Protest na ostrowskim Rynku – „Wolne Media”

Udostępnij
Tweet

Około 30 osób protestowało na ostrowskim Rynku po godzinie 21:30. Akcja pod hasłem „Wolne media” spowodowana była sytuacją zaistniałą w polskim Sejmie, gdzie wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu dziennikarzy.

+

Wśród głównych zarzutów pojawiało się wprowadzenie cenzury przez polityków Prawa i Sprawiedliwości mających większość w Parlamencie. Ma ona polegać na ograniczeniu ilości dziennikarzy mogących funkcjonować w budynku Sejmu.

Do tej pory dziennikarze łapali w biegu przemieszczających się polityków oczekując odpowiedzi na zadane pytanie. Z tym bywało różnie. Momentami było bardzo tłoczno wokół osoby pytanej, operatorzy kamer przepychali się i słychać było gąszcz pytań – stąd też nie dziwne, że postanowiono to uregulować, ale czy z korzyścią dla wolności słowa i przekazu?

Okazuje się, że najbardziej kontrowersyjne jest zabronienie przebywania dziennikarzom na tzw. galerii, czyli piętrze nad obradującymi politykami. Do tej pory można było obejrzeć jak jedna z posłanek je sałatkę, a inna zdjęła buty, bo zapewne stopy były zmęczone od zbyt ciasnego obuwia. Inni posłowie robili szereg różnych min, a nawet mieli zamknięte oczy i takie obrazki można było serwować społeczeństwu.

Od 1 stycznia 2017 r. nie będzie już to możliwe. Posłowie PiS bronią pomysłu i chcą w praktyce zobaczyć jak przegłosowana zmiana wyjdzie. Jest to niebezpieczne dla wolności przekazu, gdyż oficjalne kamery pokazujące pracę Parlamentarzystów mogą nie pokazać niepokojących zachowań na sali obrad. Także dziennikarze mogą mieć ograniczony dostęp do polityków, przedstawicieli rządu unikających krytycznych pytań.

Już w piątek dochodziło do protestów pod Sejmem, a także na ulicach miast takich jak Ostrów Wlkp. Dzisiaj przewidywana jest powtórka. Wczoraj grupa około 30 osób manifestowała na Rynku, a następnie udała się pod siedzibę parlamentarzystów PiS przy ul. Wrocławskiej, gdzie przyklejono kartki z napisami: „Wolne media”.

Wśród protestujących było widać osoby z emblematami partii .Nowoczesna i KOD. Powtórka protestu w sobotę 17 grudnia o godzinie 21:30 na ostrowskim Rynku.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

102 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zygmunt
7 lat temu

a jabym na tych kodowcow zcmo wyslal i lal i tego Rumuna petru tyz lal

Maxi
7 lat temu

TY, POLAK – drukowany ośle. Ale ci ludzie przynajmniej coś dostali. A Platforma przez 8 lat nic nikomu nie dała i tylko zabierała. A jak PIS zaczął to wprowadzać, to się obudzili i nawet po 600 zł chcieli dać. Mieli na to dużo czasu, ale jakoś się nie kwapili. Więc się przymknij.

roman
odpowiada  Maxi
7 lat temu

TY, MAXI – D…….. PiS… . A komu zabrała by „dać” , a przy okazji SOBIE też dała i to sporo ! ( W Spółkach S.P., patrz „Misiewicze” itp.). A tak w ogóle to zaniki pamięci już podobno można leczyć! Nie u wszystkich jednak z powodzeniem.

102
0
Napisz co o tym sądziszx