OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Święto wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego

Parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji społecznych, kombatanci, nauczyciele, a także młodzież szkolna złożyli wiązanki kwiatów na mogile żołnierzy, którzy polegli w walkach o wyzwolenie Ostrowa, a także pod tablicami pamięci na ostrowskim Rynku. Uroczyste obchody 72. rocznicy wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego spod okupacji hitlerowskiej odbyły się w poniedziałek, 23 stycznia.

+

Jak co roku, uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego, gdzie mieści się zbiorowa mogiła żołnierzy biorących udział w walkach o oswobodzenie Ostrowa. Zebrani złożyli tu wiązanki kwiatów. Obchody przeniosły się następnie na ostrowski Rynek, gdzie czekały już poczty sztandarowe z ostrowskich szkół. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Głos zabrała też Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, która przypomniała zebranym o wydarzeniach sprzed 72 lat.

Wywłaszczenia z mieszkań i gospodarstw, aresztowania, więzienia i wywózki do zakładów karnych i obozów zagłady, rozstrzeliwania. Miliony ludzkich istnień: kobiet, mężczyzn, dzieci, starców, chorych – poniosły śmierć z rąk hitlerowskich Niemców. Mówiąc o tych prześladowaniach i represjach, musimy pamiętać, że dosięgnęły one również nasze miasto. Już w 1939 roku zebrano liczną grupę zakładników będącą kwiatem miejscowej inteligencji, a następnie zamordowano ich w Lasku Winiarskim pod Kaliszem – mówiła prezydent.

Jak podkreśliła, również w Ostrowie Wielkopolskim odbywały się wysiedlenia oraz wypędzenia. Zagarnięto całość polskich przedsiębiorstw, sklepów i warsztatów rzemieślniczych, zarządzono prace przymusowe i godzinę policyjną, zlikwidowano szkolnictwo, pozamykano kina i teatry, rozgrabiono materialny dorobek rodzimej kultury. Zamknięto ostrowskie kościoły, a większość duchownych wywieziono do obozów koncentracyjnych.

Wiele wybitnych i znaczących osób oraz działaczy niepodległościowych skazano wyrokami specjalnych sądów na kary więzienia lub wywózki do obozów zagłady. Tak wyglądała ówczesna, okupacyjno – wojenna rzeczywistość w Ostrowie Wielkopolskim. Szacuje się, że II wojny światowej nie przeżyło około tysiąc mieszkańców naszego miasta.  Pamiętajmy dziś o nich i jak najczęściej przypominajmy, kto w tej wojnie był katem, a kto ofiarą – dodała Beata Klimek.

Po wysłuchaniu okolicznościowego przemówienia prezydenta miasta złożono kwiaty i znicze pod tablicami pamięci umieszczonymi na frontowej ścianie Ratusza. W ten sposób oddano cześć żołnierzom Armii Krajowej walczącym z okupantem podczas II wojny światowej oraz miejscowej ludności, która miała istotny udział w oswobodzenia miasta. Następnie wspólnie odśpiewano Rotę. Honorową wartę pełnili ostrowscy harcerze. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe z ostrowskich szkół.

15 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zibi
odpowiada  fff
3 lat temu

do fff……podstawowym tematem dyskusji jest brak podanej przez autora tekstu informacji że Armia Czerwona wyzwoliła Ostrów z rąk okupanta niemieckiego oczywiście był tez wkład sił lokalnych w ochronie Ostrowa po wyzwoleniu przed nadciągnięciem głównych sił frontu wschodniego natomiast pozostałe kwestie nie dotyczą głównego wątku artykułu.

fff
3 lat temu

Już odpowiadam. A czy w czasie wojny nie mówiono w języky polskim? Też mówiono, więc co to za argument. A gdybanie co byłoby gdyby ZSRR nie przepędził Niemców to wróżenie z fusów. Bardzo realne jest że Alianci nie zatrzymaliby się wówczas na linii Łaby. Zresztą Churchill był gotów uruchomić front na Bałkanach, aby zatrzymać Rosjan ale z niewiadomych przyczyn Roosevelt się temu sprzeciwił. Tak więc mówienie jakoby Rosjanie przynieśli nam wolność to chyba żart. Jakoś dużo mieliśmy ofiar w czasie tego pokoju ze strony okupantów jak i władzy ludowej. Zaraz padnie argument że przecież ilu Polaków zabili Niemcy. I tu też odpowiadam – po wojnie rzekomo był czas pokoju. Łączna liczba ofiar ZSRR jest o wiele wyższa niż Niemiec.

wojtek
odpowiada  obserwator1
3 lat temu

bardzo słuszne spostrzeżenie

obserwator1
odpowiada  fff
3 lat temu

Czy ktoś po wojnie zabraniał mówić w języku Polskim. Czy zastanawiał się Pan co by było gdyby Rosjanie nie przepędzili Niemców (hitlerowców). Czy w Jałcie ci wielcy przyjaciele Polski nie zapomnieli o niej. Myślenie nie boli a szkoli. Jeszcze kilka lat i się okaże że to żołnierze niezłomni z pomocą ludzi z PIS wyzwolili kraj.

Zdzichu
odpowiada  fff
3 lat temu

fff- ty pewnie w SB byleś skoro o godz. 12.40 – wokoło rynku na rowerze jeździsz w taki mróz i śnieg o tej godzinie – na nas tez donosiłeś ?

zibi
odpowiada  fff
3 lat temu

Ta cała prawda….. to nazywa się propaganda której to głównym zamiarem jest działanie zmierzające do ukształtowania określonych poglądów i zachowań zbiorowości lub jednostki, polegające na manipulacji intelektualnej i emocjonalnej z użyciem jednostronnych, lub nawet całkowicie fałszywych argumentów.

fff
3 lat temu

Jakie wyzwolenie! Jeden okupant zastąpił innego. I tyle. Tylko że ci co współpracowali z Niemcami byli nazywani kolaborantami, a ci co z’wyzwolicielami’ tworzyli i rządzili w nowej Polsce. Oto cała prawda.

Swietłana
3 lat temu

Radziecka ????

ola
3 lat temu

Narody tracąc pamięć tracą życie….To kto wyzwolił Ostrów?????

obserwator 1
3 lat temu

PANIE REDAKTORZE! JAKA ARMIA WYZWOLIŁA OSTRÓW WLKP?

15
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x