„Czy WIEŚ, że chcę być bezpieczny?”

Udostępnij
Tweet

Gospodarstwo to dla wielu osób jednocześnie dom i miejsce pracy, w którym przebywają także dzieci – dlatego ostrowscy policjanci oraz Państwowa Inspekcja Pracy przypominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa na wsi. Jak wynika z komunikatu KRUS o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników tylko w I kwartale 2017 r., w województwie wielkopolskim zgłoszonych zostało aż 584 wypadków.

+

Jak wynika z komunikatu o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników opublikowanego przez KRUS, tylko w I kwartale 2017 roku, w województwie wielkopolskim zostały zgłoszone aż 584 wypadki.

Ostrowscy policjanci oraz Państwowa Inspekcja Pracy prowadzą szereg działań mających na celu uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach jakie niesie za sobą praca na wsi. Gospodarstwo to dla wielu osób jednocześnie dom i miejsce pracy, w którym przebywają także dzieci – dlatego pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Szczęśliwe dzieci to duma i radość rodziców. One lubią naśladować dorosłych, próbują i chcą pomagać w pracach domowych oraz gospodarskich. Trzeba zrobić wszystko, by ta pomoc nie zagrażała ich życiu i bezpieczeństwu. Powierza im czynności muszą być dostosowane do wieku i możliwości dzieci. To zadanie rodziców i opiekunów.” – Główny Inspektor Pracy – Roman Giedrojć

Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych policjanci przypominają o wykazie czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Pamiętać należy m. in. że zabronione jest powierzanie dzieciom kierowania ciągnikiem rolniczym oraz obsługi maszyn rolniczych, niedozwolone jest także przebywanie dzieci w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych czy angażowanie dzieci do pomocy przy sprzęganiu maszyn.

Dzieci nie mogą także wykonywać prac związanych ze ścinaniem drzew czy obsługą zwierząt o dużej masie ciała. Należy chronić najmłodszych przed dostępem do substancji chemicznych stosowanych w gospodarstwie, ponieważ kontakt z nimi może doprowadzić do poważnych poparzeń błon śluzowych, oczu czy skóry.

CZYTAJ  Wiózł po pijaku małe dziecko. Wpadł na trzeźwym poranku (ZDJĘCIA)

Lato dla dzieci to głownie zabawa na świeżym powietrzu. Zgodnie z myślą programu „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” przypominamy, aby swoją uwagę zwrócić na dzieci bawiące się w pobliżu zbiorników wodnych. Wybierajmy tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli, gdzie w razie wypadku będziemy mogli szybko uzyskać pomoc ratowników, policjantów czy innych osób przebywających w tym czasie na plaży.

Poniżej zamieszczamy materiały związane z bezpieczeństwem na wsi oraz bezpieczeństwem nad wodą:

– wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/wypadki-przy-pracy-rolniczej/przyczyny-i-okolicznosci-wypadkow/wykaz-czynnosci-szczegolnie-niebezpiecznych-zwiazanych-z-prowadzeniem-gospodarstwa-rolnego-ktorych-nie-wolno-powierzac-dzieciom-ponizej-16-lat/

– link „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” http://www.policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/32301,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-Strona-glowna.html

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx