Kontrowersje wokół lokalizacji nowego przedszkola

Udostępnij
Tweet

Jak już powszechnie wiadomo przy ul. Kujawskiej w Ostrowie Wlkp. ma powstać nowoczesne przedszkole. Wśród mieszkańców pojawiają się jednak negatywne opinie co do lokalizacji tej inwestycji.

+

Działki inwestycyjne znajdują się pomiędzy Aleją Słowackiego, szpitalem, cmentarzem, a bractwem kurkowym i od strony północnej ul. Kujawską właśnie. 9 lat temu miało tam powstać osiedle hiszpańskie, na którym lokum znalazłoby wielu mieszkańców w budynkach 9 piętrowych. Miało to być nowe centrum Ostrowa Wlkp. Nic jednak z tego nie wyszło.

Dziś ten teren, jest jedynym w pobliżu centrum miasta, który zapewnia wybudowanie kompleksowo zaprojektowanego osiedla składającego się z zabudowy śródmiejskiej. Na wzór można by wziąć przykład z Głogowa.

Problem częściowo tkwi w tym, że teren jest podzielony pomiędzy różnych właścicieli, zarówno miasto jak i tych prywatnych. Krytycy obecnej koncepcji lokalizacji przedszkola, mającego się znajdować niedaleko zjazdu z Alei Słowackiego, twierdzą, że zniszczy to ten teren i uniemożliwi racjonalne zagospodarowanie według koncepcji głogowskiej. Dodatkowym zarzutem jest zwiększona ilość spalin od wzrastającego w tej części miasta ruchu samochodowego.

Władze miasto przekonują, że „budowa przedszkola nie zablokuje budowy przy ulicy Kujawskiej „nowego centrum miasta”, ponieważ tworzenie nowego centrum nie jest w naszym mieście planowane. Niezabudowana przedszkolem część terenu może być nadal wykorzystywana do budowy zabudowy mieszkaniowej.”

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego twierdzi, że teren miejski w okolicy ulicy Kujawskiej jest odpowiednim miejscem do powstania tam placówki, jaką jest przedszkole. W tym rejonie, w zasobach OTBS (5 bloków), zamieszkuje wiele młodych rodzin, które z placówki będą korzystać. Miejska spółka nadal planuje tam stawiać swoje budynki. Warto wspomnieć, że przy ulicy Szczecińskiej powstały kolejne mieszkania budowane przez MTM Consulting Developer. Zatem w bezpośredniej odległości od ulicy Kujawskiej zamieszkają kolejne rodziny. Przedszkole to również spore udogodnienie dla mieszkańców całego rozwijającego się osiedla Wenecja. Wybór rejonu ulicy Kujawskiej na tę inwestycję staje się wręcz wyborem oczywistym.

– Jeśli chodzi o podane w pytaniu zagadnienie narażenia na spaliny, trzeba zaznaczyć, że podczas tworzenia koncepcji architektoniczno – urbanistycznej, na podstawie której opracowywany jest właśnie projekt budowlany, posadowienie budynku przedszkola było kwestią szczegółowo analizowaną. Obiekt jest optymalnie oddalony od jezdni alei Słowackiego, co nie będzie skutkować narażeniem na nadmierną ilość spalin i hałasu, tym bardziej, że w zakres wspomnianych opracowań wchodzi także zagospodarowanie terenu poprzez nasadzenie zieleni. Powstanie tu zielona strefa izolująca, która w naturalny sposób oddzieli obiekt od jezdni. – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wlkp.

A jakie jest Państwa zdanie w tym temacie? Jak powinno się zagospodarować wspomniany teren?

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

24 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wacław
7 lat temu

W każdym normalnym mieście wiedzieliby, że taki teren należy przeznaczyć na powiększenie śródmieścia. W każdym normalnym, ale nie w tym chorym prowincjonalnym grajdołku…

ostrowianka
7 lat temu

O przedszkolu w tej lokalizacji trzeba było myśleć 10 lat temu, jak się wprowadzały młode rodziny, a dzieci ich były małe. Teraz to przydałaby się szkoła bo większość dzieci z okolicy już skończyły lub kończą przedszkola.

Tomek
7 lat temu

Przedszkolaki się nawdychają tyle spalin, że Ostrów na pewno dostanie kolejną nagrodę w kategorii ,,eco-inaczej”!

JA
7 lat temu

Wielka strefa przemysłowa i Ostrowski Park Przemysłowy jest i co ?
I nic !
Chyba to daje do myślenia …

Henryk
7 lat temu

Może włodarze pomyśleli by o parkingach przy blokach na limanowskiego za cmentarzem brak takiego sklepu jak biedronka posiadamy na dzien dzisiejszy kioski z alkocholem. Na Padereskiego jeden na drugim i po co tyle w jednym miejscu. NETTO, TESSCO , DWIE BIEDRONKI, INTERMARSZE. POLO. Nie zadużo wjednym miejscu. POZDRAWIAM

ostrowianin
7 lat temu

Przedszkole…fajnie tylko już żal mi tych dzieci jeśli będą musiały Kujawską spacerować.
Pozdrawiam debili którzy za nic mają postawione tam znaki i zapieprzają ile fabryka dała.
Ja wiem że jeden z drugim cieszy się z nowo kupionego mieszkania i musi też rozgrzać samochód stojący na co dzień pod blokiem ale myślenie nie boli. Jeśli nie masz czym myśleć to oddaj prawo jazdy bo posiadanie go to przywilej a nie obowiązek.
Ulica ta nie ma chodnika to jedno, ale jest też tam znak D-40 „Strefa zamieszkania”.
Zapraszam policję na tamtą ulicę, odbiorą praw jazdy tyle że sami w to nie uwierzą .

Tomek
7 lat temu

Nie chodzi o czepianie, ale o wizję miasta. Tam gdzie miała być hala sportowa miasto to uniemożliwiło, poprzez wstawienie nikomu niepotrzebnego centrum przesiadkowego, na terenie parkowym ma być budynek prokuratury bo za dużo zieleni jest w centrum, a teraz przedszkole wstawione w ten teren z przypadku tylko dlatego, że jest tam kawałek miejskiego terenu. Niestety przy takiej polityce przestrzennej, albo raczej jej braku Ostrów wygląda jak zapadła wiocha, a nie miasto z którym można wiązać nadzieje na przyszłość naszych dzieci. Żenada!

Ostrowianka
7 lat temu

Oczywiście najlepiej umieścić przedszkole kolo stadionu żużlowego w samym centrum. Wtedy będzie cicho i spokojnie…widziałam plany tego przedszkola. Będzie piękne! A ruch uliczny jest wszędzie. Tam będzie przynajmniej przestronnie. Jak się nie ma czego czepiać, to się czepia byle czego!

24
0
Napisz co o tym sądziszx