Trwa remont pałacu w Lewkowie

Trwa remont w Zespole Pałacowo-Parkowym w Lewkowie. Zrealizowane już zostały główne prace budowlane, aura sprzyja także temu, że prace postępują zgodnie z planem. Obiekt ma być gotowy w połowie 2021 roku.

+

W dniu 13 stycznia 2020 z postępem prac zapoznał się Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, do którego pałac wciąż formalnie należy. Obecny był również Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Włodzimierz Mazurkiewicz Dyrektor Departamentu Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego, Agnieszka Gibasiewicz Dyrektor Zespołu Pałacowo-Parkowego oraz Łukasz Sadowski główny wykonawca.

Wyremontowana oficyna oraz nowo powstały budynek sali wystawienniczej

‘’Zakres już wykonanych robót jest ogromny. W pałacu wymienione media. Powstał system wentylacyjno-klimatyzacyjnych, którego nie było, a który podniesie komfort przebywania w obiekcie. Wiele prac jest wykonywanych wokół pałacu. Wyzwaniem były prace zimne związane z obniżeniem terenu. Zmieniła się bryła palącemu poprzez zmianę układu schodów. Powstały zupełnie nowe budynki’’ – powiedział Marek Woźniak.

Plątanina instalacji w pałacowym przyziemiu

Nowe towarzyszące budynki będą miały określone funkcje. Oranżeria przylegająca do oficyny połączona została podziemnym tunelem z obiektem dedykowanym hotelarstwu i gastronomii. Wprowadzenie nowych funkcji nie zaburzy dotąd istniejących. Nadal na parterze zachowana będzie funkcja muzealno-wystawiennicza. Na piętrze będzie multimedialne centrum. Przetarg na tę cześć inwestycji ogłoszony zostanie wiosną tego roku.

Widok z góry podłogi w sali balowej

W październiku 2018 muzeum otrzymało 27,8 mln złotych na ochronę przed degradacją i kompleksowa rewitalizacje zabytkowego obiektu, który jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Podpisano też wtedy umowę z generalnym wykonawcą. Połowa tej kwoty pochodzi z budżetu Urzędu Marszałkowskiego reszta z funduszy unijnych.

Briefing z mediami odbył się w nowo wybudowanej oranżerii

Remont takiego obiektu wymaga szczególnej staranności oraz pieczołowitości. Każda zmiana wymaga zgód konserwatorskich. Dotyczy nie tylko samych obiektów, ale także układu urbanistycznego.

CZYTAJ  Przeżyli ze sobą 50 lat

Pałac jest obecnie własnością Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, jednak ten chciałby przekazać go samorządowi powiatowemu.Remontowane pomieszczenie dawnej pałacowej jadalni

– ‘’Wszystko wskazuje tylko wtedy będzie on miał szansę zaistnieć jako wielofunkcyjny obiekt służący zarówno miejscowej społeczności jak i turystom’’ – mówi marszałek Marek Woźniak.

Władze powiatu ostrowskiego chciałyby przejąć cały kompleks, pierwszym krokiem było wyrażenie takiej woli w poprzedniej kadencji. Rada Powiatu Ostrowskiego podjęła wówczas stosowną uchwałę intencyjną.

– ‘’Samo przejęcie wiąże się z finansami i musi to być decyzja bardzo rozważna. Staramy się, aby to, co jest związane z remontem Lewkowa zostało w pełni sfinansowane, żeby nie było niespodzianek, bo możliwości naszego budżetu są takie, a nie inne. Jesteśmy bardzo zainteresowani pałacem, ale to wymaga jeszcze bardzo konkretnych rozmów z panem marszałkiem, kiedy miałby ten proces się zakończyć i na jakich zasadach’’ – powiedział Starosta Paweł Rajski.

9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
9
0
Napisz co o tym sądziszx