OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Uchwalono budżet Ostrowa na 2020 r.

Radni miejscy uchwalił budżet miasta a 2020 r. Rajcy podczas głosowania nie byli jednomyślni. Opozycja zarzucała rządzącym przegłosowanie możliwości zaciągnięcia kredytu w wysokości do 20 milionów zł. Wcześniej nie udawała się ta sztuka w wysokości 10 i 16 milionów.

+

Obecnie całkowite zadłużenie miasta zbliża się do 100 milionów złotych.

Prezydent Beata Klimek tak oceniła budżet:

“Uchwalony budżet Ostrowa Wielkopolskiego na rok 2020 to jeden z najtrudniejszych budżetów, jaki przyszło mi przedłożyć Radzie Miejskiej. Mierzymy się z problemami, w obliczu których przyszło stanąć wielu polskim samorządom. Z jednej strony mamy rozpędzony pociąg inwestycyjny, który w ostatnich latach w widoczny sposób pozwolił nam rozwinąć nasze miasto, z drugiej strony musimy mierzyć się ze skutkami obniżenia podatku dochodowego, zwolnienia młodych ludzi do 26. roku życia z PIT, wzrostem kosztów wynikających ze znacznego podniesienia najniższego wynagrodzenia oraz podwyżek dla nauczycieli. To udogodnienia wdrażane kosztem samorządów, którym coraz trudniej jest dźwigać kolejne obciążenia. Bo my wciąż chcemy budować przyjazne dla ludzi miasto, ale w nowych realiach jest to coraz trudniejsze.

Właśnie z tego powodu w budżecie miasta na rok 2020 pojawia się deficyt, który zmuszeni jesteśmy pokryć kredytem. Mimo to wciąż jest to budżet bezpieczny, pozwalający na dokończenie ważnych dla naszego miasta przedsięwzięć inwestycyjnych, jak hala widowiskowo-sportowa czy wkraczająca w decydującą fazę rewitalizacja Ostrowa Wielkopolskiego. W tych nowych, trudnych warunkach utrzymaliśmy Ostrowski Budżet Obywatelski, wysokie nakłady na sport oraz urealniliśmy nakłady na oświatę.

Swój wkład w rozwój naszego miasta wniosą także spółki komunalne. Wciąż w fazie realizacji jest 80-milionowy projekt spółki WODKAN zakładający modernizację Stacji Uzdatniania Wody oraz oczyszczalni ścieków. To może mało widowiskowa, ale ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców inwestycja. Przed nami również warta ponad 20 mln zł inwestycja spółki OZC SA związana z budową w Ostrowie Wielkopolskim wysokosprawnej kogeneracji na gaz ziemny. To część zintegrowanego i wielowymiarowego projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego – projektu innowacyjnego na skalę całego kraju. Przyszły rok to także rozwój budownictwa mieszkaniowego – dwa bloki odda mieszkańcom spółka MZGM, a kolejny blok OTBS.

Mimo, że przed nami trudny rok i nowe wyzwania, nie rezygnujemy z inwestowania i rozwijania naszego miasta.”

Zgodnie z projektem dochody miasta wyniosą 351 438 810,90 zł, wydatki 357 486 466,90 zł, a planowany deficyt 6 047 656,00 zł.

34 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
34
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x