OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Wyścig o “złotą maseczkę”

W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej akcji organizujących produkcję maseczek ochronnych. Część z nich opiera się na zachowaniu miejsc pracy i sprzedaży na “ostrowskim rynku”, a druga skupia się na pobudzaniu lokalnych środowisk, które przekazują (nieodpłatnie, dzięki darczyńcom – przyp. red.) maseczki szpitalowi, policjantom czy strażakom.

+

Chronologicznie patrząc, najpierw w akcję szycia maseczek zaangażował się ostrowski aktywista Ryszard Chmielina. Skontaktował się z lokalnymi firmami, które zmieniając charakter produkcji, przekwalifikowały się na szycie maseczek. Te, zdaniem autora pomysłu, były przez tydzień dopracowywane. Końcowy produkt po wyjęciu z folii jest gotowy do użycia. Przylega do nosa i policzków. Te dwie ostatnie cechy minimalizują wpadanie pod maskę przypadkowego powietrza. Akcja zapewniła pracę 450 szwaczkom, działającym w 19 firmach. Obecnie produkcja przynosi 35 tysięcy maseczek dziennie, które dostarczane są do sklepów Grosik. Maseczki przechodzą przez maszyny poddające je temperaturom 200 st. C, co eliminuje wszelkie wirusy i sprawa, że produkt jest bezpieczny. Rozprowadzane są wśród ostrowskich firm nabywających je dla swoich pracowników. Około 10 tys. dziennie dostarczane jest do sklepów Grosik, które sprzedają je po 3,9 zł/szt. Maseczki są wielorazowego użytku.

Od kilku dni w inne akcje angażują się także niektórzy samorządowcy. W mediach społecznościowych można obejrzeć  np. film, nakłaniający do pomocy. Donatorzy wpłacając pieniądze na rzecz szpitala, umożliwili zakup specjalnego materiału. Ten przekazało m.in. do aresztu. Tam skazani szyją maseczki, które przekazano do szpitala, a nadprodukcję przekazano do straży pożarnej i policji.

Niektórzy lokalni działacze angażują koła gospodyń wiejskich, które również szyją maseczki. W okolicznych powiatach władze postanowiły przekazać maseczki dla każdego mieszkańca. Pojawiają się głosy, że niektórzy mogą to robić dla publicznego poklasku, a inni działają pro publico bono.

Należy mieć nadzieję, że wszystkim angażującym się przyświecają wyłącznie szczytne idee, a efekt końcowy zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom naszej małej ojczyzny.

3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
3
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x