który pan przygotowywał. Trudno było pospinać dochody z wydatkami?

Myślę, że nie ma dziś w Polsce samorządu, w którym byłoby to łatwe zadanie. Od kilku lat mamy tendencję do przerzucania przez rząd na samorządy wielu nowych kosztów bez przekazywania na to pieniędzy z budżetu państwa. Najlepszym przykładem jest oświata. Dodatkowo od wielu miesięcy wszyscy zmagamy się ze skutkami pandemii koronawirusa. Działalność wielu firm została ograniczona, pracownicy mniej zarabiają, albo nawet tracą pracę, a to przekłada się na płacone podatki, z których część trafia do budżetów gmin. W przypadku Ostrowa przekłada się to na konkretne liczby. Na przykład z podatku dochodowego od osób fizycznych już w 2020 roku otrzymamy około 4,5 mln mniej niż prognozowało dla nas ministerstwo finansów. W przyszłym roku pewnie będzie podobnie.

CZYTAJ  Mieszkańcy skarżą się na remont mostu

Z tego wynika konieczność waloryzacji stawek podatków od nieruchomości?

Zaproponowałem pani prezydent, a pani prezydent radzie miejskiej waloryzację stawek podatków od nieruchomości na 2021 rok o 3,9%, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi obecnie inflacja. Dodatkowo pamiętajmy, że ponownie rośnie minimalne wynagrodzenie, co przekłada się na zwiększenie wydatków z budżetów miast. W przypadku Ostrowa Wielkopolskiego waloryzacja stawek podatkowych o 3,9 % nie zrekompensuje nam kosztów inflacji i większych wydatków wynikających z wyższej płacy minimalnej. Nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie maksymalnych stawek podatkowych w trosce o mieszkańców i przedsiębiorców.
Czy czekają nas jeszcze inne zmiany opłat?

Uważam, że powinniśmy wrócić do przedszkola za złotówkę. W czasach dużego wzrostu gospodarczego mogliśmy sobie pozwalać na to, że rodzic nie płacił za pobyt w miejskich przedszkolach nawet jednozłotowej stawki za godzinę pobytu dziecka. Dziś, kiedy rząd przekazuje nam tak bardzo niedoszacowane kwoty na utrzymanie placówek oświatowych musimy wrócić do sytuacji, jaka jest pewnie w 99% samorządów, czyli odpłatności 1 zł za godzinę pobytu dziecka w przedszkolu. To dla mnie oczywiste, kiedy jednocześnie, myśląc o najmłodszych ostrowianach, budujemy w tych trudnych czasach dwa nowe przedszkola.

No właśnie, te przedszkola to część Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego. Czy to dobry moment na tak odważne inwestowanie?

Najlepszy z możliwych. Uzyskaliśmy bardzo korzystne wsparcie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wiele firm walczy w tej chwili o przetrwanie, czyli z jednej strony inwestując dajemy im zlecenia, a z drugiej liczymy na otrzymanie znacznie korzystniejszych ofert niż jeszcze chociażby rok temu, kiedy bywało, że mieliśmy małe zainteresowanie przetargami. Dziś szacuje się, że możemy otrzymywać oferty korzystniejsze cenowo o 20-30%, a to oznacza, że za pieniądze, które mamy dziś zagwarantowane na inwestycje, możemy zbudować więcej niż planujemy. W tej złej sytuacji musimy dobrze wykorzystać kryzys i przetrwać ten trudny czas.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Obywatel fu pis
3 lat temu

Dopłata za przedszkole publiczne bo pieniędzy brak, a na budki dla osrusów kotów potrzebne by choroby roznosily i lęgły się na potęgę. Kolejne wydawanie nie swoich pieniędzy tak jak te jabłka z bronzu na piaskach

75thecrow
3 lat temu

Panią Prezydent już chyba popiep…. publiczne pieniądze pakuje w tereny kościelne a gdzie rozdzielenie państwa od kleru w domu katechetycznym klub dla seniorów, tu plac zabaw no qrwa kler opływa w zbytki tego świata a miasto jeszcze pakuje kase ja pierd…

