Trwa oczyszczanie wody na Piaskach

Udostępnij
Tweet

Sezon kąpielowy zakończony, ale nadal trwają prace związane z rekultywacją zbiornika na terenie Ośrodka Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Nieprzerwanie pracuje aerator, który przede wszystkim usuwa siarkowodór, metan i amoniak z dna zbiornika. W listopadzie rozpocznie on tzw. bagrowanie – czyli powolne, mechaniczne usuwanie warstwy osadów dennych.

+ {openx:3}

Pierwsze efekty były już widoczne w sezonie letnim 2014. Większość zbiorników wodnych w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego zostało zamkniętych przez sanepid z powodu zakwitu sinic. Na zbiorniku Piaski – Szczygliczka już
w listopadzie 2013 roku wykonano pierwsze zabiegi mobilne mające na celu walkę z sinicą . Spółka już dwukrotnie pozyskała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na rekultywację ostrowskiego zbiornika. Ze środków tych sfinansowano zakup roślin wodnych oraz zabiegi mobilnej aeracji co pozytywnie wpłynęło na jakość wody w zbiorniku. W pierwszym etapie posadzono 10 tysięcy sztuk roślin wodnych. Przeprowadzono także zabiegi mobilnej aeracji. Miało to na celu unieszkodliwienie fosforu, który jest głównym winowajcą zakwitu sinic.

Jednocześnie ze środków urzędu miasta został zakupiony aerator pulweryzacyjny o napędzie wietrznym wyposażony w system dozowania koagulantu pozwalający na trwałą inaktywację fosforu oraz zapewniający istnienie systematycznie rozszerzającej się strefy wysokiego natlenienia. Zamontowany aerator spełnia dwie funkcje. Pierwsza to usuwanie z warstwy naddennej siarkowodoru, metanu i amoniaku, a następnie natlenienie tej warstwy. Druga funkcja to bagrowanie, które rozpocznie się w listopadzie 2014 roku i potrwa do końca marca. Jest to mechaniczne usuwanie warstwy osadów dennych co jest równoznaczne z usunięciem zdeponowanych w nich ładunkach substancji biogennych. Na poprawę jakości wody w znacznej mierze mają wpływ gatunki ryb znajdujące się w zbiorniku. Bardzo ważną rzeczą jest, by w zbiorniku została zachowana równowaga populacji gatunkowej ryb, ponieważ to przyczyni się do odbudowy zooplanktonu. Zarząd Spółki MZZ ma nadzieję, że Polski Związek Wędkarski włączy się do podejmowanych działań ratowania zdegradowanego zbiornika gdyż to on prowadzi gospodarkę rybacką na akwenie. Apelujemy również do wędkarzy o wyeliminowanie zanęt spożywczych na dużym zbiorniku gdyż w dużym stopniu wpływają one na jakość fizykochemiczną wody.

CZYTAJ  Wypadła z drogi. To nie jej wina?

Rozpoczęty proces rekultywacji zbiornika Piaski – Szczygliczka przebiega jak na razie prawidłowo jednakże wymaga dalszej kontynuacji w latach następnych. Na działania w 2015 roku spółka będzie starała się pozyskać środki finansowe, które pozwolą nadal prowadzić rekultywację zbiornika.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx