Techno-Granty Starosty po raz drugi

Nagrody pieniężne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego zostały przyznane po raz drugi. Wyróżniono projekty zaawansowane technicznie, innowacyjne, które mają szansę usprawnić procesy produkcyjne, a także takie, które mogą podnieść komfort życia.

+

Podsumowanie drugiej edycji Nagród Starosty Ostrowskiego Techno-Granty miało miejsce 26 kwietnia 2018r. w n klubie- sztuka i edukacja. W tym roku do rywalizacji zgłoszono 26 prac z 5 technicznych szkół ponadgimnazjalnych. Projekty poddano ocenie ekspertów – szefów szkolenia zawodowego w składzie: Zbigniew Eliasz – ZST, Barbara Jakubowska – ZSU, Maciej Sikora – ZSB-E, Sławomir Olszewski – ZST-E CKU, Danuta Bartosik – ZSE, Jerzy Lisiak – ZSP CKU.

– „Pośród zgłoszonych prac, podobnie jak w zeszłym roku, prym wiódł Zespół Szkół Technicznych, który stał się motorem napędowym dla innych szkół. Dzięki temu dysproporcja z pierwszej edycji zaczęła się zacierać. Ci co w zeszłym roku nie do końca potrafili się odnaleźć, w tym roku dorównywali najlepszym, co jest wielkim sukcesem nas wszystkich” – powiedział przedstawiciel kapituły Sławomir Olszewski, po czym dodał zwracając się do uczniów: – „Poziom zgłoszonych prac wykracza poza ramy podstaw programowych nawet tych rozszerzonych. Myślę, że prawdziwą nagrodą jest to, że sami zainwestowaliście w siebie przygotowując te prace i jestem przekonany, że te wiadomości i doświadczenia zaprocentują w przyszłości pomyślną karierą zawodową.”

zdjecie

Kapituła konkursowa przyznała w sumie 6 nagród w kategorii: Techno – Master, Techno – Innovator i Techno – Idea oraz 3 wyróżnienia. Nagrody o łącznej wartości 20.000 zł wręczył laureatom Starosta Ostrowski Paweł Rajski oraz Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk.

– „Szkolnictwo zawodowe zmienia się w Powiecie Ostrowskim i to bardzo. Takim przykładem jest budowa przy ul. Wojska Polskiego Centrum Kształcenia Praktycznego, które będzie na wskroś nowoczesne i doskonale wyposażone. Można powiedzieć, że działalność Centrum odpowie na zapotrzebowanie rynku pracy na bardzo dobrze wykształconych w sferze technicznej młodych ludzi” – powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

CZYTAJ  Robią TO na ekranie

Zwycięstwo w głównej kategorii, nagrodę o wartości 4.000 zł oraz tytuł TECHNO – MASTERwywalczył Adam Dera, uczeń Zespołu Szkół Technicznych za przygotowanie „Skanera 3D korzystającego z technologii fotogrametrii”. Opiekunem projektu jest Bogdan Lipiński.

– „Fotogrametria jest obecna w przemyśle filmowym czy geodezyjnym, jednak zautomatyzowanego tego procesu nie ma, więc jest to pierwszy tego typu skaner 3D dostępny komercyjnie. Może się on przydać w przedsiębiorstwach, w kontroli jakości ponieważ można wykryć mikrouszkodzenia na obiektach, których nie widać gołym okiem. W tym celu trzeba stosować bardzo szczegółowych urządzeń, a ten skaner jest do tego jak najbardziej adekwatny i dużo tańszy niż tego typu urządzenia” – powiedział Adam Dera.

zdjecie

zdjecie

Tytuł VICE TECHNO – MASTER oraz nagrodę w wysokości 2.100 zł otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych: Kamil Kaliński, Grzegorz Gorzaniak i Małgorzata Porczyńska za przygotowanie „Domowego centrum obróbki tworzyw sztucznych”. Opiekunem projektu jest Paweł Sobczak.

zdjecie

Tytuł TECHNO – IDEA i nagrodę o wartości 3.500 zł otrzymał Wiktor Tetrzona uczeń Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych za „Wykonanie prototypu drukarki 3D+2D’’. Opiekunem projektu jest Rafał Stasiak.

-„Innowacja w tym urządzeniu polega na dodaniu dwóch dodatkowych osi, które redukują ograniczenia technologiczne. Drukarka 3D+2D pozwala ograniczyć ilość materiału generowanego na suporty, które stanowią od 40 do 60 procent ceny całej figury, jaką tworzymy” – wyjaśnił Wiktor Tetrzona.

zdjecie

zdjecie

Tytuł VICE TECHNO – IDEA i nagrodę o wartości 2.000 zł przyznano za realizację projektu „Fuzor – reaktor syntezy termojądrowej” autorstwa Filipa Tomczyka i Jakuba Jędrzejewskiego, uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Opiekunem nagrodzonego projektu jest Paweł Sobczak.

zdjecie

Główną w wysokości 3500 zł i tytuł TECHNO – INNOVATOR otrzymał projekt „Tradycja na nowo. Ostrowskie smaki dla zdrowia. Modyfikacja przepisów z promocją zdrowego żywienia i potraw dla diabetyków w działalności gospodarczej”, który przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Usługowych w składzie: Jan Smoliński, Natalia Pająk, Karina Urbańska, Zuzanna Żychlińska, Julia Majchrzak, Julia Nowak, Łukasz Orłowski. Opiekunami projektu są: Bogumiła Piec i Katarzyna Sajnaj-Sobczak.

CZYTAJ  Krzysztof Bosak przyjedzie do Ostrowa z Anną Bryłką

zdjecie

– „Nasz projekt polegał na wypracowaniu tradycyjnych potraw wielkopolskich z zamiennikami produktów pod kątem diabetyków, którzy będą mogli stosować je na co dzień bez obaw. Na przykład mąka pszenna została zamieniona na mąkę orkiszową bądź graham, ponieważ obniżają indeks glikemiczny i są wskazane dla diabetyków. Ale również zamieniliśmy tradycyjny cukier biały na erytrytol lub ksylitol, które są naturalnymi słodzikami, a nie podnoszą indeksu glikemicznego” – wyjaśniła Julia Majchrzak.

zdjecie

zdjecie

Nagrodę w wysokości 2.000 zł i tytuł VICE TECHNO – INNOVATOR otrzymał dwuosobowy zespół: Magdalena Binkowska i Dominik Szymczak. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych przygotowali projekt „Celulozokompostu”. Opiekunami projekt są Lidia Bogacz i Maria Misztal.

zdjecie

Kapituła przyznała wyróżnienia, które również wiążą się z gratyfikacją finansową.

Wyróżnienie o wartości 1.000 zł przyznano za „Modernizację modelu siłowni słoneczno–wiatrowej” Arturowi Błaszczykowi uczniowi ZST. Opiekunem projektu jest Zbigniew Eliasz.

zdjecie

Kolejne wyróżnienie o wartości 1.000 zł przyznano Krzysztofowi Kolasińskiemu uczniowi ZST za przygotowanie „Modelu dydaktycznego próżniowej suszarni mikrofalowej”. Opiekunem projektu jest Bogdan Lipiński.

zdjecie

Wyróżnienie o wartości 900 zł przyznano za projekt:  „PODZIEMNE MIASTO – jako sposób na problemy logistyki miejskiej’’ autorstwa Sebastiana Grzesiaka i Agnieszki Borth z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Opiekunem projektu jest Wiesława Walkowiak.

zdjecie

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx