OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Kilkumilionowa dotacja do zwrotu? Ministerstwo mówi dość wobec hali K1

Kilkumilionowa dotacja do zwrotu? Ministerstwo mówi dość wobec hali K1

Minęło blisko osiem lat od uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod rozbudowę i modernizację hali sportowej K1 przy ulicy Kusocińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Inwestycja, określana wówczas jako obiekt o szczególnym znaczeniu dla sportu, miała zostać zrealizowana dzięki wielomilionowemu wsparciu z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dziś wiadomo już, że resort zamierza odzyskać przekazane środki.

Informację o działaniach ministerstwa nagłośnił w mediach społecznościowych Bartosz Karasiński, były prezes koszykarskiej spółki BM Slam Stal SA. Jak wynika z udostępnionych dokumentów, sprawa dotyczy jednak innego podmiotu – BM SLAM Sp. z o.o., którego udziałowcami są Paweł Matuszewski oraz Marcin Napierała.

W 2018 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki kierowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości przyznało na realizację przedsięwzięcia kilka milionów złotych dofinansowania. Modernizowany obiekt miał służyć nie tylko potrzebom ostrowskiej koszykówki, ale również wspierać rozwój tej dyscypliny w skali krajowej we współpracy z Polskim Związkiem Koszykówki.

Choć w pierwszych latach prowadzone były prace związane z inwestycją, projekt do dziś nie został ukończony. Nie zakończono również procesu rozliczenia otrzymanej dotacji.

Do sprawy odniósł się podczas wizyty w Ostrowie Wielkopolskim 23 kwietnia minister sportu Jakub Rutnicki. Pytany o losy publicznych środków przekazanych prywatnej spółce zapowiadał, że kwestia zostanie definitywnie zamknięta. Ponieważ nie udało się osiągnąć porozumienia, resort podjął kroki zmierzające do odzyskania pieniędzy.

W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało, że zrezygnowało z dalszych prób polubownego rozwiązania sporu. Wcześniej rozważano jeszcze umożliwienie inwestorowi dokończenia przedsięwzięcia w dodatkowym terminie i przy zaostrzonych warunkach umownych.

Jak przekazał resort, pismem z 22 kwietnia 2026 roku spółka BM SLAM Sp. z o.o. została wezwana do zwrotu 5 mln 50 tys. złotych dotacji wraz z odsetkami naliczanymi od 15 listopada 2022 roku. Na uregulowanie należności wyznaczono 14 dni od daty doręczenia pisma. W przypadku braku zapłaty ministerstwo zapowiedziało wszczęcie postępowania administracyjnego mającego doprowadzić do wydania decyzji nakazującej zwrot środków.

CZYTAJ  Będą rodzić w Ostrowie, bo u nich oficjalnie zamykają porodówkę!

Według szacunków łączna kwota zobowiązania wraz z odsetkami może wynosić około 7 milionów złotych.

Ministerstwo rozpoczęło już procedurę administracyjną dotyczącą odzyskania pieniędzy. Zabezpieczeniem roszczeń Skarbu Państwa pozostaje wystawiony przez spółkę weksel in blanco.

Jednocześnie Departament Prawny Ministerstwa Sportu i Turystyki zaznacza, że w przypadku pojawienia się informacji wskazujących na możliwość wystąpienia nieprawidłowości, sprawa może zostać przekazana odpowiednim organom ścigania.

Resort podkreślił jednak, że do tej pory nie kierował zawiadomień w tej sprawie. W odpowiedzi na wniosek o informację publiczną zaznaczono, że w sytuacjach związanych z niewykonaniem obowiązków wynikających z umów dotacyjnych w pierwszej kolejności stosowane są procedury przewidziane w obowiązujących przepisach. Jednocześnie ministerstwo zapewniło, że jeśli pojawią się przesłanki wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa, właściwe służby zostaną o tym niezwłocznie poinformowane.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
26 komentarzy
Rif
12 dni temu

Masz sie łeb i h. to kabinuj nic im nie zrobią za wysokie progi każdy by tak zrobil jak była by okazja

PiS PO jedno zło
odpowiada  Rif
12 dni temu

No przecież że nic im nie zrobią. Kasiora już bezpieczna w kieszeniach. To nie babcia sprzedająca pietruszkę bez zezwolenia.

Mariano
12 dni temu

Bardzo dobrze , rozliczyć wszystko co do złotówki , pociągnąć do odpowiedziałności obu właścicieli , bez żadnych hamulców
Miasto niech się zastanowi komu i na co daje pieniądze
Powstanie spółki Stal s.a. to kolejny numer , wykiwali Wawrzyniaka , ile bezkarności ? Każda kosa trafi na kamień

Mieszkaniec Ostrowa
12 dni temu

Mafia, która przy akompaniamencie władz tego miasta dopuściła się przestępstw na dużą skalę. O wszystkim wiedziała ONA i zastępcy.

Czas na śledczych którzy wiedzą jak znaleźć wałeczki w papierach. Warto się przyjrzeć tym firmom które w tamtym czasie faktury wystawiały i na co. Dostawy towaru z hurtowni czy wytwórni betonu trafiały pod inny adres niż K1…

Zarząd spółki nawet jak się zmieniał można rozliczać z paragrafów KK, dowody się znajdą, świadkowie też.

Mariano
odpowiada  Mieszkaniec Ostrowa
12 dni temu

Dokładnie , mam nadzieję , że ministerstwo i prokurstura nie odpuszczą , ile można tak działać ??? Dziwię się tylko kibicom i sponsorom klubu że otaczają się tym panem z kobylina , wstyd i kompromitacja

"'?;
odpowiada  Mariano
12 dni temu

Klubik spod ciemnej gwiazdy to i kibice dziwni i ślepo patrzący na to całe bagno

Stanisław
odpowiada  Mariano
11 dni temu

W jaki sposób można się „otoczyć” jednym panem z Kobylina? Wytłumacz.

Poznańska
odpowiada  Mieszkaniec Ostrowa
11 dni temu

Taki ogr cały czas jej buduje to są przekręty

Adam
odpowiada  Mieszkaniec Ostrowa
11 dni temu

Tylko sport i sport. Miasto sportem stoi za publiczna kasę.

Ja
odpowiada  Mieszkaniec Ostrowa
11 dni temu

Materiały trafiały na ul. Kościuszki na budowę bloku.

hmm
12 dni temu

po komentarzach w niecie widać jak bardzo mocno działa ogłupianie ludzi ! O zwrocie dotacji było wiadomo już od dawna , to żaden nowy temat ! Na co poszło część pieniędzy, kumaci ludzie też wiedzą. Teoretycznie obecny klub nie jest odpowiedzialny za tą sytuację a wskazani w artykule

Mariano
odpowiada  hmm
12 dni temu

Przecież za tym wszystkim stoi jedna osoba , wykiwał napierałę najpierw , teraz wykiwał swojego kumpla wawrzyniaka , rządzi klubem , majewski stracił rozum i wszedł w bagno , niech się za tego z kobylina weźmie prokuratura i służby , czas najwyższy ,

26
0
Napisz co o tym sądziszx