Gabinety stomatologiczne wracają do szkół

Po odbiorze technicznym są już gabinety stomatologiczne w Szkole Podstawowej nr 1 i w Szkole Podstawowej nr 5. Pomieszczenia są wyremontowane i wyposażone w najnowszej klasy sprzęt. To pierwszy krok do tego, aby do ostrowskich szkół wróciła bezpłatna opieka stomatologiczna.

+

Gabinety stomatologiczne w szkołach to kolejny etap realizacji programu profilaktycznego „Żeby piękny uśmiech mieć trzeba tylko chcieć”. Jego pierwsza część dotyczyła edukacji rodziców, nauczycieli przedszkoli oraz samych przedszkolaków. Dzieci miały również przeprowadzone przeglądy ząbków w gabinecie stomatologicznym pod kątem ubytków, wad zgryzu, z płytki nazębnej usunięte zostały istniejące osady, a na końcu każde z dzieci miało wykonane lakierowanie zębów.

Jak wykazały przeprowadzone przeglądy, aż 59% populacji przebadanych dzieci dotkniętych jest aktywną próchnicą, a 56% otrzymało zalecenie konsultacji z ortodontą ze względu na ujawnione wady zgryzu. U 10% dzieci stwierdzono próchnicę kwitnącą.

Teraz opieka stomatologiczna powraca także do szkół podstawowych. Choć gabinety są przygotowane pilotażowo w dwóch ostrowskich szkołach – Szkole Podstawowej nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 5, korzystać z nich będą mogły wszystkie ostrowskie dzieci.

Pomieszczenia gabinetów zostały kompleksowo wyremontowane i zakupiono do nich najnowszej klasy sprzęt i wyposażenie. Inwestycja jest już po odbiorze technicznym. To pierwszy krok ku temu, by bezpłatna opieka stomatologiczna powróciła do szkół.

– Problem próchnicy to ogromny problem, który dotyczy niemal całego społeczeństwa – mówi prezydent Beata Klimek. – Jedną ze skutecznych metod walki z nią jest profilaktyka. Przeprowadzone wśród ostrowskich dzieci przeglądy pokazały, że mamy z czym walczyć, a dla wielu z tych maluchów była to pierwsza wizyta u stomatologa. Wierzę, że powrót gabinetów stomatologicznych do szkół pozwoli nam wcześniej reagować na problemy chorób zębów u dzieci i skuteczniej zadbamy o uśmiechy małych ostrowian.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Nie żyje młoda kobieta. Wypadek z udziałem BMW (aktualizacja)
Subskrybuj
Powiadom o

21 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
realista
6 lat temu

To jest kwestia rodziców czy wolą wydać na nowy LCD czy pójść z dzieckiem do stomatologa! W PRL „Państwo” właziło z buciorami kompetencje rodziców i rodzinę i teraz mamy powtórkę. Efekt będzie taki, że rodzic już w ogóle nie będzie się przejmował zębami dziecka bo o wszystko zadba „Państwo”. Pani prezydent sympatyzuje z SLD a to bardzo blisko już do PIS przecież wiadomo że PIS to też lewica gospodarcza. Komuna wraca.

TAK
6 lat temu

W szkolach praktykanci.,a może jeszcze w zakladach pracy urolog i ginekolog ?!

yes
odpowiada  TAK
6 lat temu

Jeszcze higienistka pilnie potrzebna do codziennego przeglądu uczniów….

Rodzic
6 lat temu

Ci którym nie podobają się dentyści szkolni, powinni napisać oświadczenia, że nie zgadzają się na leczenie uzębienia swojego dziecka w szkole i po krzyku. Po co rozdzierać szaty i drzeć niepotrzebnie ryja!

???
odpowiada  Rodzic
6 lat temu

A jak „lekarz” zasłoni się klauzulą sumienia to co będzie?

