Neonatologiczna konferencja źródłem fachowej wiedzy i informacji o nowościach

Serią wykładów rozpoczęła się tegoroczna Regionalna Konferencja Neonatologiczna w Ostrowie Wielkopolskim. Naukowa kadra profesorska, wykładowcy, lekarze, położne, pielęgniarki, cały personel medyczny mający do czynienia na co dzień z leczeniem najmłodszych dzieci, spotkali się w Ostrowie już po raz dziesiąty. Naukowo – szkoleniowe spotkania gromadzą kadrę lekarską z całego regionu.

+

– W trakcie tych 10 lat Ostrów stał się drugim ośrodkiem najwyższego stopnia opieki nad noworodkiem po Poznaniu. Ośrodek ostrowski wykazuje niesamowitą dynamikę  rozwojową, m.in. przez inwestowanie, utworzenie zupełnie nowego oddziału. Ostrowowi przypada rola zabezpieczenia pomocy dla noworodków ciężko chorych z części południowej Wielkopolski, także oddział jest całkowicie zapełniony. Oddział świetnie funkcjonuje, jest fachowo i organizacyjnie przygotowany do pełnienia tak ważnej roli– prof. dr hab. n. med. Jerzy Szczapa.

– 10 lat to bardzo dużo dla nauki. Prezentowałem m.in. informacje ja w ciągu tych lat imponująco spadła liczba zgonów niemowląt w Wielkopolsce, zauważyć można poprawę przeżywalności dzieci chorych- to jest następstwo m.in. działań szpitala ostrowskiego–  prof. dr hab. n. med. Janusz Gadzinowski.

Starosta Ostrowski oraz dyrektor ostrowskiego szpitala na ręce profesorów: Jerzego Szczapy, Janusza Gadzinowskiego oraz dr Katarzyny Bierły złożyli dyplomy wraz z wyrazami wdzięczności.

– Ostrowski szpital się zmienia, realizujemy wiele powiatowych, nowych inwestycji, ale pamiętajmy, że za wszystkimi inwestycjami stoją ludzie. Z wielką radością i z głębi serca pragnę podziękować wszystkim pracowniom ostrowskiego szpitala. Podziwiając skromność, kunszt, zaangażowanie Pani doktor Katarzyny Bierły i całego zespołu wyrażam słowa podziękowania. Panom profesorom, serdecznym gościom, dziękuję za wspieranie ostrowskiego szpitala – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

W trakcie spotkania przywitano także nowego Prezesa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej- Artura de Rosier.

– 10 lat to bardzo długi okres, w trakcie którego znacznie pogłębiła się nasza wiedza, poszerzył się wachlarz umiejętności i zmieniło wyposażenie oddziałów. Jak co roku swoją wiedzą dzieli się z nami szerokie grono profesorów. Tematy obejmują szeroki zakres neonatologii. Począwszy od danych statystycznych, poprzez informacje jak najmniej inwazyjnie i jak najlepiej leczyć noworodki z zaburzeniami oddychania, zastosowanie leczenia tlenem, sposobu odżywiania dzieci przedwcześnie urodzonych po wypisaniu ich do domu– Katarzyna Bierła .

CZYTAJ  Mieszkańcy skarżą się na remont mostu

Dzięki wykładom obecni goście zapoznali się z takimi zagadnieniami jak: „Proteiny i peptydy antybakteryjne a dysplazja oskrzelowo- płucna”,  „Diagnoza prenatalna i postnatalna w zakresie występowania wrodzonych zakażeń u płodów i noworodków”, „Wpływ sprzętu jednorazowego na redukcję zakażeń”, „Zespół wewnątrz owodniowego zapalenia- ciągle aktualny problem w neonatologii”, „Strategie lecznicze ochraniające płuca noworodka”, „adaptacja do zycia pozamacicznego”, „HMO- kluczowy składnik wzmacniający odporność niemowląt karmionych persią”, „ HMO- przełom w rozumieniu działania mleka kobiecego”, „Tlen i jego związki w leczeniu noworodków”, „Żywienie noworodka przedwcześnie urodzonego po wypisaniu ze szpitala”, „Hałas w oddziale noworodkowym- co powinniśmy zmienić i dlaczego?”.

– Swoją wiedzę doskonalicie, wymieniacie się doświadczeniem, co jest niezwykle cenne, by w państwa odpowiedzialnym zawodzie dobrze funkcjonować. Dzięki takim umiejętnościom, wysokim standardom szpital ostrowski na mapie Wielkopolski jest jednym z wiodących szpitali. Składam podziękowania na ręce Pani doktor oraz całego zespołu -powiedziała Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski.

Pomiędzy wykładami firmy komercyjne prezentowały swoje produkty, nawiązujące do zaleceń lekarzy i wykorzystywane w codziennych rutynowych czynnościach, tj. smoczki, mleko dla niemowląt. Wszyscy wymieniają doświadczenie i opinie.

X Regionalna Konferencja Neonatologiczna organizowana jest przez Wielkopolską Izbę Lekarska Delegaturę Ostrowsko- Krotoszyńską, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, Oddział Neonatologiczny ostrowskiego szpitala.

Patronat Honorowy objęli: Minister Zdrowia prof. nauk med. Łukasz Szumowski, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Konsultant Krajowy w dziedzinie Neonatologii prof. dr hab. Ewa Helwich, Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dr n. med. Krzysztof Kordel, Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
obserwator wydarzeń
6 lat temu

Zaproponowana przez Beatę Szydło premia 300 zł za szybkie urodzenie drugiego dziecka nie obędzie się bez utworzenia specjalnego ministerstwa od rychłego rodzicielstwa. Tempo urodzeń powinna zaś kontrolować komisja sędziowska Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

win
odpowiada  obserwator wydarzeń
6 lat temu

Szydło, naczelny inseminator kraju, chce przenieść wiedze zdobyta we własnej zagrodzie przy bydle i świniach na ……..,.kobiety? Kobiety staną się wylęgarniami? Becia a ile to Kaczyński spłodził potomków? On płodzi niebotyczne głupoty, „jaki pan taki kram”.

2
0
Napisz co o tym sądziszx