Rower miejski – umowa podpisana

Już we wrześniu tego roku na ostrowskich ulicach pojawią miejskie rowery. Dziś, w ostrowskim urzędzie, Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostarczenie systemu z firmą Nextbike – liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Pojazdy będą kolorystyką odpowiadać nowym ostrowskim autobusom i miejskiemu logo. Co ważne, ich wypożyczenie będzie bezpłatne. Stacje powstaną dzięki 15 milionom unijnego dofinansowania na projekt związany z działaniami niskoemisyjnymi w mieście.

+

Ostrowianie, już od września tego roku, będą mogli poruszać się ulicami miasta miejskimi rowerami. Dwie pierwsze stacje staną przy ulicy Towarowej oraz na budowanym obecnie parkingu buforowym pomiędzy stadionem a Basenem Miejskim. Umowę na dostarczenie rowerów, wraz z terminalami, MZK podpisał dziś z firmą Nextbike.

– Lokalizacje stacji nie są oczywiście przypadkowe. Chodzi o to, by pojawiły się one w miejscach, gdzie z jednego środka transportu można przesiąść się na inny. Z roweru skorzystamy przy ulicy Towarowej wychodząc z dworca, a na parkingu buforowym przy Paderewskiego, kiedy zostawimy tam samochód – tłumaczy Bartosz Ziółkowski, prezes MZK.

Rowery są tylko częścią wspólnego projektu miasta, MZK oraz spółki Oświetlenia Uliczne i Drogowe, który dotyczy unowocześnienia transportu miejskiego oraz wdrożenia innych działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza. Wartość tego projektu to 21 milionów złotych przy dofinansowaniu z WRPO w wysokości blisko 15 milionów złotych.

– W ramach pozyskanych środków MZK zakupi 4 autobusy o napędzie elektrycznym oraz 3 autobusy z silnikami diesla spełniającymi normę EURO 6. Projekt to też inwestycje w infrastrukturę transportową – biletomaty, wiaty przystankowe i tablice elektroniczne. To także inteligentny system zarządzania ruchem (ITS), jak również montaż energooszczędnego oświetlenia – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W obu stacjach znajdzie się 15 stanowisk oraz 10 rowerów. Kolorystyka pojazdów odpowiadać będzie użytej w miejskim logo, która wykorzystana zostanie również na nowych ostrowskich autobusach. Efektem będzie spójność kolorystyczna elementów miejskiej komunikacji.

CZYTAJ  Czy ostrowianie przesadnie grzeją kaloryferami? OZC odpowiada

Przetarg na dostarczenie systemu roweru miejskiego ogłoszony przez Miejski Zakład Komunikacji wygrała firma Nextbike Polska. W sezonie 2017 użytkownicy w całej Polsce mają do dyspozycji 10 869 rowerów i 946 stacji tej firmy. Nextbike Polska jest liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich.

– Nasz system funkcjonuje na czterech kontynentach. Co ważne, jeśli zarejestrujemy się do systemu w Ostrowie, możemy już bez ponownej rejestracji, korzystać z rowerów miejskich we wszystkich polskich miastach, w których nasz system funkcjonuje. Podobnie będzie za granicą kraju – tłumaczy Jakub Giza, specjalista ds. relacji z samorządami w firmie Nextbike. – Serdecznie witamy ostrowian w naszym globalnym rowerowym systemie. Wiem, że w tym mieście mieszkańcy kochają ten sposób poruszania się.

Do systemu będzie można zalogować się przez Internet lub w terminalu przy stacji. Otrzymujemy PIN, który należy zapamiętać i gotowe – możemy wyruszać w trasę.

Ostrowskie rowery będą wyposażone we wszelkie elementy niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy, m.in. w trzybiegową przerzutkę, automatyczne oświetlenie przednie i tylne, dzwonek, hamulce (ręczny i nożny), wodoodporne siodełko, szyfrowy zamek (kod do niego otrzymujemy przy wypożyczeniu, warto go zapamiętać) i koszyk do przewożenia toreb i pakunków. Rama rowerów typu „unisex” umożliwia wygodne korzystanie niezależnie od płci i ubioru użytkownika. Koła mają 26 cali. Rowery będą również wyposażone w czujnik GPS.

Warto podkreślić, że jest to pierwszy etap wprowadzania systemu roweru miejskiego do Ostrowa. Kolejny ostrowski projekt dotyczący działań niskoemisyjnych przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną Zarządu Województwa Wielkopolskiego, czego efektem będzie dotacja ze środków europejskich – to blisko 32 miliony bezzwrotnej dotacji. Całkowita wartość projektu to ponad 42 miliony złotych.

