Wiemy co przewróciło wielki dąb

Udostępnij
Tweet

Przy ul. Poznańskiej w Ostrowie Wielkopolskim stał wielki dąb. Czasy świetności miał już za sobą. Na jego szczycie, zamiast korony z liśćmi zamontowano bocianie gniazdo. W ostatnich czasach można było tam zaobserwować te piękne ptaki. Ale to nie one przyczyniły się do przewrócenia tak potężnego drzewa. Winowajca jest wielokrotnie mniejszy.

+

Dęby w Polsce są pod ochroną. Teoretycznie nic nie powinno się drzewu stać. No chyba, że winowajca też jest pod ochroną. Tym razem przepiękny okaz natury został zamieszkany i tym samym zaatakowany przez Kozioroga Dębosza. Jest to największy w Polsce chrząszcz występujący głównie na dębach. Preferuje ponad 100-letnie okazy drzew w miejscach dobrze nasłonecznionych. Larwy żerują na drzewach, doprowadzając do ich powolnego uśmiercenia. Największa populacja tego owada notowana jest w pobliskiej Dolinie Baryczy.

Opadające drzewo wpadło na pobliską posesję, zatrzymując się kilkadziesiąt centymetrów przed świeżo postawionym budynkiem mieszkalnym.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
arci
6 lat temu

Czy kiedyś przy tym dębie nie była premia WP??? Tak czy inaczej obok w domu , który kiedyś istniał odbywały się święcenia wielkanocne ……. chyba 50lat temu .

lech
6 lat temu

dęby nie są pod ochroną! Pojedyncze egzemplarze lub zbiorowiska z udziałem dębów są chronione ze względów ekologicznych. Takie najbliższe zbiorowisko to rezerwat „Borowina” W leśnictwie które prowadzę jest wiele dębów podlegających ochronie. Niektórym to i Rogalińskie mogłyby pozazdrościć , zwłaszcza stanu zdrowotnego.
I jeszcze jedno , skojarzyło mi sie to zdarzenie ze świetną aktorką Mieczysławą Ćwilińską i sztuką w której grała główną rolę: Drzewa umierają stojąc. Pasuje jak ulał do tego tematu.

Stefan
6 lat temu

Ten dąb jest starszy ode mnie. Znam go od dzieciństwa, a mam już 65 lat. Czas umierać.

Leśnik
6 lat temu

Całe szczęście, że bociany zdołały odlecieć no i, że nikomu nic się nie stało. Pytanie, czy nawiedzeni ekolodzy zrobią coś dla ptaków które za rok przylecą i będą szukały swojego gniazda, czy przywiążą się do powalonego drzewa, żeby leżał tak jak leży bo dąb sam się musi odrodzić?

od córki leśnika :
odpowiada  Leśnik
6 lat temu
kasia
odpowiada  Leśnik
6 lat temu

Ci co się przywiązują do drzew to nie ekolodzy

6
0
Napisz co o tym sądziszx