Festiwal pełen smaku

Udostępnij
Tweet

W dniu 25 marca odbył się V jubileuszowy Ostrowski Festiwal Smaków. Ponad 30 restauratorów rywalizowało o tytuł Ostrowskiego Kreatora Kulinarnego, a szefowie kuchni dawali pokaz swoich umiejętności wykorzystując do swoich dań dziczyznę.

+

zdjecie

Ostrów słynie w regionie z liczby i różnorodnej oferty kulinarnej w restauracja i kawiarniach. Namiastką tego, co dzieje się w branży jest Ostrowski Festiwal Smaków. Impreza ma już swoje miejsce i tradycję i poza prezentacjami oferty kulinarnej konkretnych lokali jest także formą promocji szkolnictwa technicznego i zawodów związanych z gastronomią.

– ‘’Dziś Festiwal obchodzi pierwszy Jubileusz dlatego chciałbym na ręce Dyrektora Zespołu Szkół Usługowych Dariusza Kaczmarka przekazać okolicznościowy dyplom i złożyć całemu Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom Obsługi oraz uczniom podziękowania i uznanie za wprowadzenie w życie tego pomysłu i za konsekwencję w jego realizacji’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

Z pewnością okazją dla nabycia nowych umiejętności będzie dla uczniów ZSU udział szkoły w Ogólnopolskim Klastrze także udział w szkoły w Ogólnopolskim Klastrze Gastronomicznym, co formalnie potwierdzono na Festiwalu wymianą dokumentów o współpracy.

W oficjalnym otwarciu Festiwalu uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm Tomasz Ławniczak, Senator Łukasz Mikołajczyk, Anna Zarębska z Delegatury Urzędu Wojewódzkiego, Radni Powiatowi, Starszy Cechu Rzemiosł i Prezes Izby Gospodarczej Ryszard Glapa, dyrektorzy szkól, szefowi służ sanitarnych.

zdjecie

Mimo, że oficjalne otwarcie Festiwalu zaplanowano na godzinę 11.00. Już od wczesnych godzin porannych konkursowe potrawy oraz stosika oceniane były przez profesjonalne jury. Przewodniczyła mu Joanna Ochniak – ekspert w dziedzinie marketingu w gastronomii, Waldemar Kryjewski – autor ogólnopolskich i regionalnych projektów kulinarnych, Andrzej Klimek –  Szef kuchni w Pałacu Tłokinia i Grzegorz Górnik – mistrz sztuki kelnerskiej, założyciel jedynej w Polsce Akademii Kelnerskiej.

zdjecie

– ‘’Już po raz trzeci miałam przyjemność brać udział w jury Ostrowskiego Festiwalu Smaków, ale przyznam, że dziś poziom był bardzo wysoki mimo, że dziczyzna jest wymagającym produktem kulinarnym. Świadczy to więc o dużych umiejętnościach szefów kuchni’’ – powiedział J. Ochniak.

CZYTAJ  Mogli zginąć w Parku Miejskim (zdjęcia)

Najlepsi otrzymali tytuł Ostrowskiego Kreatora Kulinarnego oraz bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnera Festiwalu firmę WAZA.

zdjecie

W kategorii „Potrawa z dziczyzny podawana na ciepło’’ I miejsce za deskę rozmaitości z dziczyzny otrzymała Restauracja „Raszkowianka”. II miejsce zajęła –  rolada gajowego Restauracji Hotel „Borowianka”. III miejsce przypadło pieczeni z jelenia w otoczeniu warzyw i borowików wraz z puree z batatów i musem z jeżyn z restauracji „Jesionowy Dwór”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: pieczeń z jelenia z buraczkiem faszerowanym kaszą i grzybami leśnymi Agencji Handlowej „LIMBA”- Catering” oraz węgierski gulasz z dzika firmy Catering F.H.U. Kuchcik.

zdjecie

W kategorii „Potrawa z dziczyzny podawana na zimno’’: I miejsce – półmisek zakąsek gajowego Tomasza – Restauracja „Folwark Polski”. II miejsce pasztet z dziczyzny w galarecie żurawinowej z kawiorem chrzanowym – Górecznik Tourus, III miejsce – leśna wariacja z polędwicy z jelenia – Zespół Szkół Usługowych.

W kategorii deser. I miejsce zdobył torcik czekoladowy z malinami – Cukiernia „Szorski”, II miejsce Marjolaine – Ciastkarnia „Marcepanek”, III miejsce Dacquoise – „BISTRO BRAVO”.

zdjecie

W kategorii aranżacja stoiska: tytuł Ostrowskiego Kreatora Kulinarnego oraz nagrodę otrzymali: I miejsce- Agencja Handlowa- „LIMBA”- Catering”, II miejsce – Restauracja „Gościniec Zębcowski”, III miejsce – Restauracja- Hotel „Borowianka”. Wyróżnienia przypadły „BISTRO BRAVO” i Cukierni „Szorski”.

zdjecie

Swoje nagrody przyznała również publiczność. Trafiły one do: Restauracji „Gościniec Zębcowski” za potrawę: rolada drobiowa nadziewana twarogiem, Restauracji „Raszkowianka” za potrawę: minischab po żydowsku, Restauracji Villa Royal za potrawę: karpacze z dziczyzną na sosie z grzybów leśnych.

Na stronie internetowej organizatora, tj. www.zsu.osw.pl podane zostaną nazwiska zwycięzców, którzy oddali głos w konkursie publiczności i zostali wylosowani. Nagrodą dla nich będzie kolacja dla dwóch osób jednej z ostrowskich restauracji.

 

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx