OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Zarząd EKK Wagon miał przywłaszczyć 25 milionów złotych

1000 osób może być pokrzywdzonych w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wlkp. Sprawa dotyczy naruszenia praw pracowniczych w firmie EKK Wagon. Prezesem zarządu jest Zbigniew Ch., były szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

+

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wlkp. złożył zawiadomienie do prokuratury w 2016 r. Z dokumentów wynika, że przez 3 lata nie były odprowadzane pieniądze, które miały być przeznaczone na ubezpieczenie społeczne, w wysokości 25 milionów złotych. Śledztwo dotyczy również przywłaszczenia składek z tego ubezpieczenia w części opłacanej przez ubezpieczonych – tj. o czyn z art. 218 § 1a k.k. i art. 284 § 2 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. i w zw. z art. 11 § 2 k.k.  Proceder miał trwać od 8 lutego 2012 r. do czerwca 2015 r.

Prokuratura informuje, że osobom zatrudnionym w tym okresie przysługują uprawnienia osób pokrzywdzonych w prowadzonym postępowaniu.

Zbigniew Ch. w rozmowie z polsatnews.pl początkowo nie chciał komentować sprawy. Jednakże później dodał, że zarząd EKK Wagon miał wybór. Albo zrezygnować z 600 miejsc pracy albo nie płacić w terminie ZUS. Wybrano to drugie rozwiązanie.

W EKK Wagon pracuje obecnie 560 osób. Śledztwo ma wykazać ilu dokładnie osobom nie odprowadzano składek, jak i również ilu z zatrudnionych nie było w ogóle zgłoszonych do ZUS-u.

Były czasy kiedy pracownicy firmy otrzymywali wynagrodzenia z kilkumiesięcznymi opóźnieniami. Wówczas Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek podjęła interwencję u wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego w sprawie zaległych płatności. Dzięki temu uruchomiono środki na wynagrodzenia dla pracowników z nadzorowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Warto przypomnieć, że prezesem Zarządu EKK Wagon jest Zbigniew Ch., były, czołowy polityk Platformy Obywatelskiej w latach 2007-2009. Funkcję szefa klubu parlamentarnego PO stracił po opublikowaniu stenogramów jego rozmów z biznesmenami z branży hazardowej.

26 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
miś
4 lat temu

A kto w tym czasie był dyrektorem ostrowskiego ZUS-u…też człowiek PO ?? Jest współwinny temu złodziejstwu ponieważ ukrywał fakt niepłacenia składek przez EKK Świerczyka…

qwer
4 lat temu

no i co obrońcy wolności do dzieła -bronić teraz gamonie tych okradzionych ludzi- co czekacie aż w TVN o tym powiedzą – no ale ob tym cicho sza modlę się do Boga aby ta zaraza z PO już nigdy nie wróciła

lee
odpowiada  Taki kozak
4 lat temu

A komu oprócz pana Chlebowskiego,zarządu i związków zawodowych jest potrzebna taka złodziejska i oszukańcza firma.

lee
4 lat temu

A co przez te trzy lata robili urzędnicy ZUS,opłacani między innymi z moich emeryckich składek?Spali i liczyli wypłacane zasłużone premie?

Dariusz
4 lat temu

zastanawia mnie jedna sprawa dlaczego jak dotąd nie zabrała głosu nasz Pani Prezydent miasta ?? czy to nie dzieje się na jej terenie ?? czy to nie są poszkodowani jej mieszkańcy ?? to o co chodzi ?? nie utożsamia się z nami czy jak mam to rozumieć, przecież to jest rozbój w biały dzień na tych ludziach, te stracone lata nikt już im nie odda, Chlebowski powinien za krat już na świat spoglądać za takie prowadzenie firmy i wykorzystywanie ludzi, czy to nie o tej firmie czasami słyszałem że nie płaci na czas ?? to co to za prawo mamy które pozwala tak wykorzystywać obywateli ?? na zachodzie Chlebowski byłby wyprowadzany w kajdankach ze swojego gabinetu bo tam to nie jest wykroczenie jak u nas a przestępstwo moi drodzy !! zastanawia mnie jeszcze jeden aspekt nikt z 560 osobowej załogi nie zorientował się że nie ma opłacanego ZUSu i jest wykorzystywanym jak chłop pańszczyźniany ??? ogólnie jak dla mnie to szok

@Jacek
odpowiada  @Jacek
4 lat temu
@Jacek
odpowiada  @Jacek
4 lat temu

Jeszcze jeden przykład jak Urbaniak się ośmieszył przed Wassermannem.

@Jacek
4 lat temu

Tak ostrowski logik mówił do śp. Wassermanna, prawnika.http://www.dailymotion.com/video/xbo7q4_wassermann-do-urbaniaka-to-pan-mnie_news

Ostrowianin
odpowiada  Jacek
4 lat temu

Znamy i to bardzo dobrze, bo to jest ziomal. A afera była “hazardowa”

Jacek
4 lat temu

Zaraz, zaraz…..Kogo to broniono w aferze CMENTARNO-CPNowej? Kto tak zaciekle bronil tego towarzystwa? Moze go znamy?

26
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x