OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Grypa groźna dla ptaków w powiecie ostrowskim

Potwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy na dwóch fermach w powiecie ostrowskim. Mowa jest o hodowli gęsi reprodukcyjnych w Pawłowie (gm. Sośnie), gdzie żyło 4 tysiące sztuk ptactwa. Druga hodowla licząca 10 tys. sztuk znajduje się w Kątach Śląskich (gm. Sośnie). Teraz ptaki muszą zostać zagazowane.

+

W poniedziałek po godzinie 15:00 laboratorium w Puławach potwierdziło obecność wirusa ptasiej grypy – odmiany niegroźnej dla ludzi w próbkach pobranych od ptaków na terenie wymienionych wyżej hodowli. Pierwszym niepokojącym symptomem było znoszenie jaj w miękkich skorupach. Właściciela ferm zaniepokoiło tzw. lanie jaj. Skutkiem było ich rozpadanie się.

Służby weterynaryjne wdrożyły już procedury polegające m.in. na utylizacji całej hodowli poprzez zagazowanie. Trwa wycena tej akcji. Właściciel znacząco odczuje po kieszeni nieszczęście, które go spotkało, ponieważ gęsi reprodukcyjne są dużo droższe od gęsi towarowych.

Wcześniej potwierdzono trzy inne ogniska ptasiej grypy na terenie południowej wielkopolski. Mowa o hodowlach z powiatu ostrzeszowskiego.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x