!!!
odpowiada  ???
6 lat temu

Widać, że dla ciebie ludzki płód znaczy tyle samo co ząb mleczny.

uf
odpowiada  !!!
6 lat temu

Tylko największy skrobacz Chazan WSZYSTKO WYTŁUMACZY

czytelnik2
odpowiada  uf
6 lat temu

Chazan = Naczelny Skrobacz PRL-u!
Na starość łapy mu się trzęsą, więc na skrobankach nie może już zarabiać, stał się więc łobrońcom.Dla lepszego wrażenia, stał się również 150% katotalibanem!
Jaruzel, który przez całe życie walczył z kościołem, na godzinę przed śmiercią, też stał się katolikiem, żeby mieć wspaniały pogrzeb w katedrze z PISkupami.
Zeszmacić można się zawsze!

Ginekolog
odpowiada  ???
6 lat temu

To kup sobie czarny parasol i dołącz do protestujących dziewuch wraz z Klimek, Matecką i diwą Bogną Kowalską.

pielęgniarz
odpowiada  Ginekolog
6 lat temu

Pewnie ze swoją grubą gębą nie potrzebujesz antykoncepcji ani skrobanki che…che…

Lot
6 lat temu

Tylko żeby nie leczyli znowu zdrowych zębów, tak jak miało to miejse kilka lat temu – po kontroli zębów zorganimowanej dla szkół, okazało się, że wszyscy mają po kilka zębów do leczenia!!!! Idąc do swojego prywatnego stomatologa okazało się, że 1 ząb wymaga małego leczenia ( a nie 7 jak stwierdził „ekspert” na zlecenie szkoły)

Is
odpowiada  Lot
6 lat temu

Stmatologia w podstawówce to 20 lat wstecz a nie kilka

Lot
odpowiada  Is
6 lat temu

Ale ten czas leci, masz rację Is 😉

ANDY
odpowiada  Is
6 lat temu

„Naród z Partią. Partia z Narodem”. PiS odmładza.

RODZIC
6 lat temu

Zaradny rodzic nie potrzebuje gabinetu w szkole a w razie potrzeby /także profilaktycznie/ znajdzie sposób na przebadanie dziecka stomatologicznie. Nie pozwoliłbym jakiemuś nieduczonemu stomatologowi z tytułem po znajomości grzebać w uzębieniu mojego dziecka! Po to żeby później z własnej kieszeni jeździć po klinikach po całej Polsce, na poprawki tudzież na wprawianie implantów za dziesiątki tysięcy złotych?!
Pamiętam czasy jak PAŃSTWO „troszczyło” się o zęby – efekt był taki że 30 latek nie miał 1/3 uzębienia, bo jak trafił do takiego szkolnego rzeźnika z bożej łaski, to później do śmierci unikał stomatologów. Idiotyzm rodem z PRL. Ilość ponad jakość. Niech totalna władza przestanie okradać rodziców ,wydawać kasę na „misiewiczów’’ a będą mieli na dobrych lekarzy.

Liberał
6 lat temu

Jak PiS będzie tak dalej robił, to społeczeństwo pójdzie prędzej czy później z torbami.

Wyborca
6 lat temu

Co by było gdyby rządziła dzisiejsza opozycja totalna? Wyprowadzaliby kasę państwową na potęgę.

SCERBATY
6 lat temu

Czy do szkolnych gabinetów stomatologicznych wrócą też stomatolodzy?

!!!
odpowiada  SCERBATY
6 lat temu

Zatrudnią świeżego doktorka zaraz po studiach, co na naszych dzieciach będzie się stomatologii praktycznej uczył. A to dzięki – wolę iść do specjalisty i za to zapłacić. Czasy są trochę inne niż za PRL jak dentysta łapał dzieci po szkole !

Praktykant
odpowiada  !!!
6 lat temu

Żaden majster z nieba nie spadł. I lepiej, żeby młody dentysta uczył się na mlecznych zębach, które prędzej czy później same wylecą.

75thecrow
6 lat temu

Brawo w każdej szkole powinien być gabinet stomatologiczny i obowiązkowe wizyty wszystkich uczniów w nim, bo jak nie dbają teraz to później zbankrutują wydając na stomatologów

21
0
Napisz co o tym sądziszx