1,25 mln dla OZC

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy w konkursie organizowanym przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki otrzymał 1325,606 świadectwa pochodzenia efektywności energetycznej tzw. białe certyfikaty o aktualnej wartości rynkowej 1 255 961 zł.

+

Świadectwa efektywności energetycznej to mechanizm stymulujący działania ukierunkowane na oszczędność energii, którymi można obracać na Towarowej Giełdzie Energii. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 roku o efektywności energetycznej nakłada obowiązek pozyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki określonej ilości świadectw efektywności energetycznej lub uiszczenia opłaty zastępczej, między innymi na przedsiębiorstwa energetyczne sprzedające energię elektryczną, ciepło lub gaz ziemny odbiorcom końcowym przyłączonym do sieci na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. System białych certyfikatów tworzy mechanizm rynkowy, który umożliwia uzyskanie oszczędności energii w przesyle energii elektrycznej ciepła i gazu.

Białe certyfikaty można otrzymać za zrealizowane już działanie proefektywnościowe lub takie, które dopiero planuje się wykonać, przy czym wynikiem takiego działania (lub grupy działań tego samego typu) musi być roczna oszczędność energii pierwotnej nie mniejsza niż 10 ton oleju ekwiwalentnego (toe).

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA jako podmiot, którego działalność gospodarcza polega przede wszystkim na wytwarzaniu i sprzedawaniu dla odbiorców końcowych ciepła i energii elektrycznej obowiązek związany z białymi certyfikatami za lata 2013-2015 realizował uiszczając co roku opłatę zastępczą (245 tys. zł za 2013 rok, 306 tys. zł za 2014 rok, 309 tys. zł za 2015 rok).

Nowy prezes spółki powołany w marcu 2015 roku postanowił poprzez realizację olbrzymiego programu inwestycyjno-remontowego nie tylko nie  wydawać pieniędzy na umorzenie białych certyfikatów, ale jeszcze na nich zarabiać.

– Było to pierwsze takie działanie w historii spółki – mówi Marian Kupijaj, prezes OZC SA. – Jeszcze w pierwszym półroczu 2015 roku OZC S.A podjął przygotowania zmierzające do skutecznego ubiegania się o przyznanie białych certyfikatów. Wybrani pracownicy wzięli udział w branżowym szkoleniu, rozpoznano możliwości i zdefiniowano listę przedsięwzięć stanowiących podstawę do składania dokumentacji przetargowej. Dzięki temu w odpowiedzi na ogłoszenie Prezesa URE z dnia 29 grudnia 2015 roku o przetargu spółka OZC S.A mogła przystąpić „z marszu” do działania i w nieprzekraczalnym terminie do 28 stycznia 2016 roku  złożyła w siedzibie URE stosowne oferty.

W dniu 5 lipca 2016 roku Komisja przetargowa powołana przez Prezesa URE rozstrzygnęła przetarg. W gronie wybranych przedsięwzięć znalazły się między innymi te zgłoszone przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA. W ślad za tym dnia 29 lipca br. spółka wystąpiła do Prezesa URE z trzema wnioskami o wydanie świadectw pochodzenia efektywności energetycznej potwierdzających oszczędność energii o łącznej wartości 1.325,608 toe. Dokumenty stanowiące świadectwa efektywności energetycznej zostały wystawione dla Spółki w dniu 30 września 2016 roku, a w dniu 11 października na rachunku spółki w Rejestrze Świadectw Pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii pojawiły się odpowiadające tym świadectwom prawa majątkowe. Wartość rynkowa praw majątkowych wynika z cen w transakcjach na Towarowej Giełdzie Energii oraz z obowiązującej w danym roku opłaty zastępczej (na 2016 rok jest to 1000 zł/ 1 toe). Według pierwszego kryterium jest to kwota 1.325.608 zł a według ostatnich notowań dla transakcji sesyjnych 1.255.961 zł .

CZYTAJ  Mariusz w Masterchef Nastolatki - co dalej?

Realizowany przez OZC. S.A z dużym nakładem sił i środków olbrzymi program inwestycyjno-remontowy przyniósł dodatkowe korzyści nie tylko związane z poprawą działania i sprawności systemu ciepłowniczego, ale również bonus w postaci tak wysokiej nagrody za zrealizowane przedsięwzięcia.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sócukier
7 lat temu

królik ,bober o czym ty mowisz jaki sukces przeciez ty tam jestes od chwili ale rodzina juz byla i jest prawda

Masolwsky
7 lat temu

Pani Prezydent obiecała że ureguluje cenę ciepła na liczniki (drożej niż ryczałt) a tu cisza ?

:(
odpowiada  Masolwsky
7 lat temu

Obiecanki cacanki….

3
0
Napisz co o tym sądziszx