Czy starosta wywłaszczy właściciela pałacyku w Mojej Woli?

Udostępnij
Tweet

O konieczności ratowania wyjątkowego pałacyku znajdującej się w Mojej Woli (gm. Sośnie), nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jest to architektoniczna perełka wykończona płatami dębu korkowego. Jego urok jest doceniany nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody zbiera podpisy pod petycją zaadresowaną do starosty Pawła Rajskiego, by ten wywłaszczył dotychczasowego właściciela. Dzięki temu będzie można realnie odrestaurować to miejsce.

+

Petycja znajdująca się -> TUTAJ <- zwiększy szanse na przekonanie starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego by ten doprowadził do przekazania Pałacyku na rzecz Skarbu Państwa. Obecny właściciel od kilkunastu lat dopuszcza się – zdaniem w/w fundacji –  licznych zaniedbań w stosunku do obiektu w związku z czym na tej przestrzeni czasu niemal popadł on w ruinę. Brak stałego dozoru, brak podstawowego zabezpieczenia dachu, okien, drzwi oraz systemu rynien i piorunochronów, brak współpracy z Konserwatorem Zabytków i Fundacją, dopuszczanie do rozkradania wnętrz, brak możliwości sprzedaży z uwagi na ogromne zadłużenie oraz brak pomysłu na zagospodarowanie to tylko kilka powodów, dla których konieczny jest powrót pałacu pod skrzydła samorządów.

Dziewiętnastowieczny, drewniany pałac o którym mowa, z uwagi na swą wyjątkową historię i architekturę, jest jednym z najcenniejszych zabytków ziemi wielkopolskiej i najprawdopodobniej jedynym obiektem tego typu w Europie. Wybudowany i urządzony został w stylu szkockim. Jego elewacja została wykończona płatami dębu korkowego. Jest to budynek znany i podziwiany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Pomimo pogorszenia stanu wciąż przyciąga tłumy turystów oraz jest tłem dla wielu fotografów i filmowców.

Sam zainteresowany, starosta Paweł Rajski, uważa, że jest to temat dużo bardziej rozbudowany. Starosta faktycznie występuje jako przedstawiciel Skarbu Państwa. Zapewnia jednak, że merytoryczny wydział pracuje nad tą sprawą i poinformuje mieszkańców o podjętych działaniach.

Perła architektoniczna – Pałac w Mojej Woli

Petycja o wywłaszczenie właściciela pałacu w Mojej Woli

CZYTAJ  Tłumy w Amfiteatrze (ZDJĘCIA)
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ttt
6 lat temu

tej starosta – rusz cieple wygone dupsko i jedz do szpitala przy ul Zwirki .Tam zobaczysz na co w pierwszej kolejności masz wydac podatnika kase . Co szukasz poklasku wyborczego u kmiotków na gminach ? TAK to by sie zgadzało .

Fix
6 lat temu

zostawić..nie ruszać…jak się zawali..odkupić ziemię i pobudować market….polski market…nie żadne lidle czy biedronki…a swoją drogą jak taka ruina może być zadłużona….czyżby już poprzedni własciciele brali pożyczki w SKOK-U na hipotekę??

hadwao
6 lat temu

czy wy komuchy wiecie co to jest święte prawo własności

pic
odpowiada  hadwao
6 lat temu

Znam też powiedzenie „wolność Tomku w swoim domku”. Wszystko ma jednak swoje granice zgodne z prawem!

WSK
odpowiada  hadwao
6 lat temu

Ale niech to „prawo własności” rzeczywiście będzie PRAWEM! Także wobec „jezuickich” prawników broniących nie tylko kościelną komunę…

PS
6 lat temu

Co to za zabytek,który pochodzi z XIX w.Nie dość,że należał do zaborców to jeszcze odbudowa jego elewacji polegała by na całkowitej jej wymianie,czyli nic nie pozostało by z „dębowo korkowego”pokrycia elewacji,a zastąpienie jej podobno wyglądającym materiałem kosztowało by krocie!Przypomnę,że w Polsce mamy masę zamków i grodów nawet z IX w. o które nie dba się wcale!Ja widzę w tym czyjś interes,czyli odbuduje się za pieniądze publiczne, potem przejmie to osoba prywatna i będzie robić na tym swoje biznesy,tak jak robi się to w „starej przepompowni”,”W synagodze” którą odbudowało miasto a przywłaszczyła sobie „gmina żydowska”.

