Elektronik Roku 2018 wybrany

Realizowany od 19 lat konkurs Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim „Elektronik Roku” każdego roku obfituje w prace niezwykle kreatywne, wymagające szerokiej wiedzy technicznej oraz determinacji, aby skonstruować pożyteczne urządzenie z czego tylko się da.

+

Formuła konkursu o tytuł Elektronika Roku jest tylko pozornie bardzo prosta – należy wykonać urządzenie związane z szeroko pojmowaną techniką i zaprezentować je podczas warsztatów technicznych przed komisją konkursową. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 53 uczniów i uczennic, którzy zaprezentowali w sumie 34 prace.

zdjecie

– „Konkursowe prace są co roku inne, obserwujemy jak bardzo zmienia się elektronika, a nasi uczniowie nadążają za postępem techniki, wykorzystują nowoczesne, informatyczne narzędzia, swobodnie łączą wiedzę z wielu dziedzin techniki. I jak zawsze zadziwia ich niezwykła pomysłowość i kreatywność. Zrobić „Coś” z niczego, to zawsze zadziwiało i nie odbierało pracom ich wysokiego technicznego poziomu, a może nawet poziom ten podwyższało. Nie dziwią więc sukcesy uczestników konkursu, a co roku wielu z nich zostaje laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad technicznych, uzyskując wolny wstęp na wybrane kierunki studiów” – wyjaśnia Anna Opłocka, inicjatorka konkursu.

W tegorocznej edycji szkolnego konkursu „Elektronik Roku” jury kładło nacisk na praktyczne wykorzystanie urządzeń przygotowanych przez uczniów. Nie dziwi zatem, że zwyciężyło „Domowe centrum obróbki i recykllingu tworzyw sztucznych” opracowane przez Grzegorza Gorzaniaka, Kamila Kalińskiego i Małgorzatę Porczyńską. Młodzież postanowiła wykorzystać swoje różnorodne zainteresowania, aby stworzyć niezwykłe urządzenie, w którego skład wchodzą m.in. dwie drukarki 3D z poszerzonymi możliwościami, taśma produkcyjna, skaner laserowy i minimodem sterujący. Nagrodę główną ufundowaną przez Powiat Ostrowski wręczył Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk. Zespół otrzymał również tytuł SUPERELEKTRONIKA 2018 roku.

zdjecie

I miejsce i tytuł ELEKTRONIKA 2018 zdobył Marcin Lorenz za pracę „Magic Mirror Lustro przyszłości”, które wyświetla informacje o pogodzie, bieżące wiadomości a nawet maile. II miejsce zajęli: Mikołaj Fischer, Mikołaj Bartela oraz Michał Ciszek za pracę „Zaginarka do blach z innowacyjnym napędem elektrycznym”, którzy zostali docenieni przez obecnych na sali przedsiębiorców. III miejsce wywalczyli: Wojtek Kolaśniewski, Oscar Domagała za pracę „Matryca LED sterowana sterownikiem taśm cyfrowych”.

CZYTAJ  Ostrów znowu zalany (ZDJĘCIA)

zdjecie

Prace uczniów Zespołu Szkół Technicznych zadziwiają nie tylko jury konkursowe składające się z nauczycieli, ale także przedsiębiorców i pasjonatów techniki. Konkurs do dziś przyciąga dawnych laureatów, którzy teraz stają w roli sponsorów.

– „Ten konkurs to takie swoiste święto szkoły. W tym konkursie jest coś niesamowitego, bo obserwuję tu twarze tych, którzy kiedyś prezentowali swoje prace, a dziś studiują na renomowanych uczelniach, albo są prezesami poważnych firm czy zajmują się ciekawymi projektami realizując dalej swoje techniczne pasje” – powiedział Sławomir Szymanowski, przewodniczący jury.

 

NAGRODY SPECJALNE:

Nagrodę specjalną ufundowaną przez ELEKTRONIX-SYSTEM Norbert Żurek w Jarocinie przyznano Adamowi Derze za pasję, zaangażowanie i wytrwałość w realizacji projektów technicznych.

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Novaster Sp. z o.o. Ostrów Wielkopolski przekazano: Kamilowi Malągowi, Mikołajowi Lasocińskiemu, Łukaszowi Mazurkowi za pracę Kieszonkowy noktowizor.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Wytwórnię Sprężyn Grześkowiak Ostrów Wielkopolski wręczono Jakubowi Jędrzejewskiemu za pracę „Stanowisko do pomiaru bardzo małych sił”.

zdjecie

Nagrodę specjalną – kurs na prawo jazdy w Przyjaznej Szkole Jazdy Szymona Jończaka w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał Filip Tomczyk.

