Ponad 50 strażaków cięło w lesie

Udostępnij
Tweet

Nadleśnictwo Antonin zorganizowało szkolenie dla 50 strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu ostrowskiego. Tematyką spotkania było usuwanie złomów i wywrotów, z którymi od pewnego czasu mamy coraz częściej do czynienia na terenie naszego kraju.

+

Już od wczesnych godzin porannych strażacy uczestniczyli w części teoretycznej spotkania, na której wykładowcy szczegółowo omówili: bezpieczeństwo podczas ścinki i obalania drzew, rodzaje rzazów i sposoby ich wykonywania, ścinkę drzew o średnicy mniejszej lub większej od użytecznej długości prowadnicy. Słuchacze dowiedzieli się, co oznaczają pojęcia: cięcie sztyletowe, cięcie sercowe, złom, wywrot, wiatrołom, wiatrował. W dalszej części zajęć przedstawiono klasyfikację drzew szczególnie niebezpiecznych i trudnych, techniki przerzynki pni oraz okrzesywania gałęzi.

Po części wykładowej w lesie rozbrzmiał dźwięk pilarek. Druhowie udali się do sąsiedniego leśnictwa Strugi, gdzie po przywitaniu przez leśniczego Sławomira Janiszewskiego przystąpili do części praktycznej szkolenia. Pod bacznym okiem instruktorów próbowali swoich sił na powierzchniach powywrotowych w oddziałach 85, 86 i 87. Na własnej skórze mogli przekonać się o niebezpieczeństwach związanych z wywrotami, jak bardzo trzeba uważać na naprężenia i ile doświadczenia potrzeba, aby bezpiecznie pracować na takim terenie. Ochotnicy okazali się świetnymi kursantami.

Szkolenie przebiegło bez żadnych zakłóceń. Każdy słuchacz otrzymał z rąk przedstawiciela Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolski certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia. Gratulacje złożyli również przedstawiciele Nadleśnictwa Antonin: inżynier nadzoru Maciej Duda i specjalista do spraw BHP Hubert Guździoł, którzy w tym dniu dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
córka leśniczego
6 lat temu

No to se pocieli,jak by im dano siekiery to by się narąbali 🙂

Bazyli
6 lat temu

Dokładnie to 56 ?

2
0
Napisz co o tym sądziszx