OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Kilkumilionowa dotacja do zwrotu? Ministerstwo mówi dość wobec hali K1

Kilkumilionowa dotacja do zwrotu? Ministerstwo mówi dość wobec hali K1

Minęło blisko osiem lat od uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod rozbudowę i modernizację hali sportowej K1 przy ulicy Kusocińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Inwestycja, określana wówczas jako obiekt o szczególnym znaczeniu dla sportu, miała zostać zrealizowana dzięki wielomilionowemu wsparciu z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dziś wiadomo już, że resort zamierza odzyskać przekazane środki.

Informację o działaniach ministerstwa nagłośnił w mediach społecznościowych Bartosz Karasiński, były prezes koszykarskiej spółki BM Slam Stal SA. Jak wynika z udostępnionych dokumentów, sprawa dotyczy jednak innego podmiotu – BM SLAM Sp. z o.o., którego udziałowcami są Paweł Matuszewski oraz Marcin Napierała.

W 2018 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki kierowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości przyznało na realizację przedsięwzięcia kilka milionów złotych dofinansowania. Modernizowany obiekt miał służyć nie tylko potrzebom ostrowskiej koszykówki, ale również wspierać rozwój tej dyscypliny w skali krajowej we współpracy z Polskim Związkiem Koszykówki.

Choć w pierwszych latach prowadzone były prace związane z inwestycją, projekt do dziś nie został ukończony. Nie zakończono również procesu rozliczenia otrzymanej dotacji.

Do sprawy odniósł się podczas wizyty w Ostrowie Wielkopolskim 23 kwietnia minister sportu Jakub Rutnicki. Pytany o losy publicznych środków przekazanych prywatnej spółce zapowiadał, że kwestia zostanie definitywnie zamknięta. Ponieważ nie udało się osiągnąć porozumienia, resort podjął kroki zmierzające do odzyskania pieniędzy.

W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało, że zrezygnowało z dalszych prób polubownego rozwiązania sporu. Wcześniej rozważano jeszcze umożliwienie inwestorowi dokończenia przedsięwzięcia w dodatkowym terminie i przy zaostrzonych warunkach umownych.

Jak przekazał resort, pismem z 22 kwietnia 2026 roku spółka BM SLAM Sp. z o.o. została wezwana do zwrotu 5 mln 50 tys. złotych dotacji wraz z odsetkami naliczanymi od 15 listopada 2022 roku. Na uregulowanie należności wyznaczono 14 dni od daty doręczenia pisma. W przypadku braku zapłaty ministerstwo zapowiedziało wszczęcie postępowania administracyjnego mającego doprowadzić do wydania decyzji nakazującej zwrot środków.

CZYTAJ  Weekend pełen atrakcji w Ostrowie Wielkopolskim. Sprawdź, co będzie się działo 12-13-14 czerwca 2026

Według szacunków łączna kwota zobowiązania wraz z odsetkami może wynosić około 7 milionów złotych.

Ministerstwo rozpoczęło już procedurę administracyjną dotyczącą odzyskania pieniędzy. Zabezpieczeniem roszczeń Skarbu Państwa pozostaje wystawiony przez spółkę weksel in blanco.

Jednocześnie Departament Prawny Ministerstwa Sportu i Turystyki zaznacza, że w przypadku pojawienia się informacji wskazujących na możliwość wystąpienia nieprawidłowości, sprawa może zostać przekazana odpowiednim organom ścigania.

Resort podkreślił jednak, że do tej pory nie kierował zawiadomień w tej sprawie. W odpowiedzi na wniosek o informację publiczną zaznaczono, że w sytuacjach związanych z niewykonaniem obowiązków wynikających z umów dotacyjnych w pierwszej kolejności stosowane są procedury przewidziane w obowiązujących przepisach. Jednocześnie ministerstwo zapewniło, że jeśli pojawią się przesłanki wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa, właściwe służby zostaną o tym niezwłocznie poinformowane.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
26 komentarzy
Wowojtek
8 dni temu

Czy to wszystko też jest powiązane z rodzinką Kor……..?

jaca
9 dni temu

ciekawe ile miasto da im na następny sezon, słyszałem, że ma być 4 milion już być przygotowane i walka w play off

Jurgon
odpowiada  jaca
8 dni temu

Nic nie powinno dać, nic !!!!!!!!!!

Karolina
9 dni temu

Kolejny syf się zaczyna a mówili że wszystko zostało spłacone kolejne kłamstewka bm slam

Rockowiec1
9 dni temu

becia i ekipa jak zawsze dobrze robi

Marian
9 dni temu

A taki był ładny kobyliński hiszpański
Bierzcie się za nich bez wymówek a wy jako redakcja pilotujcie temat i pilnujcie

gamechanger
9 dni temu

ta hala to był wał od samego początku! Dobrze, że PO się wzięło za tych ludzi! Oby ludzie zwiazani z tym klubem nigdy nie mieli dostepu do publicznych pieniedzy! Chociaz jest tam podobno znow prezesem niejaki pijak o czerwonej mordce

Kibic
odpowiada  gamechanger
9 dni temu

Znany jako Wanesska…miłośnik materacy, tancerz z podtorunskiej wsi

radny
9 dni temu

Napierała to ten uczciwy przedsiębiorca co przeniosl biznes z ostrowa do radłowa? i radny paduch w kampanii podal jako przyklad ze przedsiebiorcy uciekaja z ostrowa? Panie radny ladnymi ludzmi sie pan otacza 🙂 Pani Drozd to siostra radnego Kornaszewskiego – ladnie tak sie bylo lansowac z panem matuszewskim po hali?

Wowojtek
odpowiada  radny
8 dni temu

Hehee to ja wowojtek

cba-cbś
9 dni temu

I jak kibice tego śmiesznego klubu ,dalej będzie się zachwycać waszym idolem ?

Do cba
odpowiada  cba-cbś
9 dni temu

Klub o nazwie „bańka” łostrów z kibicami siedzącymi na trybunach jak w jak w teatrze .

Mieszkaniec wioski smerfów
9 dni temu

Hala stała w miejscu a apartamentowiec przy ul.Kosciuszki rosnął w oczach i wybudowali go pracownicy zatrudnieni przy budowie hali czyli pracowników Napierała miał gratis, sprytne posunięcie, ciekaw jestem czy teraz poczuje się do zwrotu przynajmniej części kosztów. Znając życie- nigdy…

Gosia Gosia Gosia
9 dni temu

Ładnie się budżet nie spina, że szukają hajsu gdzie się da ;P
Uśmiechnijcie się brygada 🙂

26
0
Napisz co o tym sądziszx