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE:

–        Wojciech Majnert, Szymon Polan „Inteligentna miska”

–        Rafał Szymanowski „Silnik Stirlinga na energię słoneczną”

–        Adam Maląg „Ramię robota”

Wyjazd na Targi Hanower 2018 ufundowany przez CONCEPT Zdzisław Stachowiak dla Rafała Szymanowskiego.

Nagroda za debiut Miłosz Matuszak z klasy I E za pracę „Nagrzewnica indukcyjna”

WYRÓŻNIENIA:

–        Karolina Szczepaniak, Jakub Baraniak „Projekt cel dla ogniw Li Fe Po4”

–        Przemysław Owczarek „Proces technologiczny wykonania modelu bloku silnika spalinowego V6 oraz modernizacja 3-osiowej frezarki sterowanej numerycznie”

–        Artur Błaszczyk „Dydaktyczny model elektrowni słoneczno – wiatrowej”

–        Jakub Jamroziński Nikodem Palibuda „Model windy jako ćwiczenie programowania sterowników

CZYTAJ  Powiat nagrodził ludzi sportu

Przyznano także 8 rocznych prenumerat Elektroniki Praktycznej ufundowanych przez AVT Korporacja w Warszawie dla uczniów:  Jakub Jamroziński, Nikodem Palibuda, Miłosz Matuszak, Rafał Szymanowski, Damian Tomczyk, Kamil Ilski, Michał szydłowski, Wojtek Kolaśniewski, Oscar Domagała.

SPONSORZY ELEKTRONIKA 2018

Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Ostrowskiego i to Starosta Ostrowski jest fundatorem Nagrody Głównej.

MAHLE Behr Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. www.pl.mahle.com/pl/company/

Absolwenci: Andrzej Kiecka, Michał Nawrot, Robert Bieganek, Szymon Pietraszek, Marcin Staszewski i Marcin Mazurek

ZAP KOOPERACJA z Ostrowa Wlkp www.zap-kooperacja.com.pl/

Novaster z Ostrowa Wlkp  www.novaster.com.pl/produkty/bazy-i-stacje-paliw/

ELEKTRONIX SYSTEM z Jarocina (właścicielem firmy jest absolwent ZST) www.facebook.com/exsystemjarocin/

AVT – Korporacja sp. z o.o. w Warszawie wydawca Elektroniki Praktycznej  www.avt.pl/portfolio/9-elektronika-praktyczna

Przyjazna Szkoła Jazdy Szymon Jończak w Ostrowie Wlkp www.facebook.com/szymon.jonczak

Meyer Tool Poland – Kalisz, Polska www.meyertool.pl/app/webroot/index.php/

SKALMEX Sp. z o.o. ze Skalmierzyc  www.skalmex.com.pl/

Wytwórnia sprężyn Grześkowiak z Ostrowa Wlkp   www.grzeskowiak.pl/

CONCEPT – ZDZISŁAW STACHOWIAK w Ostrowie Wielkopolskim www.concept-ostrow.pl/

ZAPIS HARDWARE w Ostrowie Wielkopolskim

BRAGER Sp. z o.o. w Topoli Osiedle www.brager.com.pl/

SIMAP Szymon Pietraszek w Nowych Skalmierzycach www.simap.pl/

LITEX LUBAWA GROUP w Ostrowie Wlkp www.lubawagroup.com/pl/

Łukasz Nowacki pzu.auto.pl, carcar24.pl

Stowarzyszenie ZAP Edukacja

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
magda
6 lat temu

Gratulacje dla Małgosi i Kamila 🙂 trzymam kciuki za dalsze sukcesy !!!

aszka
6 lat temu

teraz to mlodzi maja leb

Oyta
6 lat temu

Nawet nie starczyło kasy na oprawę dyplomów? Czy były nagrody pieniężne? Konkretnie a nie jakaś tam drukarki czy prenumeraty czasopisma – śmiech na sali i brak szacunku dla młodych kreatywnych.

Karol
odpowiada  Oyta
6 lat temu

Ramy do dyplomów mozesz ufundować w przyszłym roku. Pula nagród pieniężnych i rzeczowych byla na tyle wysoka, że nie jeden konkurs szczebla centralnego może pozazdrościć. Nim kiedyś znów coś napiszesz, zastastanow się, by nie pisać podobnych jak wyżej głupot.

E49 meister
6 lat temu

Leszek Miller, który wieczorową maturę w wieku 30 lat i za trzecim podejściem zrobił, w PRL wiernie służył w PZPR sowieckiemu okupantowi, a w III RP przywiózł z Moskwy pieniądze od KGB i SdRP=SLD założył. Dziś jeździ wagenem z dojczlandu z kurą na masce za nasze pieniądze.

obatel
odpowiada  E49 meister
6 lat temu

No to możesz mu ten „wagen” tylko umyć ale wpierw pocałować w żyć -)))

6
0
Napisz co o tym sądziszx