Bądź bezpieczny w Święta

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. To gorący okres dla tych, którzy, zapracowani, nie zdążyli się jeszcze do nich przygotować i dla tych, którzy zamierzają święta spędzić z zamieszkałą daleko rodziną. Gorączkowe, robione na ostatnią chwilę zakupy, dalekie, kilkudniowe rodzinne wyjazdy i związane z tym przygotowania, to chwile, w których, w natłoku czynności można zapomnieć o ważnych dla nas zasadach bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać?

+

Podczas zakupów

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów i dużego ruchu w sklepach, supermarketach, galeriach i na targowiskach. Pamiętajmy o tym, gdziekolwiek będziemy robić zakupy, by nie zabierać ze sobą dużych kwot pieniędzy a jedynie tyle, ile mniej więcej zamierzamy wydać. Nie trzymajmy pieniędzy w widocznym dla wszystkich wokoło miejscu płacąc za towar, nie pokazujmy zawartości portfela. Nośmy dokumenty i portfele w wewnętrznych kieszeniach odzieży, nigdy w torebkach, reklamówkach, siatkach, w tylnych kieszeniach spodni. Mając większą gotówkę przy sobie rozdzielmy ją i schowajmy w kilku kieszeniach. Dobrym sposobem będzie realizowanie płatności po prostu kartą płatniczą. Oczywiście nigdy nie nośmy wraz z nią kodu PIN do niej. Trzymajmy torebki i podręczny bagaż przed sobą, nie na plecach. Zwracajmy uwagę wokół siebie w miejscach zatłoczonych, przy straganach, w kolejkach, na przystankach, w środkach komunikacji miejskiej. Bądźmy czujni, gdy wokół nas zaczyna robić się tłoczno – może to być sztuczny tłok wywołany przez grupę złodziei kieszonkowych. Nie pozostawiajmy w samochodach na widocznym miejscu żadnych przedmiotów, mogących zainteresować złodzieja.

Nasze mieszkania i domy

Okres świąteczny to także czas naszych wyjazdów do rodziny, nierzadko dłuższych nieobecności w domu. Pamiętajmy, żeby właściwie zabezpieczyć nasze mieszkanie, czy dom. Pozamykajmy wszystkie okna i drzwi. Nie zostawiajmy w domach pieniędzy czy kosztowności – pieniądze wpłaćmy na konto, wartościowe rzeczy zdeponujmy. Oznaczmy sprzęt RTV w wiadomy tylko sobie sposób, odnotujmy numery fabryczne i schowajmy w bezpiecznym miejscu. Biżuterię sfotografujmy. Te czynności przydać się nam będą mogły w przyszłości. Zainwestujmy w sejf lub skarbczyk na stałe wmontowany w ścianę w miejscu niewidocznym. To skuteczne utrudnienie pracy złodziejom.

CZYTAJ  Ukrainka spowodowała kolizję na rondzie (ZDJĘCIA)

Używajmy, wyjeżdżając nawet na krótko, żaluzji antywłamaniowych lub alarmów, jeśli je posiadamy. O swoim wyjeździe powiedzmy najbliższej rodzinie lub dobremu, zaufanemu sąsiadowi. Pod naszą nieobecność niech zaopiekują się mieszkaniem lub zwracają uwagę na otoczenie naszego domu.

W drodze

Sprawdźmy swój samochód przed wyjazdem. Światła, opony, oleje i płyny to podstawa skutecznego i bezpiecznego dotarcia do celu. Jadąc z dziećmi nie zapominajmy o ich bezpieczeństwie – zainstalujmy dla nich odpowiednie do wieku foteliki. Nie przewoźmy ich na przednich siedzeniach. Pamiętajmy o włączeniu świateł i zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Na drodze stosujmy się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych – lepiej spóźnić się niż nie dojechać do celu. Rozsądnie planujmy trasę i czas przejazdu. Unikajmy pośpiechu, wyjedźmy wcześniej. Unikajmy dróg głównych, które są bardziej zatłoczone niż drogi gminne. Nie jedźmy w godzinach największego ruchu, to mniej bezpieczne i wydłużające czas przejazdu. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są jeszcze inni jej użytkownicy – bądźmy kulturalni wobec innych kierowców. Zatrzymujmy się na odpoczynek w miejscach uczęszczanych – na stacjach benzynowych, przy motelach restauracjach, nie w lesie czy w miejscach ciemnych, bezludnych. Poza miastem zwracajmy szczególną uwagę na poruszających się na drogach powiatowych czy krajowych rowerzystów i pieszych. W okresie zmierzchu rowerzyści i piesi, którzy nie zawsze są oświetleni i nie zawsze stosują elementy odblaskowe, dla naszego wzroku zlewają się z otoczeniem. Pamiętajmy, że w konfrontacji z samochodem nie mają oni żadnych szans.

Uwzględniając powyższe rady, dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale i naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące święta Bożego Narodzenia upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx