Miejskie graffiti powstało na Raszkowskiej

Street Art – bo tak nazywa się nowe artystyczne miejsce na mapie Ostrowa Wielkopolskiego. W miejscu malutkiego skweru zieleni powstała konstrukcja, na której prezentowane będą grafiki przypominające nowoczesne graffiti. W założeniu pomysłodawców, instalacja ma cieszyć oko nie tylko ostrowian.

+

–  Jako miejsce prezentacji sztuki, ma czynić ją bardziej dostępną. Nie zawsze przy tym dla wszystkich zrozumiałą, czasem zaskakującą, nie rzadko zapewne prowokującą skłaniającą do dyskusji. Miejsce, ze względu na na rozmiar i charakter, wyjątkowe w skali Europy. Przy okazji inauguracji działalności Street Gallery  Archipelag Sztuki w oczywisty sposób zwróciliśmy się w stronę przykładu sztuki ulicznej (choć wcale nie Street Artu) w jej chyba najbardziej rozpowszechnionej i kojarzonej formie. – powiedział Sebastian Górski, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury.

Graffiti – niestety przez wielu utożsamiane z wandalami bezmyślnie niszczącymi i zaśmiecającymi przestrzeń publiczną – to w istocie pełnoprawna forma sztuki. Jako środek przekazu, już w starożytności służyła do komunikowania poglądów. W nie tak odległej historii Polski była wyrazem sprzeciwu i buntu wobec okupanta albo systemu. Ale Graffiti to przede wszystkim różnorodność środków – markerów, sprayów, stylów: Style-Writing (tagowanie), Scratching (wydrapywanie); bogactwo formy i kolorów.

W piątek zaprezentowano zaledwie kilka przykładów dzieł anonimowych twórców Graffiti. Zdaniem Sebastiana Górskiego, dyrektora OCK, instalacja będzie zmieniana nie częściej niż raz na kwartał i nie rzadziej niż raz na pół roku. Sztukę można obejrzeć przy skrzyżowaniu ulic Raszkowska/Wolności w Ostrowie Wlkp.

Co Państwo sądzicie o takiej sztuce? Czy miejsce jest odpowiednie? Zapraszamy do dyskusji…

CZYTAJ  Ostrowianin miał ponad 2.5 promila

32 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ola
5 lat temu

Czy jest gdzieś do wglądu dla ostrowskiego podatnika kalkulacja kosztów tego zdarzenia?

ramzes smażony
5 lat temu

Obrazki kupione z płatnych stron w Internecie – to uliczna galeria sztuki w sztuki- stanęła przy ulicy Raszkowskiej, a jeszcze w grudniu zapowiadana była jako wyjście sztuki na ulicę i miejsce do prezentacji lokalnych artystów. I miała kosztować 45 000 złotych. Tymczasem dzieła pochodzą ze strony z grafikami stockowymi – to po prostu obrazki, które każdy może kupić w sieci. Koszt zakupu i instalacji – 70 000 złotych.

alek
5 lat temu

Matecka na emeryturę!!! z tymi twoimi pomysłami! Żenada! do2

...
5 lat temu

Czy ma ktoś rozeznanie w jakim terminie w tym roku przewidziano ostrowską noc muzeów? W poprzednim roku muszę oddać wszelkie honory organizatorom bo wszelkie wystawy były interesujące i ciekawie przedstawione.

Masakra
5 lat temu

Naprawdę brzydactwo.Dziecko może się tego przestraszyć

menelaos
5 lat temu

Jest spoko. Będzie gdzie się odlać.

Max
5 lat temu

Jaka władza, taka sztuka, czyli gówno gówna szuka. Ament.

Kaktus
5 lat temu

Znowu zapewne przepłacone, jak kładka na Poznańskiej, którą budują, budują i końca nie widać. I co na to radny Motylewski, który podobno „czuwa” nad racjonalnym wydawaniem miejskich pieniędzy. Kolejny bzdurny pomysł lobby „miłośników prawdziwej kultury”.

kondominium
5 lat temu

1/ Ile to kosztowało?
2/ Kto był zleceniodawcą?
3/ Kto zatwierdził to coś?

ramzes wędzony.
odpowiada  kondominium
5 lat temu

Pytania kieruj do Urzędu Miejskiego na drugie piętro :)))

Tyg
5 lat temu

Wstretne, okropne badziewie. Najpierw logo, teraz to. Kto to zatwierdza?

jessi james
odpowiada  Tyg
5 lat temu

Referat Architektury i Urbanistyki – II piętro albo PLASTYK MIEJSKI
Pokój 218 – II piętro w UM…….

jonek piechota
odpowiada  jessi james
5 lat temu

Podajecie referaty lub plastyka,a prawda jest taka,że nic bez zgody Pani Prezydent czy jej Zastępców nie ma prawa istnieć w tym mieście więc nie 2 piętro,tylko pierwsze piętro 😉 Bo z tego co wiem to nikt nie ma takiej władzy jak np. w starostwie co robią z uprawnień starosty;)

32
0
Napisz co o tym sądziszx