Młody naukowiec na podium

Udostępnij
Tweet

Najciekawsza osobowość naukowa młodego pokolenia oraz laureat drugiej nagrody w największym konkursie naukowym dla młodzieży E(X)PLORY to uczeń z Ostrowa Wielkopolskiego. Michał Zwierz będący uczniem ZST zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie młodych wynalazców i  zwyciężył również w internetowym plebiscycie  „Innowator Jutra”.

+

zdjecie

Michał Zwierz z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim wrócił z Gdyni z drugą nagrodą w konkursie E(x) PLORY, stypendiumnaukowymwwysokości7.000 zł oraz wygraną w internetowym plebiscycie „Innowator Jutra”. Jego zwycięski projekt to prototyp wózka inwalidzkiego o zwiększonych możliwościach poruszania się, który powstał, żeby wypełnić lukę pomiędzy standardowymi wózkami inwalidzkimi (ręcznymi lub elektrycznymi), a wózkami z pionizatorem.

„ Aby zwiększyć niezawodność starałem się możliwie zmniejszyć liczbę elementów elektrycznych, a większą wagę przyłożyć do mechanicznych aspektów projektu. Zastosowałem siłownik elektryczny, więc praca wózka jest cicha, co zwiększa komfort użytkowania przez osoby niepełnosprawne – mówi Michał Zwierz. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wózek może obsługiwać osoba ważąca do 150 kg i sięgać po elementy znajdujące się na wysokości nawet 2200 mm”- powiedział Michał Zwierz.

W tym roku finałowi Konkursu Naukowego E(x)plory po raz pierwszy towarzyszył internetowy plebiscyt „Innowator Jutra”. Jego celem było wyłonienie najciekawszej osobowości naukowej młodego pokolenia. Michał Zwierz w nagrodę weźmie udział w konferencji Poland 2.0 Summit na Imperial College w Londynie.

„Cieszymy się, że wygrał go uczeń, który jest także jednym ze zwycięzców w naszym konkursie, co potwierdza innowacyjność i użyteczność jego projektu, docenionego również przez internautów” – powiedziała dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii Joanna Gogolińska.

Laureatów konkursu wybrało jury złożone z autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy. E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, który pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także zagranicą. W tegorocznej, piątej już edycji, wzięło udział 52 młodych naukowców, prezentujących 32 innowacyjne projekty badawcze. Do konkursu zgłoszono blisko 200 projektów z których 120 zakwalifikowano do etapów regionalnych, a najlepsze 32 trafiły właśnie do ogólnopolskiego finału. Od 2012 roku w Konkursie Naukowym E(x)plory wzięło już udział 800 młodych naukowców z 682 projektami. 57 laureatów reprezentowało Polskę na międzynarodowych konkursach naukowych. Ponad 70 projektów uzyskało do tej pory wsparcie w dalszej realizacji poprzez programy stażowe i mentorskie. Krajowy Finał Konkursu był jednym z elementów Gdynia E(x)plory Week – czterodniowego święta nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki.

CZYTAJ  Krytykowano rozdawnictwo PiS. Teraz sami rozdają

W ramach Gdynia E(x)plory Week odbywał się także Kongres E(x)plory pod hasłem „Innowacje w sporcie” Podczas dwóch dni kongresu miały miejsce liczne panele i wykłady. Uczestnicy rozmawiali m.in. o najnowszych akcesoriach i technologiach, z których już korzystają sportowcy, a w przyszłości będą one coraz bardziej dostępne także dla amatorów. Mówiono też o tym, jak w innowacyjny sposób łączyć uprawianie sportu ze społeczną odpowiedzialnością biznesu – za przykład służyła polska firma produkująca rowery z bambusa w Ghanie, a także fundacja organizująca biegi w kilku miastach w Polsce, z których dochód przekazywany jest osobom z niepełnosprawnościami. Dyskutowano także o bezpieczeństwie uprawiających sport, zarówno profesjonalistów jak i amatorów.

Uczestnicy paneli prezentowali m. in. deskorolki, wykonane z innowacyjnych materiałów zapewniających im lekkość, sprężystość i dużo wyższą wytrzymałość, rower „Stringbike”, który zamiast standardowego łańcucha ma specjalną, elastyczną linkę, co znacznie poprawia się komfort jazdy, czy urządzenia, które w trakcie treningu kontrolują m.in. nawodnienie i temperaturę ciała. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów jak i przedstawicieli start-upów, innowacyjnych firm, władz samorządowych i centralnych, a także pasjonatów sportu. W tegorocznym Gdynia E(x)plory Week wzięło udział ponad 4.000 osób z Polski i Europy.

fot.www.innowatorjutra.pl

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolarz
7 lat temu

Pozdrawiam mojego nauczyciela ze zdjęcia

1
0
Napisz co o tym sądziszx