Chce zbudować na rynku podziemny parking

Udostępnij
Tweet

Nikt ci tyle nie da, co polityk w kampanii obieca – mówi stare porzekadło. Na dobre rozpoczęła się kampania wyborcza przed jesiennym głosowaniem. Tym razem powrócił kandydat Damian Grzeszczyk. Po wielu miesiącach zaprezentował pomysł wybudowania podziemnego parkingu na ostrowskim Rynku. 

+

Kandydat Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej w swoich wystąpieniach często odwołuje się do czystości powietrza. Po chwili zaproponował, żeby w samo centrum miasta ściągnąć strumień aut. Jak łatwo się domyślić, ilość generujących toksyczne spaliny aut w gęstej zabudowie znacząco by wzrosła. Nijak nie można tego powiązać z walką o czyste powietrze. Dodatkowym utrapieniem mieszkańców byłby większy hałas.

Obok Damian Grzeszczyka siedział Jarosław Urbaniak. Ten sam, który stwierdził, że fontanna znajdująca się obecnie na Placu 23 stycznia nie mogła powstać na Rynku, ponieważ jest tam zbyt gęsta sieć przyłączy typu OZC, wodociągowych oraz gaz. Czy jego polityczne dziecko przewidziało tę sytuację? Warto przypomnieć, że fontanna to nie tylko to co widać z wierzchu, ale również podziemne pomieszczenie z infrastrukturą. To nie mogło powstać, ale wyborczy parking na 114 aut miałby powstać.

Kolejnym pomysłem jest stworzenie inteligentnych miejsc parkingowych. Sęk w tym, że w wersji Damiana Grzeszczyka byłaby teoretycznie możliwa rezerwacja miejsca. Trudno wyobrazić sobie to w praktyce, ponieważ większość kierowców z takiej aplikacji korzystać nie będzie. Poza tym korzystanie z telefonu w czasie jazdy jest zabronione prawnie.

Na koniec powstaje pytanie, a kto za to zapłaci? Pojawiła się propozycja pozyskania pieniędzy z WRPO. Sęk w tym, że pieniądze mogą być przeznaczane na niekomercyjne inwestycje, a poza tym 20 milionów złotych zostanie w główniej mierze zagospodarowane przez takie miasta jak Poznań, Kalisz, Leszno.

Parking dofinansowany ze środków UE nie mógłby być komercyjny, o czym Grzeszczyk powinien wiedzieć. Brak poboru opłat za parking spowodowało by, że parking byłby ciągle zajęty przez mieszkańców i pracowników okolicznych sklepów.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Dostaniesz mieszkanie jeśli zrobisz tylko to
Subskrybuj
Powiadom o
112 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Aaaa
5 lat temu

Do bbb. Klin przewietrzający zbuduj pod własnym domem jeśli masz ochotę. Jeśli nie wiesz, to Ci powiem, że na odcinku od ronda bankowego do ronda na 3 mają są AŻ 4 ulice łączące Wrocławską z Kościuszki. A najbliższą jest ok 100 metrów od tej planowanej przez panią Klimek. Co co parkingu to przyszły NOWY prezydent (mam nadzieję pan Grzeszczak) będzie musiał zmierzyć się z problem parkowania aut w centrum. Z jednej strony mieszkańcy ścisłego centrum mają dosyć ruchu, hałasu i smrodu ale z drugiej strony gdzieś te auta muszą parkować. Obecną pani prezydent nie zrobiła TOTALNIE, ZUPEŁNIE NIC z tym. Gdzie ta HUCZNIE zapowiadana rewitalizacja. Za to jej osiedle kwitnie. I za to wyborcy jej podziękują tak ostatecznie w wyborach. To będzie koniec pierwszej z zarazem ostatniej kadencji pani Klimek.

Karol3414
odpowiada  Aaaa
5 lat temu

Ale nie trzeba parkować w ścisłym centrum, tak jak napisałem, możliwych lokalizacji jest więcej, począwszy od najtańszej koło stadionu. Wystarczy ładnie zagospodarować istniejący plac, który w tej chwili raczej straszy. Drugą możliwością jest parking podziemny pod planowaną halą na Wojska Polskiego. Można, by też wywalić naukę jazdy spod stadionu (to dodatkowe miejsca parkingowe w pobliżu UM, SP i ZUS-u), oczywiście na warunkach odpowiednich dla właściciela tego terenu ale też bez przesady. Zresztą, koło stadionu można też zrobić parking dwupoziomowy (-1 i 0), a zamiast wywalać naukę jazdy można zrobić parking pod tym placem manewrowym. Jest na pewno wiele możliwości ale jak widać Pan kandydat postanowił chyba bardziej zaszokować pomysłem niż realnie podejść do problemu.