– W ramach tych środków powstaną kolejne dwie stacje roweru – na ostrowskim Rynku oraz przy centrum przesiadkowym. Kupimy też 6 autobusów elektrycznych i 3 z silnikiem diesla, rozbudujemy system ITS, a także wymienimy oświetlenie w kolejnych dwóch osiedlach. W ramach projektu powstanie również ponad 6 kilometrów ścieżek rowerowych i 5 punktów napraw rowerów. Wybudowane zostanie też centrum przesiadkowe – wylicza prezydent miasta. – Te dwa projekty to ogromna kwota ponad 60. milionów złotych na działania mające poprawić jakość ostrowskiego powietrza. Rowery, nowoczesne systemy, autobusy, wszystko po to, by zachęcić mieszkańców do pozostawienia swoich samochodów w domu i korzystania z miejskiej komunikacji. Niska emisja to także szkodliwe substancje emitowane przez silniki samochodowe. Z jej efektami walczymy kompleksowo i przez cały rok.

23 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
MŁODY
5 lat temu

świetny pomysł, stacja na piaskach by się przydała bardzo:) w końcu idąc na nogach będę mógł podjechać do centrum i nie przejmować się ze mam rower 🙂 oby tak dalej!! a hejterzy to pewnie wszyscy co autami jeżdżą nawet 100m do sklepu hahahah ruch to zdrowie!!

Ciepłownik
5 lat temu

Jak przyjeżdżają na Piaski, to na Piaski, a jak chcą do galerii lub na Rynek na lody, to dojadą tam bezproblemowo samochodem. Bo zwiedzać w naszym mieście, to za bardzo czego nie ma.

:)
5 lat temu

Super pomysł:) Proponuję postawić rowery na Piaskach, pewnie wiele osób z nich skorzysta, szczególnie osoby przyjeżdżające na Piaski autem spoza Ostrowa!!!

Ciepłownik
5 lat temu

Z tego co się orientuję, to prawie każda rodzina w Ostrowie ma samochód, więc logicznie rozumując KAŻDY również ma, a jak nie ma to może mieć rower. Skoro tak, to po co te stacje? Dla turystów? Jakich? I skąd ci turyści znajdą się nagle w „zabytkowej dzielnicy” przy Paderewskiego. A przy dworcu? Dla kogo? Dla tych co dojeżdżają do pracy? A może do szkoły? Bo jak wiadomo, to ruch na dworcu jest związany prawie w 100% z tymi, których wyżej wymieniłem. Rozumiem, że miasto dostało dotację ze środków UE, ale swój wkład musiało mieć i to są właśnie pieniądze zmarnowane. Na siłę władza chce Ostrów upodobnić do metropolii, ale nic z tego, bo chociaż to miasto bardzo przyjemne, to niestety coraz większy zaścianek. A teraz po otwarciu obwodnicy to przysłowiowy pies z kulawą nogą tu nie zajrzy. No chyba, że przez przypadek.Więc nie rozumiem za co te pochwały.

Julia
5 lat temu

Czy niektórzy do tego dojrzeli?

OtoMoto
5 lat temu

Super! Będzie więcej tych #@%# po przejściach dla pieszych naginać. Już i tak w niektórych miejscach trzeba slalomem ich omijać, bo ma ścieżkę obok a i tak napier… jezdnią, bo przecież po co po ścieżce.

Adtek
5 lat temu

Brak słów – zamiast tworzyć nowe miejsca pracy dzięki programowi – mało emisyjnemu lub podobne to dalej wspierają pedałowanie rowerami rodem … jade do PGRu lub do baru – rower dla wszystkich to powinna być rekreacja a nie na co dzień banda nierobów i darmozjadów jak inni pracują – wpier…. się na krajówki rowerem lub główne drogi i to jeszcze jeden z drugim debilem z pedałka na pedałek jeszcze faja w ryju lub rozmowa przez telefon z komisu

T.j.
odpowiada  Adtek
5 lat temu

Co za debilna składnia i zero konkretnych argumentów! Jak nie umiesz pisać kretynie to wracaj z powrotem do podstawówki. Masz szansę teraz się poduczyć 8 pełnych lat! Co do rowerów to pomysł na ocenę celujący z plusem! Sam jeżdzę autem ale staram się to ograniczać ile tylko mogę bo nie ma to jak rowerem do miasta lub przez miasto! Szybciej, zdrowiej i weselej! Pozdro Adtek i do zobaczenia gdzieś na krajówce ?

Adtek
odpowiada  T.j.
5 lat temu

następny debil na rowerze powyżej

Tolerancyjny
5 lat temu

Ponieważ, żeby jechać na rowerze, to trzeba pedałować, rowery powinny być w kolorze tęczy.

PS
5 lat temu

„Niska emisja to także szkodliwe substancje emitowane przez silniki samochodowe. Z jej efektami walczymy kompleksowo i przez cały rok.”Brawo.brawo…

Ojciec chrzestny
5 lat temu

To co ja mam teraz za rok kupić swojemu chrześniakowi na prezent komunijny?

23
0
Napisz co o tym sądziszx