Kaloryfer
odpowiada  PS
6 lat temu

Co to za zabytek, który powstał 200 lat temu ? pff…. Korek ? Zburzyć i postawić blok. Nalepiej z płyty i kryty papą. Bo przecież to pałac wybudowany przez okropnych niemców. Oj Polaczku, Polaczku.

PS
odpowiada  PS
6 lat temu

do kaloryfer.Tak,gamoniu jestem Polaczkiem a właściwie POLAKIEM i wcale się tego nie wstydzę!Ty za to siebie tym mianem nie powinieneś się zwać!Głupku jeden, w Ostrowie mamy kamienice starsze niż ten „pałac”,który ani nie zachował swojego oryginalnego kształtu ani rozmieszczenia pomieszczeń ze względu na to,że był przekształcony i dostosowany pod potrzeby Technikum Leśnego!

Kaloryfer
odpowiada  PS
6 lat temu

Gamoniu, głupku i co jeszcze? Masz kamienice to o nie walcz a nie rzucasz mięsem w ludzi którzy coś robią a nie tylko siedzą i wyzywają się w internecie. Nie nazwę Cię w żaden obraźliwy sposób bo jestem kulturalnym człowiekiem.

ANDY
6 lat temu

Doceniam zamiary Starosty Rajskiego i zawiłości prawne w tej sprawie licząc na sukces!
Stwierdzenie, że nieruchomość jest zabytkiem nie oznacza też, że automatycznie zostaje objęta nadzorem konserwatorskim i ochroną prawną.
Nie każdy obiekt, nawet wiekowy, jest zabytkiem. Jak mówi ustawa zabytkiem jest nieruchomość lub rzecz ruchoma, będące ze względu na ich świadectwem minionej epoki lub zdarzeń, których zachowanie leży w interesie społecznym wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Warto to sprawdzić, zanim rozpocznie się jakiekolwiek inwestycje związane z tego rodzaju nieruchomością. W przypadku, kiedy jest ona pod ochroną konserwatora, jej właściciel nie może nią już swobodnie dysponować.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/786683,ograniczenie-prawa-wlasnosci-nieruchomosci-gmina.html
Prawo własności jest najszerszym możliwym prawem, jednak nie oznacza to, że jest ono prawem nieograniczonym. Właściciel nieruchomości doznaje szeregu ograniczeń w egzekwowaniu swojego prawa.

Adam
6 lat temu

A wieżą ciśnień na 3 maja kto się zajmie straszy od lat

tragediaa
odpowiada  Adam
6 lat temu

z wieżą to podobno się wkrótce zacznie dziać

Koles
6 lat temu

Panie redaktorze za czym Pan agitujesz? A jak by tak na Pana nieruchomość ktoś wlazł i powiedział że nie kosisz Pan trawy, elewacja zaniedbana, ogolnie niszczeje i kazał Pana wywłaszczyć to co byś Pan powiedział? Wywłaszczano za Bieruta, teraz mamy państwo prawa w ktorym szanuje sie prawo własności. Chyba. Zmuszanie mieszkańcow calego powiatu zeby zrzucali sie na remont starego palacu to proba kradzieży zuchwałej. Remont owszem ale z prywatnych, dobrowolnych datków.

kefir
odpowiada  Koles
6 lat temu

Słuszne uwagi! I słuszna Twoja niepewność, bo nie mamy państwa prawa. Mamy przecież jak zapewniają pisowcy demokrację, z kolei ich konkurenci do koryta krzyczą o zamachach na demokrację. Obu stronom bardzo zależy na demokracji. Jeśli mówią o prawie to maja na myśli tzw. sprawiedliwość społeczną, co to nie wiadomo co to jest. Z obserwacji wnoszę, że jest to zasada prawdziwie demokratyczna, czyli zasada dużej kupy. Czym większa kupa ludzi, tym większa ich racja. Jeśli zbierze się inna większa kupa i przykryje tamtą, to wtedy sprawiedliwość społeczna przyznaje rację większej kupie. Ani demokracja, ani sprawiedliwość społeczna nie maja z normalnym prawem nic wspólnego.
Pałacyk istotnie uroczy, ale nie jest państwowy ani powiatowy, jeśli przymusowo go zabiorą to będzie jak piszesz – kradzież! A jeśli kupią za ładną sumkę spłacając długi właściciela to okradną podatników:)
Wszystko to będzie niezgodne ze zdroworozsądkowym prawem, ale zgodne z demokratyczną zasadą sprawiedliwości społecznej.

Paweł
6 lat temu

nie otwiera się link do petycji

15
0
Napisz co o tym sądziszx