Paweł
5 lat temu

Parkingi to przed miastem a dalej do centrum autobusem, jak nie to 10 zł/godz za parkowanie i po problemie z korkami. Lepiej niech kilka toalet postawią bo odlać się nie ma gdzie i więcej kubłow na śmieci.

MISTRZ
odpowiada  Paweł
5 lat temu

Taki parking podziemny powinien być i wstęp 20zł za godzine a nie 10 zł 🙂

Rico
odpowiada  Paweł
5 lat temu

Jakim autobusem? Tym co jeździ raz na godzinę lub rzadziej?

Paweł
odpowiada  Paweł
5 lat temu

Z takich parkingów w godz szczytu autobus powinien odjeżdżać co 10-15 minut do centrum przesiadkowego które powstaje,aktualnie nie wiadomo po co.

M43
5 lat temu

To i tak nie źle.Obawiałem się że będzie obiecywał rozebranie ratusza i dopiero zbudowanie podziemnego parkingu.:)

Karol3414
5 lat temu

Infrastrukturę podziemną można przerobić tak by nie kolidowała z ewentualnym parkingiem, koszt takiej przebudowy nie byłby zapewne mały tak więc dla budowy czegoś tak mało potrzebnego jak fontanna byłoby to nieuzasadnione ekonomicznie, ale już dla parkingu podziemnego można by się o to pokusić. Zresztą koszt takiej przebudowy przy koszcie samego parkingu wyglądałby mizernie, natomiast przy fontannie byłby pewnie znaczną jej częścią.
Oczywiście nie oznacza to, że mamy go budować. Rynek powinien być całkowicie zamknięty dla ruchu kołowego z wyłączeniem ewentualnie zaopatrzenia (tam gdzie nie ma możliwości dostarczenia go od zaplecza). Budowę takiego parkingu lepiej byłoby rozważyć w innym miejscu, może pod planowaną halą, podejrzewam, że koszty byłyby znacznie mniejsze niż budowa takiego parkingu na rynku wobec czego można by zrobić parking większy, a może dwupoziomowy (chociaż to chyba znacznie większe koszty), a może parking podziemny pod placem koło UM ale zamknięty dla pracowników albo zwykły parking koło stadionu miejskiego.
A może jednak kandydaci obiecywali by znacznie mniej kosztowne gadżety, może system podziemnych przejść przy rondzie Bankowym?

Wm
5 lat temu

Gratulacje dla tych co w to uwierzą!!!

hester
5 lat temu

Odnośnie miejsca na parking w centrum, to dobrym miejscem na parking piętrowy jest niezagospodarowany plac na skrzyżowaniu Alei Słowackiego z Królowej Jadwigi (na przeciwko Domu Nauczyciela). Możnaby zrobić zarówno ze dwa piętra podziemne i 2-3 piętra w górę.

tak
odpowiada  hester
5 lat temu

No właśnie,trafne spostrzeżenie i lokacja. To świadczy,że mieszkańcy nie są przeciwni pożytecznym inwestycjom – tylko bzdurnym pomysłom. Tworzenie programów idiotycznych,przez kandydatów w imię zaistnienia – dyskwalifikuje ich jako ludzi,delikatnie mówiąc….rozumnych ! Do Rynku 500 m,dojazd do parkingu obwodnicą. Dobrze,że ich indolencja ujawnia się przed wyborami – wyautujemy ich z wielkim hukiem ! Ale co można wymagać od POpaprańców,wyspecjalizowanych w aferach i przekrętach – umysły zdegenerowane dążeniom do władzy a nie logiką i pragmatyzmem na rzecz społeczeństwa !!!

żart
5 lat temu

Nie da się inaczej tego skomentować – Prima aprilis 2018. Pan kandydat bardzo spóźniony z żartem.

pisiorex
5 lat temu

A na dachu Ratusza BIEDRONKA I DINO

nowoczesna
5 lat temu

uważam że warto rozważyć jeszcze budowę PODZIEMNEGO TORU ŻUŻLOWEGO, może pod nową halą

Zaxa
5 lat temu

Do Aaaa. Wiem, że to nie jest zadaniem miasta, ale miasto może to zrobić własnymi drogami łącząc jedną krajówkę z drugą. I jeszcze może walczyć o dofinansowanie tego z budżetu państwa. I to jest prawdziwa korzyść dla miasta i mieszkańców.

112
0
Napisz co o tym sądziszx