Podsumowanie policyjnej akcji „telefony”

Udostępnij
Tweet

16 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY”, pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ich celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

+

We wczorajszych działaniach „Telefon” wzięli udział wszyscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, pełniący w tym dniu służbę na drogach powiatu ostrowskiego. Funkcjonariusze skontrolowali 136 pojazdów, ujawnili 76 wykroczeń, w tym 9 związanych z używaniem telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.

Jednocześnie w związku z innymi wykroczeniami zatrzymali 14 dowodów rejestracyjnych oraz 2 prawa jazdy, w tym jedno za znaczne przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym. W tym przypadku przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h kobieta kierująca Citroenem poruszała się z prędkością 115 km/h. Została ukarana mandatem, a na jej konto wpłynęło 10 punktów karnych.

Pamiętajmy:

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie wiadomości, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.

CZYTAJ  Tancerze świętowali
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
staty..
4 lat temu

w tych działaniach – obserwowalem zaloge RD przez około 45 min. Standardowo stali za płotem i standardowo suszyli . zaden telefon, zadne dzialenia – typowa statystyka MK . Ciekawi mnie ilu na g.u wykroczenia w tych dzialaniach ujawnili kier. z telefonem przy uchu . ?? W tym dniu „O” – moze ktos prawdziwie mnie poprawi .

Janusz
4 lat temu

Taka opcja powinna być przynajmniej raz w tygodniu. Pisanie przez telefon podczas jazdy jest tak samo głupie, niebezpieczne i nie odpowiedzialne jak jeżdźenie po pijaku. Jeden kmiot z drugim dostanie kłomórke i się oderwać nie umie, nawet podczas jazdy kombajnem.

opcja Janusz
odpowiada  Janusz
4 lat temu

to już nie są komórki tylko smartfony doucz się krzykaczu internetowy .

mariano
4 lat temu

W czasie gdy dobry zestaw głośnomówiący który bez jakiegokolwiek montażu można używać w wielu autach np. Jabra kosztuje w granicach 100 – 200 zł trzeba być nie lada mułem aby korzystać jak widzę te paniusie i tych pseudo bizmesmenów z komórkom w łapie to mi się nóż w kieszeni otwiera …każdy kierowca z komórką w ręce w czasie jazdy to burak , kmiot , i nie rozgarnięty gamoń … i marka czy koszt auta nie ma tu nic do rzeczy to po prostu prości ludzie bez wyobraźni …

McJ
odpowiada  mariano
4 lat temu

Kosztuje? Przecież teraz w większości aut zestaw głośnomówiący jest wbudowany w standardzie :>
Pomijając fakt, że każdy telefon ma tryb głośnika,

mnnsdkhfjkhsajk
odpowiada  mariano
4 lat temu

dodatkowy zestaw wcale nie jest potrzebny. Wiele samochodów posiada wbudowaną obsługę telefonów a praktycznie każdy telefon ma możliwość pracy na włączonym głośniku. I zgadzam się że poruszanie się samochodem z telefonem przy uchu jest bardzo nierozważną, żeby nie powiedzieć głupią sprawą

Muszka
4 lat temu

Wystarczy przejechać się samochodem przez kilka minut i braknie palcy do zliczenia osób korzystajacych z telefonu. Niektórzy ledwo co prowadzą samochód a zajęci są dodatkowo komórkami.

EloL
4 lat temu

A moze pieszych tez by karac? Przechodzi przez jezdnie z telefonem przy uchu…jest wtedy uczestnikiem ruchu czy nie?

ED
odpowiada  EloL
4 lat temu

Trafna uwaga. Pieszy prowadzacy rozmowe w trakcie przechodzenia przez jezdnie powinien byc traktowany jak kierowca pojazdu. Czyli mandat.

123
odpowiada  EloL
4 lat temu

Nie ma opcji – to są święte krowy tak jak pedalarze.

Audi RS6
4 lat temu

Proponuję Policjantom zacząć od siebie,bo niejednokrotnie widziałem jak nawijają przez tel. podczas jazdy.

...
odpowiada  Audi RS6
4 lat temu

Zgadzam się, dość częsty widok policjantów z telefonem przy uchu i to nie tylko w służbowych samochodach.
Jednak akcje jak najbardziej popieram. Tylko coś mało tych zatrzymanych za telefon, tyłu to nie raz widzę zawozac rano dzieci do przedszkoli a przez cały dzień są to dziesiątki, tak samo wielu rowerzystów pisze smsy czy rozmawia z telefonem przy uchu jadac.

123
odpowiada  Audi RS6
4 lat temu

Za słuchawki w uszach podczas jazdy rowerem JEZDNIĄ również powinna być odpowiednia kara.

wlkpZK.info
4 lat temu

Ja przez dwudziestominutowy spacer po Ostrowie widzę więcej kierowców „rozmówców” w samochodach, niż policja przez cały dzień. Może oni nie chcą widzieć? Zresztą oni nie tylko tego nie widzą. Nie widzą rowerzystów śmigających po chodnikach, samochodów parkujących na chodnikach, itd. O straży miejskiej nawet nie wspomnę.

Abc
odpowiada  wlkpZK.info
4 lat temu

A jak ich wszystkich zobaczą i będą karać mandatami to ty i większość komentującej tu gimbazy będziecie pierdaczyc że policja się czepia i ma się zająć lapaniem przestępców. Takie zazwyczaj komentarze można przeczytać jak gdzieś napiszą że policja łapie rowerzystów albo pieszych.

17
0
Napisz co o tym sądziszx