CCC
3 lat temu

Biurokracja jest wynikiem ciage zmieniajacych sie przepisow sztuczne stanowika dla rodziny i kolesiow to inny teat.Termomodernizacja budynkow,modernicacja kominow celem ograniczenia pyłow,wymiana komputerow i programow na nowoczesniejsze w urzedach,szkolenie urzednikow z ciagle zmieniajach sie przepisów,budowa autostrad,segregacja smieci i ich recykling,ograniczenie przyworzenia smieci z Niemiec,WB:) do pozornego recyklingu,skladowania a nastepnie naturalnego pozaru przez samozapłon;),inwestycje w geotermie a nie atom,ograniczenie wycinki lasow,zakup maszyn czyszczacych nasze drogi i osiedla z zalegajacego piasku i lisci, ktore zatykaja kanalizacje-wiemy jak wyglada nasze miasto po ulewie(srednica rur kanalizacyjnych oczywiscie bez znaczenia;) ,inwestycja w szybki internet oraz co najwazniejsze szkoły,szkoły i sprzet w nich ma byc z najwyższej półki-na tym nie mozna oszczedzac.To wszystko sie składa na ograniczenia kosztow.

CCC
3 lat temu

Nikt nie niszczy miasta. Pani prezydent robi co musi. Wyobrazmy sobie ze budzet na przyszły rok to wydatki bieżące oraz redukcja zadłuzenia miasta i tak kolejne budzety az do spłaty długu. Zaglosujemy w przyszłych wyborach na Pania prezydent?Nie znam nikogo kto wygrał wybory mowiac o długu i jego spłacie. Albo przychodza wybory i Pani prezydent w kampani wyborczej mowi ze jest za powolnym wzrostem miasta,całkowita spłata zadłuzenia,redukcja podatkow. Ale bedzie tez kandydat nr.2,ktory powie ze zbuduje to wyremontuje tamto sprowadzi firmy co wiaze sie z poczatkowymi kosztami,itd. Na kogo zaglosujemy? A i odp. na inne pytanie-socjalizm…juz to przerabialismy jako narod…sprawdził sie? I tak mozna w nieskończoność.

Ostrowianka
3 lat temu

Czy Ostrów to Warszawa z zarobkami że ciągłe podwyżki są ??? Podatek od nieruchomości znów w górę ??? i to o 3,9 % ??! Mało że miasto jest ruiną , bez miejsc pracy , sklepów bo czynsze nie do pokonania co przekłada się na ucieczkę młodych tak jak Polaków za rządów PO/PSL !! Kolejny samorząd niszczący miasto i mieszkańców , skąd my to znamy tak dobrze ? Po 1989 r znikające zakłady pracy , które były budowane przez pokolenia zostały zrównane z ziemią a reszta straszy ruinami jak po wojnie . Może łatwiej zrównać resztę już tak się sypiąca a samorząd na szparagi wraz z byłym wysłać do tych co tak popierają .

Ostrowianka
3 lat temu

Kolejne żale i kolejne oskarżenia rządu od którego dostali tyle że szkoda że tego nie uczyniły rządy PO/PSL . Samorządy tyle krzyczą o pieniądze aby sami mogli rządzić więc czas na prace dla dobra mieszkańców a nie ciągłe żale i oskarżenia . Wychwalanie kasy unijnej jakże wymowne w obecnym czasie Polski która ma oddać wolność bo tak chce opozycja na rzecz swych mocodawców . VETO do unijnych polityków jak i VETO do polityki prowadzonej w Ostrowie czyli opozycyjnej do rządu . Nie bierzcie rządowych i nie plujcie na rękę która daje .

jau
3 lat temu

Największym problemem naszych czasów jest biurokracja a wystarczyło by wrócić z ilością urzędników do choćby lat 80-tych, kiedy już był przerost.
Co do subwencji oświatowej, to chodzi że nie starcza na wypłaty, bo ja pamiętam czasy jak na kredę nie było.

20
0
Napisz co o tym sądziszx