OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Radni PiS chcą stworzyć fundusz dla osiedli

Klub Radnych Miejskich Prawa i Sprawiedliwości w Ostrowie Wielkopolskim przedstawił projekt uchwały w sprawie powołania Funduszu Rozwoju Osiedli.

+

Rada osiedla to ciało w pełni demokratyczne, dalekie od polityki, a bliskie sprawom mieszkańców. Radni osiedlowi będąc związani z terenem, który zamieszkują oraz z jego mieszkańcami mają najlepszą orientacje w potrzebach i problemach danego osiedla.

Po dość długiej debacie publicznej na temat diagnozy związanej z funkcjonowaniem rad osiedlowych w Ostrowie Wielkopolskim raczej nikt nie ma wątpliwości, że jedynym sposobem na ich uratowanie jest ich wzmocnienie zarówno finansowe, jak i kompetencyjne.

Najważniejsze postulaty wynikające z projektu uchwały to coroczne przeznaczanie 1% budżetu miasta na tworzenie budżetów inwestycyjnych w ramach rad osiedlowych, co oznacza skierowanie do osiedli, co roku ponad 3 600 000 złotych. Dzięki temu od lat postulowane inwestycje i rozwiązania będą mogły być realizowane w ramach osiedli. Postulowane zmiany odbudują rolę i znaczenie rad osiedli, jako pełnoprawnego partnera we współrządzeniu miastem. Zapoczątkowany w Ostrowie Wielkopolskim Budżet Obywatelski otworzył możliwość realizacji inwestycji na osiedlach, jednak nie gwarantuje on ich przeprowadzenia i jest cały czas kroplą w morzu potrzeb. Wystarczy nie przekroczyć wymaganej ilości głosów poprzez nieuzyskanie odpowiednio dużej aktywizacji lokalnej społeczności wokół OBO. Wówczas latami żadne inwestycje mogą nie powstać. Wzmocnienie rad osiedli obok OBO ma szanse przyczynić do budowy świadomego społeczeństwa obywatelskiego. – przekonują miejscy radni z PiS.

POLECANE NEWSY
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Prawicowiec
9 miesięcy temu

Jak pisiory coś wymyślą to albo śmierdzi socjalizmem z czasów PRL albo zamordyzmem. Czy ktoś mi się pyta czy ja chce swoje 1% z podatku przeznaczać na osiedla?

1
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x