OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Jest pomysł na nowe oblicze Lewkowa

Nowoczesne centrum edukacji historycznej, sale tradycji kulinarnej w podziemiach oraz centrum konferencyjne to kilka propozycji, które mają powstać w zrewitalizowanym Zespole Pałacowo Parkowym w Lewkowie. Jako pierwsi z projektem zagospodarowania Lewkowa zapoznali się radni powiatowi.

+

zdjecie

W dniu 19 kwietnia 2017 r. w Lewkowie odbyło się wspólne posiedzenie merytorycznych komisji Rady Powiatu Ostrowskiego z udziałem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, który nadal jest właścicielem pałacu w Lewkowie. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano efekt kilku miesięcy prac tj. kompleksowy projekt rewitalizacji tego wyjątkowo cennego historycznie i kulturalnie dla regionu miejsca.

zdjecie

Dwa lata temu w ślad za apelem radnych powiatowych w sprawie ratowania Lewkowa władze samorządowe województwa wielkopolskiego postanowiły przeznaczyć na ratowanie tego zabytku 20 mln zł. Wówczas także pojawiła się propozycja przejęcia obiektu przez Powiat Ostrowski.

‘’Przygotowanie projektu to kolejny krok w kierunku rewitalizacji pałacu z użyciem funduszy europejskich w trybie pozakonkursowym. Decyzję o tym podjął Zarząd Województwa doceniając wagę tego obiektu dla kultury regionu’’ – powiedział Marek Woźniak.

zdjecie

Obecnie Urząd Marszałkowski pracuje nad projektem zmian organizacyjnych. Chodzi o wydzielenia pałacu w Lewkowie ze struktury Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i utworzenie nowej jednostki, która docelowo mogłaby być przekazana powiatowi. Biorąc pod uwagę tę ewentualność od początku prac projektowych był w nie zaangażowany Powiat Ostrowski. – ‘’Chodziło nam o to, aby przyszły właściciel miał wpływ na kształt nowego projektu i mógł oprócz historycznego dziedzictwa wprowadzać nowe funkcje i elementy’’ – powiedział Marszałek.

zdjecie

I taki właśnie po rewitalizacji ma być pałac w Lewkowie. Magnesem mają być nie tylko nowoczesne rozwiązania multimedialne, ale także rozwiązania funkcjonalne jak restauracje i kawiarnie umożliwiające bilansowanie się kosztów funkcjonowania placówki.

‘’ Mamy pomysł na to, by był to pałac, który będzie żyć i oferować konkretną i różnorodną ofertę i będzie mieć możliwość pozyskiwania środków, tak by jak najmniej dokładać do jego funkcjonowania. My nadal jesteśmy zainteresowani tym, by Lewków był naszą własnością, ale ostateczna decyzja wciąż jest przed nami i jest ona uzależniona od poznania pełnych kosztów. To co znamienne dla naszej Rady to fakt, że w kluczowych projektach potrafimy mówić jednym głosem i jednoczyć się wokół ważnych problemów.’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Przygotowanie projektu poprzedził szereg szczegółowych bada i analiz. Dotyczy to zarówno samego pałacu, obiektów przypałacowych, jak i analiz dendrologicznych w przypadku parku.

– ‘’Projekt był skomplikowany poprzedzony wieloma badaniami i ekspertyzami, których plon stanowi kilka opasłych skoroszytów dlatego pracowało nad nim wielu konserwatorów zabytków. Wymagał wielu analiz i badań, a przy okazji już przyniósł kilka niespodzianek. Udało się np. odszukać pierwotną posadzkę w jednej z oficyn w postaci ciekawego oryginalnego układu terakotowego. Teraz łatwiej będzie odtwarzać te elementy’’ – powiedział Łukasz Szleper architekt, autor projektu przyznając jednocześnie, że tak wielka realizacji z pewnością dostarczy jeszcze wielu ciekawych niespodzianek i odkryć na etapie prac.

Remont przyniesie nie tylko nowy wizerunek samego pałacu, w którym najwyższym piętrze pojawi się z multimedialne centrum ze szczególnym wyeksponowaniem historii rodziny Lipskich. Powstaną także zupełnie inne schody prowadzące do ogrodu. Obecne barokowe zastąpione zostaną konstrukcją na wzór tej, która znajduje się w bliźniaczo podobnym do Lewkowa pałacu w Siernikach. W oficynach powstanie ok. 20 miejsc noclegowych w każdym z budynków. Zupełnie nowym przedsięwzięciem będzie odtworzenie wozowni oraz tzw. stajni cugowej, w której zlokalizowana zostanie sala konferencyjna na ok. 150 osób oraz kawiarnią. Powrotem do pierwotnego wzoru będzie oranżeria przy jednej z oficyn. Swój wygląd zmieni także park, a jednym z nowych elementów będzie altana na wyspie.

zdjecie

7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
piko
4 lat temu

Pani Aneto a co Pani by tam chciała konsultowac?:)

skrzypek
odpowiada  Sumienie
4 lat temu

Dość marnotrawstwa wg PiS to idealna ocena działania tych z ud uw po więc trafna ocena urbanka i prawda.

Sumienie
odpowiada  urbanek
4 lat temu

Stanisławie internet nie jest anonimowy. Dość marnotrawstwa!

75thecrow
4 lat temu

Brawo jestem za rewitalizacja pałacu była potrzebna to nasze dziedzictwo kulturowe a po drugie fajnie aby następne miejsce niedaleko Ostrowa było centrum kultury

kombatant
4 lat temu

tak .. potrzebne nam kolejne miejsce do użalania się nad swoim losem to już taka wizytówka tego kraju ciągłe wspominki płacze i żale jak to dostaliśmy po tyłku na całe szczęście minister wojny szykuje nam kolejną wojnę tym razem z tymi którzy wyswobodzili nas od okupacji hitlerowskiej brawo Polacy idziecie w dobrym kierunku baranki boże .

Aneta
4 lat temu

Ja się pytam gdzie są konsultacje społeczne ? to są miejsca w których mieszkańcy będą spędzać czas wolny przydałyby się jakiekolwiek konsultacje z obywatelami

urbanek
4 lat temu

pani Agnieszko niech Pani uważa bo usrajski Pania wysiuda. Pamieta Pani gdy zablokowal przyjecie do pracy.

7
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x