Uchwała antysmogowa. Piecyki, kominki i kozy do likwidacji!

Podczas poniedziałkowej sesji radni Województwa Wielkopolskiego przyjęli uchwały, które zakładają wprowadzenie od 1 maja 2018 r. zakazu stosowania najgorszej jakości paliw stałych, np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Ponadto, wprowadzone zostaną ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców.

+

Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie będą mogły również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania.

Zgodnie z zapisami kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione w 2 etapach:
a. Do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych
b. Do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.

Przyjęciu uchwał towarzyszyć będzie kampania informacyjna dotycząca ochrony powietrza, w szczególności wpływu zanieczyszczeń na zdrowie oraz przeciwdziałanie nadmiernej emisji zanieczyszczeń do powietrza.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Pożar przy domu. Zadymienie widoczne z daleka
Subskrybuj
Powiadom o

59 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
max
6 lat temu

a ja palę gazem i na piecu mam obecnie 25 stopni. jak przyjdą wielkie mrozy – ok -20 st. podkręcę do 40 st. i pasi 😉 tanio i ciepło, bezobsługowo i czysto. polecam

Karol3414
odpowiada  max
6 lat temu

… a świstak siedzi i zawija je w te sreberka.
Ile to ja się bajek nasłuchałem, że gaz jest tani, a zajdę do takiego domu to zimno. Znam to dobrze.

A.
odpowiada  max
6 lat temu

Tak tak jasne takie bajki to se opowiadaj dzieciom w przedszkolu a i tak one ci nie uwierzą! Bo sa madrzejsze niz ty. Sasiad mial ogrzewanie gazowe to jak szybko założył tak szybko zmienil na centralne bo rachunki 2000zl do 2500zl miesięcznie a w domu zimno

Karol3414
odpowiada  max
6 lat temu

ach i jeszcze jedna sprawa, skoro to ogrzewanie gazowe jest takie czyste to dlaczego przewód spalinowy nie jest murowany jak tradycyjne kominy albo choćby ze zwykłej rury stalowej? Po co wykorzystywać drogą stal kwasoodporną?

Ggg
odpowiada  max
6 lat temu

Poniewaz rura kwasowa jest odporna na warunki atmosferyczne, korozje.. Dym gazowy zawiera znacznie mniej substancji chemicznych jak dym innych paliw

Davek
6 lat temu

Cena węgla w dół i wszystko będzie ok.

BHZ
6 lat temu

na Włościańskiej palą śmieciami, gdzie straż?

Zenek
odpowiada  BHZ
6 lat temu

Śmieciami? Tam funkcjonuje składzik opon i bynajmniej nie jest to handlarz używanymi oponami do jeżdżenia, zaopatruje się w tym składziku kilka osób.

Maxi
6 lat temu

Ty Lukier, w procentach to może dużo, ale policz najpierw efektywność elektrycznych źródeł ciepła (w złotówkach, nie procentach) i wtedy pogadamy.

Maxi
6 lat temu

Bolek, jakby w piecu było 45 stopni, to byś mógł tam swobodnie rękę wsadzić. 45 stopni to ma woda w kotle i grzejnikach. Ale co tam, przecież to Bolek. I do tego cienki.

max
odpowiada  Maxi
6 lat temu

a ja palę gazem i na piecu mam obecnie 25 stopni. jak przyjdą wielkie mrozy – ok -20 st. podkręcę do 40 st. i pasi 😉

Karol3414
odpowiada  Maxi
6 lat temu

@Maxi: Bolek nie odróżnia temperatury wody w kotle (ewentualnie temperatury pieca) od temperatury spalania. Na dodatek temperatura wody w kotle nie musi się równać temperaturze wody w instalacji grzewczej.
Ja mam temperaturę wody w kotle ~65 stopni, a w instalacji ~45 stopni, żeby grzejnik był bardzo ciepły ale nie gorący.

jj
6 lat temu

Ciekawe jakie piece i kiedy zastosują mieszkańcy mieszkań komunalnych i innych czynszowych kamienic
ogrzewanych piecami ( np. Kaliska, Limanowskiego, Wrocławska, RYNEK i okolice, Raszkowska) gdzie każde mieszkanie ma własne ogrzewanie. Dlaczego nie kontroluje się wszelkich małych firm, hurtowni, sklepów itp instytucji szczególnie tych położonych na obrzeżach miasta w których pracownicy palą czym popadnie żeby nie zamarznąć, a właściciel ma to w nosie. W wielu z tych budynków nawet nie ma miejsca na kotłownię dla pieca. Co robi miasto aby wszędzie doprowadzić instalację CO z Grunwaldzkiej?.

M
6 lat temu

uchwała bardzo dobra. Jest tylko pytanie. Dlaczego paląc raz w tygodniu kominkiem do celów estetycznych, przy bardzo niskiej emisji i paląc tzw od góry zostaję narażony na koszta wymiany i przebudowy. Państwo jest od walki z patologiami a nie ze zwykłymi obywatelami. Dodam, że reszta domu ogrzewana jest gazem, który wbrew opiniom aż tak drogi nie jest.

Przerażony
6 lat temu

Jedna z głupszych ustaw jaka mogła wejść w życie, polskiej rodziny gdzie dwóch nie zarabia średniej krajowej ( a proszę pokazać kto to ma) nie stać na takie rozwiązania!!! Dopiero zaczną się tragedie wielu rodzin ale co to kogo obchodzi jak lobbyści i ekoteroryści naciskają. Na piec to jeszcze było by mnie stać ale na ekogroszek to jest jakieś nie porozumienie z cenami!!!. Niech mądry rząd dobrej zmiany wprowadzi dopłaty do opału a nie do pieca i zlikwiduje wszystkie bonusy górnikom, wtedy reszta kraju odetchnie troszkę.

qwe
odpowiada  Przerażony
6 lat temu

900 emerytury 1800 pensji ceny unijne tona węgla 800zł kotła 8000 oduczą nas jeść brawo pis

Bolek
6 lat temu

Mam stary piec bez podajnika. Może mi ktoś wytłumaczyć w czym palenie prawdziwym węglem w temperaturze 60-70 stopni jest gorsze od modnego obecnie palenia kilka razy drobniejszym ekogroszkiem w temperaturze około 45stopni ale w nowoczesnym piecu? A tak w ogóle to trochę nieuczciwe jest że Niemiec czy Francuz bedzie nam mowil jal mamy palic. Oni mają zimy sporo lagodnieksze

Sędzia
6 lat temu

Cena gazu w dol, to bedzie po sprawie!

59
0
Napisz co o tym sądziszx