Co grozi za wypalanie traw? Policja ostrzega

Udostępnij
Tweet

Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Ryzyko natomiast jest ogromne. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy.

+

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas ewentualne konsekwencje są naprawdę poważne.

Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Ofiarą ognia padają żyjące dziko zwierzęta, takie jak jeże, zające czy kuropatwy, a ziemia na „wypaleniskach” staje się jałowa.

WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, A TAKŻE NIEDOZWOLONE!

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz. U. z 2018 r. poz.1614, z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt 12: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami): „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

CZYTAJ  Poparzone niemowlę trafiło do Ostrowa

rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
korzystania z otwartego płomienia,
wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.”
Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz.618, z późn. zm.) – kara aresztu, grzywny lub nagany, której wysokość w myśl art. 24, § 1 kw może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1600, z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.

Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy nie narazisz życia swojego i innych.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Robert
5 lat temu

Wypalanie traw jest bardzo ekologiczne!!!! Po spalonej trawie wyrosną nowe rosliny króre nie przebiły by się nawet za milion lat!Ale musi to byc pod kontrolą aby nie powodowac pożarów.To ze zginie robactwo i kleszcze to super!Beda tez ginęły ptaki,jeze i inne ale nie az w tak duzej ilosci.

wiejska
5 lat temu

mamy OSP, PSP , SM to po jaka cholere etatowi policjanci maja sie zajmowac wypalaniem kleszczy na wsi . Wies ciagle ma w d…. pewne zachowania i tak beda wypalac . POLICJA niech zajmie sie w szerokim aspekcie włamaniami, kradziezami mienia, uszkodzeniami mienia, dewawastaja oznakowania- przystanków. Pijakami w ciagnikach , brakiem OC . Wykrywalność wlasna wiejskich posterunków to z 10 % w przestepstwach p-ko mieniu . To nie temat dla policji – od tego mamy jednostko p-poż .

bibrus
5 lat temu

Skutek zakazu wypalania traw to miliony nowych kleszczów.

p.
5 lat temu

Tylko durnie bez mózgu wypalają trawy.

NO RESPECT
5 lat temu

Choćby i kara śmierci groziła, to dureń pozostanie durniem. Odkąd zacząłem częściej bywać na wsi, nie mogę wyjść z podziwu ile tam jeszcze ciemnoty.

Bezradny
5 lat temu

Te apele o niewypalanie traw będą tak skuteczne jak o niepalenie śmieci w starych piecach.

Ddd
5 lat temu

Miesny jez miesny jez ty go zjesz

O kur..... a
5 lat temu

Proceder ten też można zaopserwowac na wysypisku śmieci dwa pożary jednej zimy

8
0
Napisz co o tym sądziszx