Uchwała antysmogowa. Piecyki, kominki i kozy do likwidacji!

Podczas poniedziałkowej sesji radni Województwa Wielkopolskiego przyjęli uchwały, które zakładają wprowadzenie od 1 maja 2018 r. zakazu stosowania najgorszej jakości paliw stałych, np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Ponadto, wprowadzone zostaną ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców.

+

Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie będą mogły również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania.

Zgodnie z zapisami kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione w 2 etapach:
a. Do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych
b. Do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.

Przyjęciu uchwał towarzyszyć będzie kampania informacyjna dotycząca ochrony powietrza, w szczególności wpływu zanieczyszczeń na zdrowie oraz przeciwdziałanie nadmiernej emisji zanieczyszczeń do powietrza.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Wygraj BMW podczas majówki. Ale bryka
Subskrybuj
Powiadom o

59 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
noela
5 lat temu

Nie palę śmieci. Nie palę latem. W sezonie grzewczym do pieca wrzucam wyłącznie drewno.
Z radością pożegnałabym się z moim starym piecem na rzecz pieca gazowego. Byłabym przeszczęśliwa. Pewnie do pierwszego rachunku w okresie zimowym. I podejrzewam, że takich osób jest bardzo dużo. Gdyby mnie było stać na ogrzewanie gazowe, już dawno miałabym je w domu.
Patrzę z przerażeniem na sąsiadkę, która w okresie zimowym otwiera drzwi opatulona w grube ciepłe swetry, w wełnianych skarpetach do kolan i ciepłych kapciach na nogach. W jej kotłowni stoi piec gazowy, w domu zimno, a domownicy – ubrani jak ona. Perspektywa taka sobie. Może gdyby ten gaz był tańszy… Bo w zachodniej Europie jest. I tam powietrze jest czystsze, a ludzi stać na ogrzewanie gazem.
I jeszcze jedna myśl: jakoś nikt nie wspomina w ustawach antysmogowych o wielkich zakładach produkcyjnych, elektrowniach, ciepłowniach, hutach itp. Ile pyłów, gazów trujących wyrzucają w powietrze? Czy ktoś słyszał o jakichś kontrolach?
Jak na razie ustawie antysmogowej podlegam tylko ja – szary, przeciętny obywatel. To mnie straszą konsekwencjami, jeśli się nie podporządkuję. Wielcy i bogaci (jak również ich piece klasy jakiejś) mają się dobrze – póki co, nic nie muszą wymieniać, bo ich piece według rządu są bardzo dobrej jakości.

Mikeol
odpowiada  noela
5 lat temu

Koszt ogrzewania gazem zależy od tego, jaki piec gazowy jest zainstalowany (kondensacyjne wychodzą najekonomiczniej), jaki jest system ogrzewania jest w domu (podłogówka, grzejniki) oraz jak dobrze ocieplony jest dom. W skrajnych sytuacjach możliwe jest ogrzanie domu o pod. 120m2 za 800 – 1200 PLN rocznie.
A elektrownie, huty i fabryki już od dawna muszą spełniać normy emisji. Na kominach muszą być instalowane filtry odsiarczające i pochłaniające pyły.
Zresztą, w Polsce, w przeciwieństwie do np.: Chin, problem smogu spowodowany jest emisją lekką, czyli przez gospodarstwa domowe, a nie przez przemysł. Gdyby tak było, to problem smogu w Polsce istniałby przez cały rok, jak we wspomnianych Chinach, a nie tylko w okresie grzewczym.

Olek
5 lat temu

Ta ustawa tożenada. Ciekawy jestem w czyim imieniu uchwalili tą ustawę. Jak zaczniemy zarabiać jaki w UE to politycy będą mogli tak Ucwalać. Niszczycie naszą gospodarkę. Jak można wprowadzać ustawy bez referendum.

Mieszkaniec
6 lat temu

A co z piecami na przepracowany olej silnikowy??? Których jest całkiem dużo w Ostrowie i okolicy

mario
6 lat temu

a może ktoś skontroluje piece w domach pod Ostrowem, bo tam dopiero się kopci wieczorami

e..e.vvviki
6 lat temu

do Max – jak na kotle gazowym dzisiaj masz max 25 stopni to siedzisz w mieszkaniu w płaszczu zimowym i usmarkany . Facet na dzisiaj musisz miec od rana 40 stopniu aby w mieszkani ocieplonym ito było 22 stopnie – lejesz wode . Al na dzisiaj temperatura . zwew. idealna dla gazu

Romek
6 lat temu

A ja wcale nie pale w piecu i żyje.żeby wszyscy tak dbali o ekologie jak ja to bylo by dobrze

kuba
6 lat temu

A w czym będzie można spalać paliwa ekologiczne takie jak wierzba energetyczna, brykiety ze słomy itp. ?

Koko
odpowiada  kuba
6 lat temu

od kiedy to są ekologiczne paliwa ? 😉

Z.
6 lat temu

Zakazywać to sobie mogą. Ciekawe z czego biedni emeryci mają kupić te nowe kotły. Z 1000 zł emerytury ?! Miejski Cieplik też kosztuje majątek. Same opłaty stałe to prawie 40 % ceny. Ludzie jeszcze 20 lat temu prawie cały Ostrów palił w piecach różnego rodzaju i każdy żył. Najgorzej jak ludziom rozum obiera. To szkodzi bardziej niż smog.

ciekawski
6 lat temu

Ciekawe czy prezydent Klimek zlikwiduje te 40 śmierdzących piecyków, które wstawiła do budynków socjalnych w ramach walki ze smogiem. Pewnie poczeka do końca kadencji i zobaczy- wybiorą- może zlikwiduje, nie wybiorą to będzie problem następcy. A ona zostanie radną i będzie w nowego prezydenta nap…ć o smog w mieście.

SMOG
6 lat temu

Na Bema/Skorupki gość ma chyba prywatne krematorium bo tak zapodaje że bożego świata nie widać(szczególnie w weekendy kiedy straż miejska nie funkcjonuje) no i oczywiście tzw. segregacja to co pali się za widoku i wieczorem/w nocy.
Obniżyć ceny Gazu ziemnego lub wprowadzić ulgę podatkową dla budynków/rodzin które grzeją paliwami ekologicznym (gaz, prąd, cieplik miejski)

59
0
Napisz co o tym sądziszx