OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

80. rocznica napaści sowieckiej

W 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę przy ostrowskim pomniku Ofiar Sybiru uczczono pamięć pomordowanych i zaginionych Polaków.

+

W dniu 17 września 2019r. przy ostrowskim Rondzie Sybiraków zgromadzili się kombatanci, parlamentarzyści, władze Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego, przedstawiciele duchowieństwa, słuzby mundurowe, poczty sztandarowe, młodzież oraz przedstawiciele Związku Sybiraków.

Zebrani oddali cześć Polakom pomordowanym, katowanym i zaginionym na Syberii, składając biało-czerwone kwiaty i zapalając znicze.

Doroczne uroczystości maja na celu upamiętnić wydarzenia z 17 września 1939 roku, kiedy to radzieckie oddziały przekroczyły polsko-rosyjską granicę, by rozpocząć tzw. IV rozbiór Polski. Napaść skutkowała czterema falami deportacji. Pierwsze transporty w głąb Rosji rozpoczęły się w 1940 roku. Wywożono m.in. rodziny wojskowych, wyższych urzędników, policjantów, nauczycieli oraz działaczy życia społecznego i gospodarczego. Rodacy, którym udało się przeżyć okrutną drogę Golgoty Wschodu podejmowali starania, aby opowiadać kolejnym pokoleniom o tej tragedii.

Modlitwę w intencji ofiar i za zdrowie żyjących odprawił ksiądz prałat Tomasz Ilski z parafii konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Uroczystości towarzyszyła wzruszająca oprawa artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży, która odbyła się w pobliskiej hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Powiat Ostrowski reprezentowali przewodniczący Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk, a także radni powiatowi: Andrzej Knopiński i Ryszard Pluciński.

POLECANE NEWSY
15 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
adam
2 lat temu

a ja w szkole mialem TPPR..Towarzystwo przyjazni polsko radzieckiej..w byly na to skladki a w szkole czasopisma..oczywiscie obowiazkowo.Ladna mi przyjazn..Co druga szkola nosila imie generala Swierczewskiego a akademia z okazji wybuchu rewolucji pazdziernikowej to juz byla norma
Malenka wioska Poronin…kto pamieta dalej?
Strzez nas Panie Boze od takich,,przyjaciol”

Mieszkanka
odpowiada  Janusz
2 lat temu

Moja mama była również świadkiem tych wydarzeń i mówiła dokładnie to samo. To była dzicz.

masztalski
odpowiada  Muszka
2 lat temu

rok wcześniej….30 września 1938 roku polski minister spraw zagranicznych Józef Beck zwrócił się do hitlerowskich Niemiec z pytaniem, czy w razie wybuchu wojny polsko-czeskiej III Rzesza zajmie życzliwe wobec Polski stanowisko, na co minister Ribbentrop odpowiedział pozytywnie. Tego samego dnia około godz. 23.45 w Pradze złożono polskie ultimatum z żądaniem niezwłocznego przekazania Zaolzia. Termin odpowiedzi określono na 12 godzin, a jej brak lub odmowa groziły interwencją zbrojną. Osamotniona i „sprzedana” w Monachium Czechosłowacja ugięła się pod tym „ciosem w plecy” i przyjęła ultimatum.

b
2 lat temu

dżon nie ma podsufitem nawalone – on ma racje . w ostatnich latach wlasnie senatora nie zaobserwowalem

( ͡° ͜ʖ ͡°)
odpowiada  Muszka
2 lat temu

„…chcą nas zniszczyć.”Oczywiście udajesz, że nie wiesz o czymś takim jak koniunktura na świecie. Jak Niemcy dupną to my też.

nbh
odpowiada  Dżon
2 lat temu

nie wiem czy jesteś Dzon czy dzban, nie wiem w ilu takich uroczystościach w ciągu ostatnich 4 lat brał udział Mikołczyk , Urbaniak, Rajski ale wiem na pewno że brejzolisz, czytam od jakiegoś czasu te twoje wypociny i się zastanawiam czy masz równo pod sufitem

Grażynka
odpowiada  Janusz
2 lat temu

jak twój pradziadek był Rosjaninem to na pewno ojciec też

historyk
odpowiada  Muszka
2 lat temu

Nie tak samo .. jak Niemcy ! Oni (Rosjanie ) byli dopiero trzecim późniejszym agresorem co napadł na Polskę, po Niemcach i Słowakach.! A nasi „przyjaciele” Francuzi , Anglicy no i Amerykanie mieli nas wtedy w d…. . Dopiero jak im się Niemcy i Japończycy dobrali do tyłka…. to zaczęli walczyć !

Bibrus
2 lat temu

„Czekamy na ciebie czerwona zarazo byś nas wybawiła od czarnej śmierci…”

Pamięci żołnierzy KOP Rokitno z Wołynia gdzie służył i zginął mój przodek.

Obyśmy już nigdy nie mieli wojennych dylematów.

Dżon
2 lat temu

W ilu takich uroczystościach z ciągu ostatnich 4 lat brał udział Mikołajczyk??????Czy lansowanie się przed wyborami w blasku chwały bohaterów jest etyczne?????

15
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x