Grupa Szukamy i Ratujemy potrzebuje małej pomocy

Udostępnij
Tweet

Ostrowska grupa Szukamy i Ratujemy znalazła się w potrzebie. Do tej pory to oni brali udział w kilkudziesięciu akcjach poszukiwawawczo-ratowniczych na terenie sporego regionu. Bezpośrednio odnaleźli 5 żywych osób i niestety 4 ciała. Będący na wyposażeniu ich wozu agregat uległ „spaleniu”. Potrzebna jest stosunkowo niewielka kwota.

+

https://zrzutka.pl/a99nmw

„Z każdą akcją wiązało się ryzyko – czy każdy z nas wróci, czy uda się odnaleźć osobę zaginioną – co będzie na nas czekało na miejscu? Jestem naprawdę pod wrażeniem tego co udało się osiągnąć w 2019 roku. Czasem wracam myślami do niektórych akcji „co by było gdyby?”, „co można poprawić?” – patrząc na to widzę poświecenie każdego z nas na 110%. Przemoknięci, przepoceni idąc na pomoc nieznanej osobie, w nieznanym ciężkim terenie, dzień czy też w nocy. Czasem byliśmy we dwójkę, czasem było nas ponad 20. Jeździmy po 100 kilometrów, aby usłyszeć „dziękuję”, bo to „tylko” tyle co możemy otrzymać. A największą nagrodą jest to, kiedy widzimy osobę żywą, która czeka na nas, na pomoc. Idziemy w totalnych ciemnościach, świecąc latarką… Niestety, czasem musimy przekazać rodzinie najgorszą wiadomość – wiemy jednak, że nasza misja była potrzebna i przynosi najbliższym spokój ducha. Chociaż tak możemy im pomóc.” – Błażej, ratownik SiR

Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza SiR „Szukamy i Ratujemy” działa na zasadach wolontariatu. Gdy na terenie Wielkopolski dojdzie do zaginięcia – na prośbę rodziny i policji – ruszamy, by pomóc w odnalezieniu osoby zaginionej. Na akcję jeździmy prywatnymi samochodami, nasi wolontariusze nie pobierają żadnego wynagrodzenia. Poświęcamy własny czas i pieniądze – na paliwo, zakup sprzętu czy wyposażenia Mobilnego Centrum Koordynacji Poszukiwań – by nieść pomoc wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. SiRobus – Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań – stanowi centrum dowodzenia. To serce każdej akcji. Znajduje się w nim sprzęt, za pomocą którego planista i koordynator akcji wyznaczają sektory poszukiwań, zarządzają grupami i w czasie rzeczywistym śledzą przebieg akcji, by w każdej chwili móc na bieżąco reagować. SiRobus naszpikowany jest sprzętem elektronicznym – komputery, serwery, radiotelefony. To dzięki niemu w czasie akcji zapewniona jest łączność sztabu z ratownikami i oznaczane są sektory – te przeszukane i te do przeszukania.

CZYTAJ  Pieszy znalazł się pod samochodem. Nie przeżył

Jednak, by SiRobus mógł działać – potrzebny jest prąd. Czasem udaje nam się skorzystać z pomocy dobrych ludzi i skorzystać z zasilania domowego np. sąsiadów osoby zaginionej. W większości przypadków nie mamy jednak takiej możliwości. SiRobus staje w polu, w lesie. Bo właśnie tego typu tereny najczęściej przeszukujemy. Wtedy musimy mieć własne zasilanie. Do tej pory prąd zapewniał nam przenośny agregat, który był na wyposażeniu SiRobusa. Niestety, podczas ostatniej, 18-godzinnej, akcji w Nekli (28 grudnia) nasz agregat uległ spaleniu. Zakup nowego to koszt ok. 5.800 zł. Nasza Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza nie jest finansowana ze źródeł zewnętrznych. Za paliwo i bieżące naprawy sprzętu, który zużywa się podczas akcji w większości płacimy sami.

Na początku 2019 roku zorganizowaliśmy zbiórkę na paliwo. Dzięki Wam udało nam się pozyskać niemal 5.000 zł na ten cel. Bardzo Wam za to dziękujemy. Dziś jednak znów musimy prosić Was o pomoc. Koszt zakupu nowego agregatu – niezbędnego do prowadzenia akcji poszukiwawczych – przerasta nasze możliwości finansowe. Dlatego liczymy na Wasze wsparcie. Każda złotówka ma dla nas ogromne znaczenie i za każdą z całego serca dziękujemy.

Statystyka za rok 2019 przedstawia się następująco:

-31 wyjazdów na akcję poszukiwawczo-ratowniczą,

-16 wyjazdów na akcję poszukiwawczą (w tym na prośbę Komendy Głównej Policji ),

-14 wyjazdów na ćwiczenia/szkolenia (w tym dla Komendy Wojewódzkiej Policji , Państwowej Straży Pożarnej , Wojsk Obrony Terytorialnej ),

-6 wyjazdów na festyny i imprezy,

-5 razy oczekiwanie w gotowości – odwołanie

Pierwszy wyjazd w 2019 roku mieliśmy 1 stycznia – po 3 dniowych działaniach osoba została odnaleziona.

Łączny pokonany dystans to 14715 km – dla porównania: z Ostrowa Wielkopolskiego do Pekinu i z powrotem.

Dzięki naszej pomocy, w bezpośredni sposób przyczyniliśmy się do uratowania 4 osób.

CZYTAJ  Zostań bohaterem Ostrowa

5 razy poszukiwania zakończyły się odnalezieniem ciał przez naszych ratowników.

Jedyny w Wielkopolsce !

SiRobus Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań

https://teleexpress.tvp.pl/43360828/sirobus-gotowy-do-akcji

Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy

Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza

ul. 700 lecia Wsi 3

Wysocko Wielkie

63-400 Ostrów Wielkopolski

Numer alarmowy: 731 112 113

NIP 622 281 68 92

REGON 380295191

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

25 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
25
0
Napisz co o tym sądziszx