OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Oszustwo “na córkę”. Stracili ponad 50 tys. zł

Po raz kolejny na terenie naszego miasta pojawili się przestępcy wyłudzający pieniądze od osób starszych. Tym razem oszustka podający się za córkę zadzwoniła do 79-letniej ostrowianki i jej 88-letniego męża. Niestety seniorzy dali się oszukać i przekazali przestępcom kilkadziesiąt tysięcy złotych.

+

Podobnie jak w innych tego typu zdarzeniach, wszystko zaczęło się od telefonu do starszej osoby. Osoba, która zadzwoniła podała się za córkę. Rozmówczyni powiedziała kobiecie, że potrzebuje dużą ilość gotówki, ale nie może powiedzieć w tej chwili na co, lecz powie i wyjaśni wszystko później. Kobieta myśląc, że pomaga bliskiej osobie postanowiła wypłacić pieniądze z banku. Oszustka kazała seniorce przekazać pieniądze rzekomemu tacie, który był w domu, a kobiecie przyjechać pod wskazany adres, gdzie ma na nią oczekiwać. Pokrzywdzona nie zastała nikogo pod podanym adresem. W tym samym momencie w mieszkaniu seniorów pojawił się mężczyzna, któremu pokrzywdzony przekazał ponad 50 tysięcy złotych.

Kolejny raz apelujemy do seniorów, aby nie działali pochopnie. Emocje nie są dobrym doradcą, w podobnych sytuacjach. Każdorazowo, w chwili wątpliwości natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 997 lub 112, gdzie oficer dyżurny Policji udzieli nam informacji jak mamy dalej postępować.

Pamiętaj!

-zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

-oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

-jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę

-Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy

-nie działaj pochopnie pod presja czasu

-po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą

-jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
audi s
3 lat temu

kupil bym drugie S3,,,,, MAM NA OKU JUZ 2004ROK

Przedsiębiorczy
3 lat temu

Jak ja bym miał wolne 50 tysięcy, to część bym przehulał, a resztę zainwestowałbym w dobre alkohole.

Kat
3 lat temu

Żal takich ludzi. Pieniądze pewnie nie do odzyskania. Takich oszustów powinno się traktować jak kiedyś koniokradów na Dzikim Zachodzie, czyli wieszać bez sądu.

obserwator 1
3 lat temu

Nie dziwi mnie to że KK w Polsce zbudował takie IMPERIUM.

mumu
3 lat temu

Nie stety stary człowiek nie zawsze jest tak sprawny umysłowo,więc stanowi nie lada gratkę do wszelakiej maści naciągaczy,którzy bez skrópułów to wolniejsze myślenie wykorzystują,człowiek starszy wiekiem ma otępiałe zmysły, niedołężnieje potrzebuje na wszysttko więcej czasu,no i trafia na skur..syna bez skrupułów co to by swoją matkę sprzedał,a dziecku lizaka zabrał.Dla kogoś takiego nie powinno być miejsca w społeczenstwie,przestępcom powinno się tatuować na ryjach to czego się dopuścili,aby porządny obywatel wiedział z kim ma do czynienia,nie będę poruszał utrzymania takich za nasze podatki bo to temat rzeka.

janna
odpowiada  ostrowianin
3 lat temu

Ty na prawdę myślisz, że 79-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna śmiga sobie codziennie po siedzi i odwiedzają wspólnie ostrow24.tv ??? Najwięcej informacji na ten temat jest właśnie w internecie, w telewizyjnych programach informacyjnych tylko “zajawki” – dlatego to do nas (ludzi młodych) należy edukowanie swoich rodziców i dziadków. Jak dzieciaki mają rodzinę głęboko gdzieś i nie utrzymują z nimi kontaktu, a zgłaszają się do nich tylko w “wyjątkowych sytuacjach” – głównie po kasę właśnie, to nie ma się później co dziwić, że spadek po nich się tak brutalnie zmniejsza…

Janusz
3 lat temu

Nie żal mi. Sami są sobie winni. Tak jak nastolatki które idą na protektor w mini i potem wiadomo jak to się kończy

ostrowianin
3 lat temu

Nie żąłuje tych ludzi. Tyle ostrzegają a w dalszym ciągu dają się nabierać. Rozumiem dać komuś 10, 20 zł a nie takie kwoty obcemu człowiekowi.

8
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x