Młodzież na stażach

Udostępnij
Tweet

W maju 2017 roku piętnastu uczniów Zespołu Szkół Usługowych wraz z nauczycielką języka angielskiego Dominiką Rynowiecką wyjechało na praktyki zawodowe do Anglii. Praktyki odbywały się w dwóch miejscowościach na południu Anglii, a mianowicie w Totnes i Paighton.

+

Praktyki realizowane były w okresie od 15 do 26 maja 2017 r. Odbywały się w ramach projektu pn.: „Chcę być zawsze profesjonalistą”, realizowanego przez Zespół Szkół Usługowych. Projekt jest realizowany w ramach programu „Program Operacyjny Wiedza, Edukacja Rozwój 2014-2020”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Sam projekt to efekt współpracy Wydziału Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim oraz grona pedagogicznego Zespołu Szkół Usługowych z restauracjami i hotelami w Anglii. Koordynowany jest przez Barbarę Jakubowską – kierownika kształcenia praktycznego w ZSU oraz Martę Biernat i Tomasza Sobczaka z Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Wydziału Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

zdjecie

Młodzi technicy żywienia i hotelarze pracowali w wielu restauracjach i hotelach. W czasie pracy uczniowie zdobywali nowe umiejętności praktyczne oraz wiedzę związaną z wykonywanym zawodem. Technicy żywienia pracowali na kuchniach oraz salach konsumenckich gdzie wykonywali dania oraz obsługiwali konsumentów. Technicy hotelarstwa pracowali na recepcji oraz jako obsługa hotelowa.

Restauracje i hotele dawały uczniom możliwość wykonywania zawodu. Pracodawcy uczyli jak korzystać z wyposażenia restauracji i hoteli oraz udzielali cennych rad i wskazówek.

Cały personel był wyrozumiały i cierpliwy dla nas. Każdy wypowiadał się w sposób zrozumiały jasny i czytelny dla praktykantów- powiedziała stażystka Dominika Staroojciec z ZSU.

Wszyscy praktykanci zdobyli nowe umiejętności językowe, poznali inną kulturę oraz inny styl życia, uczestniczyli w wycieczkach kulturowo – krajoznawczych, miedzy innymi do Dartmouth, gdzie podziwiali ruiny zamku, ocean i Plymouth.

zdjecie

Wyjazd był nie tylko nie zapomnianą przygodą ale także miejscem gdzie zdobyliśmy nowe umiejętności i podszkoliliśmy język międzynarodowy jakim jest angielski. Poza tym upewniliśmy się, że wybraliśmy odpowiedni zawód i że chcemy nadal kontynuować naukę w tym kierunku. Wszyscy mamy nadzieję, że te praktyki przyniosą nam szansę na dobrą pracę, że dzięki nim będziemy mogli rozwijać się w swoich kierunkach- powiedziała stażystka Dominika Staroojciec z ZSU.

Pobyt poza granicami kraju, praca w zespole międzynarodowym dodał uczniom więcej pewności siebie, a praca w grupie nauczyła ich tolerancji oraz współpracy z drugim człowiekiem.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mieszkaniec
7 lat temu

Młodzi posmakowali pracy w Anglii i po szkole zapewne tam pojadą.

ala
7 lat temu

ala ma kota a kot ma ale

Angielski smakosz
7 lat temu

To ja poproszę batona z musztardą i herbatę.

Mariusz
7 lat temu

Do Palm i PS: Smutne ale prawdziwe. Niestety zarabiając 1,5 czy 2 tyś. myślicie że tutaj zostaną. Utrzymać siebie, mieszkanie, prąd, gaz, samochód… A miej rodzinę, dzieci. Ciekaw sam ile Wy zarabiacie. Też mi się to nie podoba, z mojej rodzinie wiele osób wyjechało… Pozdrawiam i życzę Najlepszego!!

Palm
7 lat temu

Nie widzę w tym nic pozytywnego. Takie staże śmiało można przeprowadzić w Polsce jak i w Ostrowie. Spore pieniądze wyrzucone w błoto, nieważne czyje. W sumie Unia dała i do Unii wróciły bo wydane na zachodzie. W dłuższej perspektywie zyskają na tym kraje zachodniej Europy bo przyciągają młodych ludzi z Polski.

niewolnik z Polski
odpowiada  Palm
7 lat temu

czego tu w tym niewolniczym kraju mają szukać pracy, wegetacji , kredytu? Niech jadą zarobią może nawet nie wrócą dla swojego dobra .

Arek
7 lat temu

Heh a już myślałem że pojechali na zmywak jako staż 😛

PS
7 lat temu

No brawo,skoro już na etapie szkoły zachęca się do wyjazdu na wyspy.Wykształceni za nasze podatki, są wręcz „sprzedawani”zachodnim pracodawcom jako tania siła robocza.Młodzi technicy,którzy w Polsce mogli by być wspaniałymi szefami kuchni i tak wyjadą tam,bo zachęceni wyższymi zarobkami zrezygnują z doskonalenia się na rzecz zmywaka,mopa czy też sprzątania wymiocin w londyńskim barze.Na marginesie, ciekawe ilu z tych praktykantów zostawiło tam już swoje CV?

KOMENTUJĄCY
odpowiada  PS
7 lat temu

Kiedyś jak byłem na takim stażu tylko w innym zawodzie to dostawaliśmy później oferty w stylu, że po skończeniu szkoły jesteśmy mile widziani jako pracownicy w tych zakładach.
Angolom nie chce się robić, wolą narobić dzieciaków i państwo da.

9
0
Napisz co o tym sądziszx